"Топспорт" продължава поредицата от затриването на клубове с традиции в България. След като проследихме как от картата на професионалния футбол изчезнаха Беласица (Пч), Марица (Пд), Нефтохимик(Бс) и Спартак(Пл), този уикенд започнахме представянето на любимия на много софийски запалянковци футболен клуб - Септември.

Сега отборът от "Красна поляна", през който са преминали плеяда легендарни футболисти като Димитър Якимов - Митата, Георги Лепоев - Стар Гошо, Христо Джорджилов, Аспарух Никодимов - Паро, Михаил Мишев - Горнобанския кмет, Александър Василев - Чоко, и Павел Панов, вегетира в "А" Окръжна група.

След като ви запознахме с корените на този тим от някогашната култова Коньовица, в днешния брой ще проследим как Септември стига до финал за Купата на Съветската армия срещу втородивизионния тогава Локомотив (Пд) и печели след драматични обрати и продължения с 4:3.

Тогава този трофей има статутът на купа на страната, както е до 1981-а. Чак тогава се въвежда отделен турнир за Купата на България.

Та годината е 1960-а. Феноменът Септември (София), който влиза в "А" група през есента на 1959-а, е в пълната си сила. Освен че прави фурор в първенството, тимът, ръководен от старши-треньора Трендафил Станков - Тренди, се представя изключително силно в турнира за Купата на Съветската армия.

В 1/16-финалите септемврийци отстраняват изключително трудно бойкия тим на Ботев (Враца) с 3:2. На осминафиналите Септември отново има шанс да играе с отбор от "Б" група. С лекота Лудогорец (Разград) е разгромен с 6:1.

На същата фаза Спартак (Пд) елиминира Левски с категоричното 2:0. На четвъртфинал тимът от столичния квартал "Красна поляна" среща за пореден път отбор от втория ешелон. Следва победа над Арда (Кърджали) с 3:1.

На четвъртфинала шампиона ЦСКА играе на стадион "Раковски" срещу Етър (Велико Търново). "Армейците" падат изненадващо с 1:2. В редиците на "виолетовите" като техен капитан е бъдещият лекар на националния отбор доктор Петър Кефиров. Преди това - на осминафинала, "болярите" надделяват Локо(Сф) с 2:1.

На полуфинала Етър губи като домакин в старопрестолната столица тъкмо от Септември с 1:3. За софиянци два гола бележи Цветан Милев, а един - Димитър Якимов. За домакините почетното попадение вкарва Васил Симеонов.

Другият финалист - Локо(Пд), по същото време е в... "Б" група. Тимът на пловдивските "железничари" отпада от "А" група през 1955 година и се завръща през сезон 1961/1962. Но през въпросната 1960-а все още е във втория ешелон.

Какви са съперниците на Локо(Пд) до финала? На 1/16-финалите "черно-белите" побеждават Дунав(Русе) със 7:2. Сега запомнете как Локо (Пд) се спасява на осминафинала. Мачът с Левски (Кюстендил) завършва 2:2 след продължения. По онова време не се изпълняват дузпи и жребият се усмихва на тима, воден от Атанас Ковачев - Кълвача.

Любопитното е, че до тази фаза достига отборът на столичния завод "Ернст Телман". Заводският тим е победен от Славия с 3:2, но срещата е преиграна заради формално нарушение на правилника. "Белите" пак печелят, този път с убедителното 3:0. Впоследствие на четвъртфинала Славия пада с 1:2 от Спартак (Пд).

И така на другия полуфинал се изправят един срещу друг двата пловдивски отбора Локо (Пд) и Спартак (Пд). В редовното време среща завършва 0:0, а в продълженията Иван Кънчев в 98-ата минута за Локо и Барбов в 100-ата за Спартак фиксират крайното 1:1. И отново чрез жребий, както преди това на осминафинала срещу Левски (Кюстендил), ликува Локо (Пд).

Така на 15 юни 1960 пред 15 000 зрители Септември (Сф) и Локо (Пд) се изправят един срещу друг. Не е маловажно да се спомене, че преди да се състои решаващата среща за Купата на Съветската армия, пловдивчани заминават на турне в СССР за три мача. От "Лаута" искат финалът да се отложи, но това не става.

Още в самото начало на двубоя невероятният Христо Джорджилов открива резултата в полза на септемврийци. В 28-ата минута обаче Димитър Грънчаров, по прякор Чичето, изравнява. Три минути по-късно съдията Георги Христов отстранява от двата отбора по един играч.

От Септември това е Панайот Панайотов-Понко, а от Локо(Пд) състезателят, който е изравнил резултата - Чичето. В самия край на полувремето Сотир Йосифов-Чочко дава психологическа преднина на Септември.

В 56-ата, след като Ицо Джорджилов увеличава на 3:1, двубоят изглежда решен в полза на Септември. Но в 62-ата минута локомотивци получават правото да изпълнят дузпа. Стоян Генов - Бабето е хладнокръвен и точен. Три минути по-късно Иван Кънчев изравнява резултата и всичко започва отново. Редовното време свършва.

Също така и продълженията вървят към равенство. И пореден трети жребий, може би отново щастлив за локомотивци. Този път, благодарение на шанса, пловдивчани могат да вземат и купата. И капитанът им Давид Попов да ликува с нея.

Но в 120-ата минута Цецо Милев бележи решаващия гол за 4:3, с който той и Септември остават в историята. Любопитно е, че след края на редовните 90 минути членът на ръководството и съосновател на Септември Георги Москов се обръща към треньора Тренди Станков да пусне свеж човек да "свърши работата" - тоест да вкара решаващ гол или да помогне за неговото реализиране.

Тутакси Станков заменя поизморения капитан на отбора Петър Аргиров-Пецето с Костадин Благоев. Тъкмо Коцето в последната минута преминава през защитата на пловдивчани и подава на Милев, който чуква кълбото за триумфалната победа. Според автора на първия гол за Локо(Пд) Стоян Генов-Бабето след срещата в съблекалнята идват журналисти и казват, че съдията удължил второто продължение с минута и половина повече.

Това по онова време не е разрешено. Даже съветват локомотивци да подадат контестация. Но от ръководството на пловдивчани не правят нищо. След мача отлично игралият Иван Кънчев от Локо отива на летището да плати мито за ловната си пушка, донесена от турнето в СССР.

Когато шефът на митницата разбира, че говори със своя любимец Кънчев, му казва с грейнало лице "Ти ли си бе?" и веднага, въпреки че денят е събота и работното време привършва, урежда играчът да си прибере пушката. При това без да плаща нищо. Но голямата, най-скъпата награда е за Септември.