Шефът на съдийската комисия към БФС Костадин Стоичков коментира ситуацията при реферите преди подновяване на Първа лига.

"Съдийският екип на дадена среща са част от футболния мач и като такива трябва да спазват съответните препоръки, които кризисният щаб дава за изпълнение. Ние преди първенството взехме решение да направим един тест за Covid-19, той е задължителен за всички футболисти, треньори, ръководители. Ние правим такъв тест и на съдиите, той ще бъде по местоживеене. Един ден преди този физически тест трябва да имат документ, че са клинично здрави. На 29 май в град София ще извикаме всички съдии от Първа лига, от град София и зона Пловдив, за покриване на този тест, да им видим какво им е физическото състояние", започна Стоичков пред "Дарик".

"Съдиите също бяха ограничени, бяха длъжни да спазват мерките. На 30 май ще направим проверка на съдиите от зона Велико Търново и зона Варна. Преди първенството сме предвидили точно такива мерки. Ще правим само физически тестове. През април трябваше да направил междинен тест, но такъв тест не се състоя и сега задължително трябва да направим този физически тест."

"Засега такава информация нямам (за положителна проба за коронавирус сред съдиите б.р), нямам обаждане от нито един съдия, че е заболял. Надявам се искрено всички съдии да бъдат здрави."

"В България засега нямаме предвидени такива мерки, още повече, че естеството на мачовете е различен. Ще ползва Съдийската комисия само най-добрите съдии. Целта е нашето първенство да завърши нормално. Да ги разделяме на регионален принцип в нашите условия е недопустими. Имаме и други ограничения. Един съдия, който е свирил примерно на Левски, може да се срещне с този отбор чак след два кръга, тоест на третия кръг.

"Такъв случай нямаме (на съдия, който се страхува да поднови дейност). Не виждам и причина да има. Съдиите са с професионално отношение към своята работа, дават всичко от себе си и с голямо нетърпение чакат подновяването на първенството."

"Ако се появи такъв с положителен тест, ще бъде сменян задължително. Надявам се съдиите да останат здрави, да нямат проблеми и всичко около футболното съдийство да бъде нормално."

Относно новите правила на футбола след подновяването, Стоичков коментира: "Ще се въведат за новото първенство, но те са обект на внимание в по-следващ етап. Сега освен правилото за броя на смените от 3 на 5 при 3 спирания на играта, това е прието като условие. Други изменения засега няма."

"Има голям набор от предписания от кризисния щаб. Тук е комисия, оглавяване от медицинския екип на БФС. Там има редица правила, те са доста обемни, всичко това, което се дава като препоръка, предполагам ще излезе към 21-о число. Те трябва да са утвърдени от БФС и ще се качат в сайта на БФС, ще се доведе до знанието на клубовете и всички компетентни лица", каза Стоичков.

Управленски промени в БФС, Костадинов и Вълков повишени

Управленски промени в БФС, Костадинов и Вълков повишени

Последният вече е вицепрезидент на централата

Шефът на съдиите призна, че коронавирусът ще създаде проблеми и по въвеждането на ВАР у нас.

"Това е болезнен проблем за мен. Аз бях един от инициаторите за въвеждането на ВАР с аргументи за необходимостта. Създаде се комисия, тя се оглавява от Петър Петров. Изпълнителният комитет ни постави задача да направим необходимото, стъпките, които до този момент бяха необходими да бъдат извършени", сподели Стоичков.

"Дойдоха представители на ФИФА, разисквахме детайлите, редица организационни неща. Ние направихме запитване до съответните фирми, взехме съответните оферти, но Covid-19 ни върза сериозно ръцете за обучението на съдийския екип, а ние трябваше да обучим и ще обучим 44 съдии - 22 ръководещи и 22 асистент съдии. Тъй като има голяма неяснота за подновяване на първенството, а за обучението на ВАР специалистите ни трябва нещо от порядъка на 88 мача, всеки трябва да мине през поне 2 мача на живо. Не сме в състояние на този етап да направим една дългосрочна преценка, как ще започне първенството, кога ще започне. Това са мачове при юношите, тези мачове за обучение", обясни шефът на реферите.

"Не на последно място стои и финансовата част за въвеждане на ВАР, на нас са ни необходими от порядъка на 170-175 хиляди евро, имаме една заделена сума съдийската комисия от конвенцията, тя е от 60 хиляди лева, но обучението на един съдия ще възлезе между 8 и 9 хиляди лева, което не е малка сума."

"Заговори се за съжаление за тази програма "Хеттрик", която е за две години. Тези пари, 4 милиона и 200-300 хиляди лева трябваше да са за подкрепа на клубовете, има и обучение за съдии, футболисти, но за съжаление тази програма засега е замразена и това до голяма степен ни връзва ръцете, защото не можем да подсигурим тази голяма сума за обучението на съдиите. Въпреки всичко продължаваме да работим по ВАР и искаме да го внедрим", завърши той.

Отваряне на трансферния прозорец и временни договори на футболисти ще обсъждат в БФС

Отваряне на трансферния прозорец и временни договори на футболисти ще обсъждат в БФС

Те ще притежават статуса свободен агент