Отборът на Левски продължава с позитивната си серия в шампионата. "Сините" покачиха до десет мачовете без загуба, а този селекцията на Елин Топузаков се поздрави с трета поредна победа. Тя дойде в столичното дерби срещу Септември с 2:0. Вечерта на "Герена" беше специална, тъй като триумфът съвпадна с отбелязването на 80 години от рождението на вечната клубна легенда Георги Аспарухов. Така важният успех се превърна в апотеоз на целодневните празници в памет на непрежалимия №9.

Сираков: Гунди завеща на поколенията най-кристалния образ на левскарския дух, характер и ценности

В деня, в който тя ще почете легендарния Георги Аспарухов-Гунди

Отново бразилски попадения се оказаха основна движеща сила за трите точки. През първото полувреме, макар и неволно с коляно, се разписа Рикардиньо. След паузата страхотен гол пък вкара Роналдо. И тук някъде идва моментът, в който да споменем, че в началото на втората част директен червен картон получи Андриан Краев за грубо влизане в краката на Петър Чуич. Отстраняването му обаче не оказа никакъв различен тласък върху развоя на събитията.

Снимка 616922

Източник: startphoto.bg

С победата си Левски намали до пет точки изоставането си от третия ФК ЦСКА 1948. Септември продължава да ниже загуба след загуба, като клубът е пряко замесен в битката за спасение.

Синът на Гунди: Обичта на хората не се вменява!

Разказа история

Началото на двубоя беляза кулминацията на празничния за клуба 4 май, през който всички "сини" сърца отбелязаха 80 години от рождението на легендата Георги Аспарухов. Непрежалимият Гунди остана завинаги на 28, но продължава да бъде пътеводна светлина за столичния гранд. След поднасянето на венци пред неговия паметник на "Герена" и направата на първата копка на бъдещия му монумент в кв "Редута", Левски и Септември излязоха на терена със специални екипи, които още веднъж да засвидетелстват дълбокия поклон към митичния №9.

Снимка 616924

Левски направи всичко възможно да респектира своя съперник в началните минути на столичното дерби. "Сините" заложиха на няколко изсипани топки в половината на Септември, но Асен Георгиев и останалите бранители на "виненочервените" бяха на висота.

Левски - Септември 2:0 (Развой на срещата по минути)

Вижте избраниците на двамата треньори

Левски можеше да поведе в резултата с настъпването на седмата минута. "Сините" изпълниха късо корнер, при който Ивелин Попов завъртя кълбото около дузпата. Краев остана под топката, но след него тя беше отиграна от Роналдо. Насочването му с глава попадна право в обсега на Шейтанов.

Снимка 616925

Четвърт час след началото домакините имаха претенции за дузпа. Рикардиньо продължи центриране с глава към Уелтън. Бразилецът понечи да отиграе с едно докосване, но беше блокиран от намесата на Ачков. Това негово действие предизвика "сините" да пожелаят наказателен удар в своя полза. Радослав Гидженов остана безмълвен, а на помощ не влезе и системата ВАР.

Снимка 616933

Натискът на левскарите даде необходимия ефект и "сините" поведоха в 26-ата минута. Филип Кръстев комбинира с Уелтън, а крилото в обичайния си стил пробва плътен шут към далечния ъгъл на Шейтанов. Изведнъж летежът на топката леко се промени от допира ѝ в коляното на дебнещия Рикардиньо, а това се оказа напълно достатъчно, за да матира септемврийци. Голмайсторът с №9 пък посвети своето попадение на легендата Георги Аспарухов.

Селекцията на Елин Топузаков пропусна да удвои своята преднина в 34-ата минута. Сонко Сундберг опита авантюристичен шут от над 25 метра, който нямаше достатъчно сила, но пък се превърна в извеждащ пас за Ивелин Попов. Попето остана сам срещу Шейтанов, но юношата на Левски го респектира с отлично спасяване. Отвори се възможност за добавка пред Уелтън, но в решителния миг, нетипично за неговия футболен натюрел, латиноамериканецът реши да подава, вместо да шутира, което този път беше правилното действие.

Антоан Бароан повали Пирин в Благоевград и донесе успеха на Ботев (Пд)

Французинът отбеляза хеттрик за гръмката победа с 4:2

Ноа Сонко Сундберг предотврати напрежение пред Пламен Андреев в 42-ата минута. Тогава топката беше изпратена в зона, където гамбиецът лесно можеше да сгреши. Следеният от Арис (Солун) и Хайдук (Сплит) защитник обаче демонстрира класа и изчисти силно напред.

Снимка 616931

Подновяването на играта не доведе до промяна в динамиката и на двата състава. Левски отново търсеше идея повече опасните положения в полето на противника, докато Септември разчиташе най-вече на бързината и нотката нестандартност от Атанас Кабов.

Интересно на "Герена" стана в 54-ата минута, когато Левски остана с човек по-малко на терена. Андриан Краев не прецени шпагата си срещу Чуич и закачи доста зрелищно съперника си от Септември. Реферът Радослав Гидженов не се поколеба да изгони №8 на "сините", а това вбеси максимално публиката на вековниците.

Елин Топузаков реагира мъдро и моментално прекрои своя състав. Така "късата клечка" изтегли Рикардиньо, който отстъпи своето място на Асен Чандъров.

Снимка 616941

В 71-ата минута, макар и с човек по-малко, Левски можеше да удвои своята преднина. "Сините" организираха контраатака, при която скоростта на Жереми Петрис беше толкова висока, че бранителят на домакините проби през центъра и се изправи сам срещу Шейтанов. Не забравяйте обаче, че националът на Мартиника има дефанзивна роля във футболната игра и ударът му не беше достатъчно добър. И тук блесна стражът на Септември Димитър Шейтанов, който по стечение на обстоятелствата, енигматично спаси с ... глава!

Левски подпечата ценните три точки тази вечер с красиво попадение в 76-ата минута. То беше дело на Роналдо, а за да се стигне до него бразилецът демонстрира страхотна настоятелност. №18 се възползва от сериозната грешка в защитата на Септември, направи красив финт, полуди "подарък" от Якубяк и с кинжален шут с десния крак направи 2:0!

В 80-ата минута привържениците на Левски се изправиха на крака, за да отдадат заслуженото на легендата Георги Аспарухов. Заря и невероятна хореография от Сектор "Б" белязаха възпоменателните 60 секунди.

Снимка 616935

И тримата бразилци в атаката на Левски можеше да се разпишат, като в 84-ата минута близо до това бе и Уелтън. Крилото отново нямаше трудности с преодоляването на опонент, а последвалият му удар разтресе горната греда.

Снимка 616940

В последния кръг от редовния сезон Левски гостува на Локомотив (Пд), докато Септември има витална битка на дъното срещу Пирин.

Хебър - ЦСКА 0:4 в мач от efbet Лига