Страстната седмица преди дербито Левски - ЦСКА е в разгара си. Футболният фолклор е по-богат от когато и да било, а майтапите и заканите към вечния враг се сипят една след друга. Очаква се много "сини" и "червени" фенове да заемат местата си на националния стадион "Васил Левски" в събота. Предпоставките за това са налице - отлично време за футбол, удобен час (16:00), двата тима се намират в добра форма - разликата помежду им е само 3 точки. Налице са и новите герои - Фернандо Каранга и Габриел Обертан. Очертава се люта битка, която може би ще бъде помнена дълго.

В света на футбола съществуват закономерности, които често се затвърждават. Мъдрите хора са казали "малките детайли решават дербитата".

Снимка 281624

Сега ще обърнем внимание на дербито през октомври. Този месец е фатален за "сините", защото те са постигнали само 3 победи в "мач №1 на България". За последно това става през сезон 1997/1998 - 1:0. Голмайстор тогава е Георги Иванов-Гонзо.

От тогава са играни 10 октомврийски дербита - 6 триумфа на ЦСКА и 4 ремита. В исторически план равенствата са общо 6. Така завърши и мачът по това време през миналия сезон (1:1). Точен за Левски тогава бе Франсис Нар, а в герой за ЦСКА се превърна Преслав Йорданов. Любопитно е, че нито един "хикс" не е бил без голове. Октомври е месецът на попаденията. Общият им брой е 47, а головата разлика е 31:16 в полза на "армейците".

Снимка 270314

Източник: Официален сайт на Левски

Именно те могат да се похвалят с 9 триумфа в октомврийски дербита. Един от тях ще топли "червените" сърца още дълго. През 1989-а година Трифон Иванов праща топката във вратата на Левски и ЦСКА се оттегля с гол аванс на полувремето. На почивката едва ли някой е очаквал... нови 4 гола в "синята" врата. Всичките дело на Христо Стоичков.

Интересен е фактът, че един от героите на 31-кратните шампиони при последната "червена" победа в десетия месец на годината е Серджиу Буш. Настоящият играч на Левски отбеляза решителния втори гол във вратата на бъдещия си отбор в 45-а минута, убивайки тотално устрема на "сините". В крайна сметка, мачът завърши 3:0.

Ето и всички мачове между Левски и ЦСКА през октомври:

6 октомври 1963

Левски - ЦСКА 2:1

1:0 Александър Костов (27), 2:0 Димитър Йорданов (66), 2:1 Никола Цанев (87)

29 октомври 1967

Левски - ЦСКА 1:1

0:1 Димитър Марашлиев (10), 1:1 Георги Соколов (61)

19 октомври 1977

Левски - ЦСКА 4:1

1:0 Йордан Йорданов (9), 2:0 Пламен Николов (29), 3:0 Йордан Йорданов (47), 4:0 Ангел Станков (58), 4:1 Стефан Стефанов (68)

7 октомври 1980

ЦСКА - Левски 2:2

0:1 Павел Панов (32), 1:1 Спас Джевизов (64), 2:1 Марио Вълков (69), 2:2 Ангел Станков (82)

1 октомври 1989

ЦСКА - Левски 5:0

1:0 Трифон Иванов (34), 5:0 Христо Стоичков (49, 55, 61д, 76)

20 октомври 1990

Левски - ЦСКА 0:1

0:1 Георги Георгиев (10)

17 октомври 1992

Левски - ЦСКА 1:3

0:1 Кирил Метков (10), 1:1 Пламен Гетов (60), 1:2 Кирил Метков (69), 1:3 Стефан Драганов (82д.)

ЦСКА - Левски 1:1

0:1 Едуард Цихмейструк (46), 1:1 Иво Тренчев (47)

26 октомври 2002

ЦСКА - Левски 3:0

1:0 Макдоналд Мукаси (11), 2:0 Светослав Петров (45), 3:0 Макдоналд Мукаси (55)

31 октомври 2003

0:1 Емил Гъргоров (53), 1:1 Тодор Колев (54)

17 октомври 2004

1:0 Стойко Сакалиев (10), 2:0 Христо Янев (45д.), 2:1 Димитър Телкийски (52), 2:2 Даниел Боримиров (60)