Двубоят между националните отбори на България и Албания продължава сблъсъка между двете страни на футболния терен. Битка, която на клубно ниво датира от повече от 40 години, и в която България има категоричен успех. Родните отбори отдавна са доказали, че с лекота се справят със съперниците от Албания и ги отстраняват в евротурнирите. До този момент български и албански тимове са заставали един срещу друг общо пет пъти в Европа, като три от случаите са свързани с участие на ЦСКА.

Само за последните две години "червените" срещнаха албанските СК Тирана и Динамо (Тирана) и ги преодоляха с лекота. През лятото на 2005 година "армейците" се паднаха със СК Тирана по пътя към групите на Шампионската лига.

Гостуването в Тирана се оказа тежко за ЦСКА. Воден от Миодраг Йешич, отборът стигна до победата едва в края на сблъсъка след голове на Ибрахима Гай и Емил Гъргоров за крайното 2:0. Едно лято по-късно съдбата отново изправи "армейците" срещу албански отбор, този път това бе Динамо (Тирана). Гостуването отново се превърна в поредното ходене по мъките за "червените". Футболистите с ужас си спомниха отвратителната жега в Албания, но все пак стигнаха до победата. Румънецът Трика вкара за 1:0 и успокои съотборниците си преди реванша на "Армията". В София гостите поведоха доста изненадващо, но играчите на ЦСКА върнаха четири гола и заслужиха класирането си напред в турнира за купата на УЕФА.

Седем футболисти от настоящия национален отбор на Албания вече са били в България за мачове срещу "червените". Исли Хиди, Пиша, Ервин Балку, Мука, Салихи бяха част от състава на СК Тирана, а Илион Лика и Ерион Ксафа акостираха в София с екипа на Динамо (Тирана). Така че обстановката в страната ни няма да им е съвсем непозната. Същото важи и за Лорик Цана от Марсилия, който с френския тим гостува преди две години на Левски в мач от турнира за УЕФА.

Освен ЦСКА още два български отбора са срещали албански представители в европейските клубни турнири. През 1963/64 пловдивският Спартак отстранява Партизани (Тирана), за да стигне до сблъсъци с холандския гранд ПСВ Айндховен.

Успешната традиция на българските отбори да се справят с албанските си опоненти в Европа е нарушена единствено от Черноморец (Бс) през сезон 1989/90. Бургазлии участват в турнира за КНК, като това са и единствените им два мача в Европа. Още в квалификационния кръг жребият отрежда на "акулите" да срещнат Динамо (Тирана). В първата среща в Бургас домакините бият с 3:1, но на реванша албанците са категорични и след успех с 4:0 отстраняват българския представител.

Албанските клубни отбори са далеч от класата на представителите на родната "А" група. Доказателство за това са нищожните успехи на албанците в евротурнирите. Не повече от десетина пъти тимове от тази страна са преодолявали съперник и са се класирали напред. Почти всяка година албанските представители спират с участието си още в предварителните кръгове. Успехи като този на Левски миналото лято или класиране на 1/2 финал в Европа, с каквото може да се похвали ЦСКА, са нещо немислимо за отборите от страната, която днес се изправя срещу българския национален отбор. Единствените по-големи евромачове, с които все още се гордеят съперниците, са свързани с Фламуртари.

През сезон 1986/87 тимът прави две равенства с испанския колос Барселона (1:1 и 0:0) и отпада заради гола на чужд терен от страна на каталунците. Следващия сезон Фламуртари продължава с доброто си представяне и стига до трети кръг за купата на УЕФА. Това е и най-доброто класиране на албански състав в евротурнирите. Отборът отстранява последователно сръбския Партизан и настоящия отбор на Димитър Рангелов - германския Ерцгебирге Ауе, за да стигне до нови сблъсъци с каталунското страшилище. Албанците отпадат, но за тях остава историческата победа над Барса с 1:0 на реванша в Тирана.
През сезон 1989/90 СК Тирана играе срещу Байерн (Мюнхен) и с тези двубои се изчерпват грандиозните срещи на албанските клубни отбори в Европа.

Доста представители от днешния съперник на "лъвовете" са носили екипите на родните отбори. Всички си спомнят Алтин Хаджи и Албан Буши, които играха в Литекс. Хаджи по-късно облече екипа и на родния гранд ЦСКА. Имената на останалите футболисти едва ли говорят нещо на феновете. Поредните легионери, които остават само за статистиката, че са играли у нас. Настоящият треньор на Беласица Горан Шукрия продължава семейната традиция член на фамилията да работи в България. Тук обаче ще направим едно важно уточнение - Шукрия е албански косовар. Синът му Сеад Горан носеше екипа на бургаския Нефтохимик и бе част от атаката на "шейховете" през 2001 година.

Тази зима варненските Черно море и Спартак щяха да се подсилят с албански играчи, но техните трансфери пропаднаха. На проби при "моряците" бе халф №1 за 2006 година на страната си Еркан Сюлеймани, но контузия провали преминаването му във варненския клуб. Съгражданите от Спартак също искаха албански футболист, като пробваха защитника Аднан Халити. Щабът на "соколите" обаче не го одобри и бранителят си тръгна.

Николай Арабов е единственият българин, който е работил в Албания. След края на състезателната си кариера един от най-добрите защитници на България замина за Албания и бе треньор на Партизани (Тирана), СК Тирана и Фламуртари.

БЪЛГАРИЯ СРЕЩУ АЛБАНИЯ НА КЛУБНО НИВО
1963/64, ШЛ, Първи кръг
Партизани (Т) - Спартак (Пд) 1:0
1:0 Пано (65)
Спартак (Пд) - Партизани (Т) 3:1
1:0 Стоянов (9), 2:0 Дишков (37), 2:1 Панайот (40), 3:1 Диев (67)
1971/72, Първи кръг
ЦСКА - Партизани (Т) 3:0
1:0 Атанасов (17), 2:0 Никодимов (36-д), 3:0 Марашлиев (53)
Партизани (Т) - ЦСКА 0:1
0:1 Атанасов (57)
1989/90, КНК, Квал. кръг
Черноморец (Бс) - Динамо (Т) 3:1
1:0 Петков (25), 2:0 Стоянов (53), 2:1 Демолари (69), 3:1 Пумпалов (71-д)
Динамо (Т) - Черноморец (Бс) 4:0
1:0 Канай (46), 2:0 Абази (62), 3:0 Жанче (68), 4:0 Демолари (71)
2005/06, ШЛ, Първи кръг
СК Тирана - ЦСКА 0:2
0:1 Гай (88), 0:2 Гъргоров (90)
ЦСКА - СК Тирана 1:0
1:0 Гийом (2)
2006/07, УЕФА, Първи кръг
Динамо (Т) - ЦСКА 0:1
0:1 Трика (86)
ЦСКА - Динамо (Т) 4:1
0:1 Кастел (12), 1:1 Трика (36), 2:1 Фуртадо (50), 3:1 Трика (53), 4:1 Петре (75)
Общо: 10 мача, 8 победи, 2 загуби, г.р. 18:8

БЪЛГАРИ В АЛБАНИЯ
Николай АРАБОВ (треньор, работил в
Партизани (Тирана), СК Тирана, Фламуртари)
АЛБАНСКИ ФУТБОЛИСТИ,
ИГРАЛИ В БЪЛГАРИЯ
Албан БУШИ Литекс
Алтин ХАДЖИ Литекс, ЦСКА
Али СИНАНЛИ Берое
Йетон ГАШИ Металург (Пк), Локо (Сф), Кремиковци
Коба МИНУА Беласица
Леонард ПЕРЛОШИ Славия
Мохарем САИТИ Локо (Пд)
Синани НАСЕР Берое
Сюлейман КЕЧИ Локо (Пд)
Скендер БЕГЕЯ Академик (Сф)
БЕРИША Спартак (Пд)
БОРИН Спартак (Пд)
ДЕДЕ  Металург (Пк)
МУКАЙ Металург (Пк)
Ники КУРДА Черно море
Сеад ГОРАН Нефтохимик