Лудогорец официално бе награден с единадесетата си поредна шампионска титла на България. Празникът на "орлите" бе двоен, след като на "Хювефарма Арена" надигран беше Черно море с 1:0. И докато трите точки нямат особено значение за разградчани, то поражението спъва "моряците" за участие в евротурнирите през следващата кампания.

Единственото попадение в мача реализира Пиерос Сотириу от дузпа, като по този начин кипърецът излезе едноличен лидер в голмайсторската листа на efbet Лига.

За липсата на европейска надежда, гостите трябва да негодуват и от действията на главния съдия Георги Димитров, който първо отсъди спорен наказателен удар за "орлите", а след това отмени и попадение на Сердюк заради пресилено нарушение срещу Мануел Шоу.

Снимка 574014

Източник: startphoto.bg

Срещата стартира изключително емоционално, след като двата тима запазиха минута мълчание в памет на загиналия бивш футболист на Лудогорец - Джоди Лукоки. По време на специалното видео, прожектирано на светлинното табло, камерите уловиха сълзи в очите на Кирил Десподов и Игор Пластун. Публиката на "орлите" пък не спря да скандира името на някогашния си любимец.

Лудогорец не изгуби време и се отдаде на атаки от първия съдийски сигнал на Георги Димитров. В 4-ата минута Влатко Дробаров действа рисковано и направи нарушение на границата на наказателното поле. Последва изстрел от фаул на Кирил Десподов, който не съумя да прехвърли изградената от Дюлгеров стена.

Черно море пропиля първата реална голова възможност в този мач. Евгений Сердюк получи извеждащо подаване от Стефан Велев, но в решителния момент украинецът не успя да отправи така желания изстрел.

Снимка 574016

В 23-ата минута се стигна до първото добро положение за домакините. След центриране от ъглов удар се стигна до разбъркване в наказателното поле, топката достигна до Спас Делев, който шутира, но ударът му бе блокиран и изчистен в нов корнер.

"Моряците" пропиляха втори изгоден шанс за откриващо попадение в 38-ата минута. Евгений Сердюк отново се озова на стрелкова позиция, но диагоналният му изстрел беше спасен с крак от Серджио Падт.

Варненци можеха да завършат подобаващо полувремето, след като разгърнаха добра акция, която можеше и да завърши с удар на Закария Беншаа. В краката му обаче на решаващ шпагат се хвърли Мануел Шоу.

Снимка 574026

Лудогорец вдигна оборотите след кратката почивка и можеше да открие резултата в 47-ата. Борещият се за голмайсторския приз в efbet Лига - Пиерос Сотириу, съумя да отиграе с глава след центриране от корнер на Десподов. Последва изстрел в напречната греда, след който играта беше спряна. Реферът Георги Димитров получи сигнал от своите помощници, че топката се е отклонила в ръката на Сердюк и трябва да се отсъди дузпа. Около минута по-късно това вече бе факт и кипърецът ликуваше със своя 17 шампионатен гол.

Но съдийската сеч спрямо варненци продължи. Скамейката на "моряците" бе скандализирана в 52-ата минута, когато съдията Георги Димитров ги вбеси с второ отсъждане. Сердюк и Сула се възползваха от груба грешка на Мануел Шоу, а останал сам срещу Падт, украинският нападател не сбърка за 1:1. Намеси се обаче ВАР, който прецени, че анголският халф е бил спрян непозволено, заради което попадението не може да бъде зачетено.

Малко по-късно Черно море стигна до нова възможност. Закария Беншаа получи пас по въздух от Сердюк и с предна ножица насочи към мрежата, ала само да види как кълбото бива блокирано от застаналия пред голлинията Сисиньо.

77-ата минута беше по-специална за феновете на Лудогорец, след като един от емблематичните футболисти за разградчани Вандерсон попадна под прожекторите, за да обере овациите на феновете по трибуните. Той напуска България като деветкратен първенец на страната.

Снимка 574023

В даденото от съдията продължение Евгений Сердюк опита да промени развоя на събитията с изстрел от фаул, който обаче намери външната част на разградската мрежа.

След последния съдийски сигнал всички по трибуните на "Хювефарма Арена" се отдадоха на шампионски празненства и снимки с поредната титла на България.

Снимка 574020

На 22 май, вече в напълно ваканционно настроение, Лудогорец гостува на Левски. Черно море ще приеме у дома ЦСКА.