Днес "Топспорт" продължава поредицата си "Хроника на падението" с втората част от трилогията, посветена на Чирпан. Както е известно, тази наша рубрика е посветена на пропадането на клубове с традиции или поне с проблясъци в българския футбол. Вече проследихме зенита и залеза на Беласица (Петрич), Марица (Пловдив), Нефтохимик (Бургас), Септември (София), Спартак (Плевен), Волов (Шумен), Хебър (Пазарджик), Локомотив (Горна Оряховица), Бдин (Видин), Димитровград, Хасково и Велбъжд (Кюстендил).

Във вчерашния брой описахме как Чирпан стигна до историческия си финал за Купата на Съветската армия през 1983-а (1:3 срещу Локомотив Пд). След още десет години на чирпанлии предстои още един турнирен фурор. Но да караме поред.

След като Иван Вутов спасява отбора от изпадане и го отвежда до финал за КСА, през кампанията 1983/84 отборът вече стъпва здраво на краката си в Южната "Б" група - шесто място с 38 т., колкото четвъртият Нефтохимик и петият Балкан. През кампанията 1984/85, вече в единната "Б" група Чирпан е 13-и с 38 точки. Отборът щеше да е с две повече, ако не бе въведено правилото при нулево равенство да не се дават точки.

През 86-а има лек възход нагоре - в крайното подреждане на втория ни ешелон е заето 15-ото място. През 1987-а обаче битката за оцеляване е без "хепи енд" за футболистите от града на Яворов. Чирпан остава под чертата - на 19-ото място в таблицата на 20-те тима с 25 т., цели 8 по-малко от спасилия се Балкан (Ботевград). И потъва в безвремието на "В" група. За да дойде ноември 1993-а.

На 17-и националният тим на България, воден от Димитър Пенев, хвърля бомба, като бие 2:1 Франция на "Парк де Пренс" и се класира за световното първенство в САЩ за сметка на "петлите". Само една седмица по-късно - на 24 ноември, са 1/16-финалите за Купата на България.

Членът на Югоизточната "В" група Чирпан е стигнал до тази фаза след две домакински победи - с 3:0 над Миньор (Рудозем) и 1:0 над Ямбол. Следващата преграда обаче изглежда непреодолима, въпреки че отново ще се играе пред собствена публика.

Съперникът е ЦСКА. Мачът е на стадиона в Чирпан, а на трибуните се събират 10 000 души. Тогава треньор на тима е Тенчо Тенев, а президент - Таньо Вълев. Бизнесменът поема клуба през 1992-а и започва да инвестира. Привлечени са талантливи юноши от региона. Един от тях е Лилчо Арсов.

Настоящият играещ треньор на вратарите на пловдивския Ботев, който взе дейно участие в ексцесиите след последното дерби с Локо (1:0 за "жълто-черните"), тогава е само на 21 г. Той е взет преди сезона в Югоизточната "В" група от родния му клуб Борислав (Първомай).

Всъщност онзи тим на Чирпан започва съществуването си, след като Таньо Вълев купува целия отбор на Първомай начело с треньора Тенев. В състава, изправил се срещу ЦСКА, личат още имената на Георги Деянов, Веско Гюндузов, Георги Георгиев-Полицая, Петър Петров-Паро и пословичния с хъса си Запрян Николов-Паката.

Ето го и целия титулярен състав на Тенчо Тенев от паметната за чирпанския футбол дата 24 ноември, от която след 8 дни ще се навършат 16 г.: Арсов, Гюндузов, Йорданов, Георгиев, Тотевски, Генчев, Коев, Господинов, Николов, Деянов и Петров. Срещу тях македонецът Гьоко Хаджиевски вади следните 11 за ЦСКА: Петко Петков, Горанов, Радуканов, Марковски, Бабунски, Ивайло Киров, Нанков, Танев, Чирич, Коилов, Ивайло Андонов.

В 74-ата минута на мястото на Генчев в състава на домакините влиза Коев. Смените на Хаджиевски пък са двама нападатели - Тодор Праматаров на мястото на Радуканов и Христо Марашлиев вместо Лъчо Танев. Те обаче не дават резултат и редовното време завършва 0:0.

В 111-ата минута Тенев прави своята съдбовна смяна - на мястото на Николов влиза Мирослав Стоев. Само 8 минути по-късно - в 119-ата, юношата на пловдивския Ботев вкарва попадението, което ще го изстреля в друга орбита. Стадионът в Чирпан ще се срути, а секунди по-късно - след последния сигнал на главния съдия Пламен Кънчев, фиксирал чудото за 1:0, на терена нахлуват местните фенове, които са готови да задушат в прегръдките си футболистите и треньора Тенев.

В историята на ЦСКА, сега вече 31-кратен първенец на страната, пък завинаги е лепнато черно петно - отпадане още на 1/16-финал за Купата на България, и то срещу третодивизионен отбор.

Следващите две фази - осминафиналите и четвъртфиналите, се изиграват доста набързо - до 15 декември. Чирпан преодолява и осминафинала. Първият двубой срещу Локомотив в Дряново завършва 0:0. За реванша обаче "железничарите" не се явяват заради безпаричие. Куриозното е, че на 1/16-финалите, докато Чирпан пише историята с отстраняването на ЦСКА, Локо (Дряново) почива и по силата на жребия се класира напред без игра.

На четвъртфиналите противник е Марек. Дупнишкият тим тогава носи името на града. Първият двубой в Чирпан е спечелен от тима на Тенев с 1:0, като гола вкара Петър Петров-Паро в 32-ата минута. Реваншът в Дупница е загубен с 0:2. Но отстраняването на ЦСКА си остава Чирпанския "Парк де Пренс".

ОЧАКВАЙТЕ УТРЕ: Кои футболисти минаха пред Чирпан на път за Левски и как свърши eрата "Таню Вълев"