Отборът на ЦСКА постигна една от най-тъжните си победи във величествената история на Вечното дерби с Левски. "Армейците" заслужено надвиха "сините" с 2:0, но за тяхно съжаление това не се оказа достатъчно за мечтаната 32-ра титла. По същото време основният конкурент за титлата - Лудогорец, съумя да вземе гостуването си на Черно море и така да продължи хегемонията си у нас.

Селекцията на Саша Илич удари левскарите по веднъж в двете полувремена. Тон за успеха даде Тобиас Хайнц, който се разписа в 36-ата минута. След паузата край на головата си суша сложи Дюкенс Назон, възползвал се от кошмарна грешка на младия "син" вратар Пламен Андреев.

Снимка 621441

Източник: startphoto.bg

ЦСКА можеше да направи победата си още по-впечатляваща, но най-добрият на терена - Тобиас Хайнц, веднъж удари греда, а след това не съумя да вкара сам срещу стража на вековниците.

Левски - ЦСКА, на живо

Развой на срещата по минути

Десет минути преди края Турицов и Сундберг бяха изгонени от главния съдия заради спречкване. Така ЦСКА финишира на втора позиция, само на точка зад шампиона Лудогорец. На Левски пък предстои бараж за Лига на конференциите срещу Арда в събота.

Снимка 621405

Напълно очаквано, ЦСКА беше отборът, който стартира идея по-активно във Вечното дерби. Борбата за титлата даваше допълнителен стимул, ала отбраната на Левски, поне засега, не допускаше някакви фундаментални опасности пред Пламен Андреев.

Черно море - Лудогорец 0:1, разградчани са шампиони

Лудогорец отново е шампион на България след победа над Черно море!

Тиссера донесе 12-ата поредна титла!

Дюкенс Назон имаше сериозни претенции към страничния съдия в третата минута, когато една изритана топка беше хваната от Пламен Андреев, но съмненията бяха, че това се е случило извън зоната на неговото наказателно поле. Сигнал за фаул обаче не последва.

Изненадващият титуляр Жираир Шагоян пропиля добра възможност за ЦСКА в осмата минута. Тогава арменецът се възползва от това, че Петрис бе напуснал зоната си и беше оставил достатъчно свобода за действия на техничаря. Шагоян обаче се провали в основния миг, когато трябваше да отправи добър пас за Назон.

ЦСКА имаше първия шанс да застраши съперника си от статично положение. Той не се разви по заучения от "армейците" начин, но все пак топката стигна до Назон. Националът на Хаити реши да пробва нещо нестандартно и стреля от почти нулев ъгъл, за да види как кълбото среща външната част на левскарската мрежа.

Снимка 621420

Малко пред скамейката на ЦСКА стана интересно в 16-ата минута, след като Амос Юга и Илиян Стефанов влязоха в мъжка битка за топката, която нито един от двамата не искаше да загуби. В крайна сметка гореспоменатите се озоваха на лекоатлетическата писта, паднали на земята, а около тях се възцари известна суматоха.

"Червената" част на националния стадион беше близо до това да избухне в голова радост след 21 минути футбол в столицата. Андриан Краев сбърка топка още в половината на ЦСКА, което даде числено превъзходство на "армейците" при тяхната контра. Шагоян обаче се забави с максималното ѝ изостряне, но акцията все пак продължи. И тук дойде моментът на Станислав Шопов, който с фантастичен извеждащ пас пусна за Хайнц. Норвежецът се оказа сам срещу Андреев и чукна покрай младия страж, но само да види как топката лекичко се дотъркаля до страничната греда, а след това бе и изчистена от Сонко Сундберг.

Снимка 621416

Минута преди изтичането на половин час, "червените" изпълниха корнер вляво от вратата на Левски. Топката бе избита, като стигна до Хайнц и той стреля параболично от границата на наказателното поле, но кълбото профуча покрай левия страничен стълб на Памен Андреев.

Първата по-добра възможност за Левски се отвори в 32-ата минута. Тогава Уелтън съумя да мине зад гърба на Махмутович, ала последвалият му изстрел беше доста разочароващ.

Снимка 621407

Атаките на ЦСКА продължаваха, а нов добър шанс за селекцията на Саша Илич се откри в 33-ата минута. Качествената атака този път трябваше да бъде завършвана от Кареасо, но латиноамериканецът стреля много неточно.

Имаше ли дузпа за ЦСКА?

Кареасо навлезе в наказателното поле, а след двоен рикошет, топката срещна дясната ръка на Андриан Краев

С оглед развоя на събитията, заслуженото се случи и ЦСКА поведе в резултата с настъпването на 35-ата минута. Тибо Вион хвърли силно от тъч, а отбраната на Левски явно изобщо не очакваше такъв сценарий на акцията. Шашнатите левскари тотално забравиха за Тобиас Хайнц, който изскочи зад гърба на Цунами, а след това стреля с глава в мрежата, изпреварвайки и тромавия Пламен Андреев.

Символичните гости можеха да се чувстват ощетени малко преди почивката. Тога Кареасо навлезе в наказателното поле, а след двоен рикошет, топката срещна, намиращата се в неестествена позиция дясна ръка на Андриан Краев. Реферът на този мач Драгомир Драганов обаче набързо реши, че няма достатъчно доводи този спорен момент да бъде категоризиран като наказателен удар.

На полувремето треньорът на Левски - Елин Топузаков предприе смяна, като вместо Асен Чандъров в игра се появи Филип Кръстев.

Средната линия на Левски тотално беше абдикирала в тази среща, а това лесно позволяваше на ЦСКА да стига до открадването на топката и бързите контраатаки. При поредната такава, Хайнц демонстрира страхотния си усет за тънкия пас и без малко не изведе Дюкенс Назон. №9 на "червените" обаче се удари в "стената" Ноа Сонко Сундберг.

Снимка 621422

Проблеми застигнаха Саша Илич в 51-ата минута, когато Марселиньо Кареасо легна на тревата и даде знак, че няма да продължи срещата. Така, по спешност, на негово място се появи Жеферсон.

ЦСКА направи решителна крачка към победа в дербито, след като Дюкенс Назон отбеляза за 0:2 в 61-ата минута. Това се случи не и без любезното съдействие на "синия" капитан Пламен Андреев. При наглед спокойна ситуация, от която младият страж просто трябваше да излезе извън наказателното си поле и подаде наляво, юношата на клуба се спъна в топката, падна на тревата и само видя как №9 на "червените" бележи с лекота.

Появилият се като резерва Бисмарк Чарлс можеше да направи класиката в 73-ата, с което да компрометира тотално големия враг. Африканецът обаче подходи доста егоистично, стреляйки в аут от малък ъгъл.

Снимка 621452

Атаките на ЦСКА не спираха, а след закъсняло изтегляне на Петрис, Тобиас Хайнц за втори път в мача излезе сам срещу Андреев. Този път скандинавецът реши да го преодолява с технично копване, но и капитанът на Левски внимаваше и отрази, вдигайки високо своите ръце.

Напрежението в дербито взе връхната си точка с настъпването на 80-ата минута, тогава Турицов и Сундберг влязоха в спор за топката, където и от двамата имаше доста "удари под кръста". В крайна сметка гореспоменатите паднаха извън очертанията на терена, а при ставането си капитанът на ЦСКА блъсна опонента си в "синьо". За това си действие той беше директно изгонен от съдията Драганов, докато другият замесен получи втори жълт картон и също приключи преждевременно участието си в мач №1 на България.

Левски отправи първи точен удар в срещата, едва в 86-ата минута. Тогава смяната Марин Петков получи чудесно центриране от Цунами и насочи с глава. За негово съжаление обаче право в обсега на Бусато, който блесна с отлично спасяване.

Снимка 621439

До края на терена не беше интересно, по скоро на трибуните, където "червените" фенове плачеха за изгубената титла, докато "сините" привърженици неспортсменски им се подиграваха.

Оттук насетне ЦСКА ще мисли за сезон 2023/24, докато на Левски предстои бараж в събота срещу Арда, който ще определи последния български представител в турнира Лига на конференциите.

ФК ЦСКА 1948 и Локомотив (Пловдив) завършиха наравно 0:0 в мач от efbet Лига

ФК ЦСКА 1948 ще играе в Европа след безлично равенство с Локомотив (Пловдив)