Новият сезон в европейските клубни турнири е свързан с много нововъведения, които засягат всички български участници. Преди няколко месеца УЕФА взе решение да реформира надпреварите, като трансформира Лига Европа и го направи нещо средно между Б група на Шампионската лига и вариант на стария КНК (Купа на носителите на национални купи). Едновременно с това бе създаден нов турнир с име Лига на конференциите. Дали тези формати ще се окажат успешни, ще покаже времето, но поне на първо четене за родните участници настъпват по-скоро положителни промени, които отварят и възможности за по-чести пробиви в груповите фази, което е и афишираното официално намерение на цялата промяна от страна на УЕФА. Като за начало шампионът на страната оттук нататък ще има малко по-сложен път към групите на Шампионската лига, защото квотата за шампиони от по-малките държави бе намалена от 5 на 4 места в групите, но пък европейската централа дава повече от добра компенсация. От сезон 2021/2022 година всички шампиони при отпадане в квалификациите на Шампионската лига вече ще получават по цели два втори шанса да продължат в Европа, ако бъдат елиминирани след първия кръг. Първо следва отпадане в квалификациите на Лига Европа и при неуспех и там вече идва ред на квалификациите за Лига на конференциите. При това и в двата случая става дума за отделни потоци само за шампиони, които традиционно са по-лесни за преминаване, както показва практиката на Лудогорец в последните години. Крайната цел е повече национални първенци да играят в групи на трите турнира и според разчетите поне 35 от тях ще го направят.

Добри новини има обаче и за останалите родни евробойци. В Лига на конференциите българските тимове пропускат първия квалификационен кръг и така ще имат да елиминират само три съперника до групите. Това се дължи най-вече на леко подобрения общ национален коефициент, който в момента отрежда на България 24-о място в ранглистата на УЕФА. Освен това противниците по пътя към бленуваните групи са една идея по-лесни от досегашните в старата Лига Европа, защото поне няма шанс да се падне отбор от типа на Тотнъм още в средата на юли. В същото време коефициентите, които са необходими, за да се попадне в групата на поставените, също са по-ниски от досегашните заради отсъствието на тимове от Топ 4 в първите кръгове. Това естествено не означава ни най-малко, че задачата ще е лесна, но със сигурност ще е по-постижима от досега.

Наградните фондове също са променени, и то за добро. Най-чувствителното увеличение естествено е в Шампионската лига, където влизането в груповата фаза вече ще гарантира над 15 милиона евро. В Лига Европа парите също са сериозно завишени, което вероятно е направено с цел турнирът да стане по-атрактивен за отборите от топпървенствата, които ще са и основните участници в него и които досега се отнасяха по-скоро пренебрежително към надпреварата. Най-добрата новина обаче е, че притесненията относно наградния фонд на Лига на конференциите не се оправдаха. Първоначално много наблюдатели считаха, че новата надпревара ще е буквално "Състезание за бедняци" и там ще се раздават само трохи от голямата европейска трапеза. На практика обаче не се получи нищо подобно. УЕФА гарантира на участниците в групите близо 3 милиона евро само стартов бонус, което е на нивата на досегашната Лига Европа. Парите в квалификациите също са сходни и реално някаква малка редукция има чак в елиминационните фази. Всичко това са отлични новини за Лудогорец, ЦСКА, Локомотив Пловдив и европейския новак Арда, които просто трябва да се възползват от широко отворените пред тях европейски врати.