Ботев (Пд) стартира по триумфален начин футболното си съществуване след ерата "Тодор Неделев". С огромна доза късмет и малко съдийска помощ, "канарчетата" спечелиха своето гостуване на Черно море с 2:1. Битката на "Тича" предложи безброй разнопосочни емоции, а домакините не заслужаваха този негативен резултат.

Селекцията на Илиан Илиев доминираше през по-голям период от съперничеството, но въпреки това инкасира по ранни попадения в началото на всяко едно от полувремената. Те бяха дело на Красиан Колев и Уме Уме Емануел. Между тях за "зелено-белите" вкара Мазир Сула.

Черно море - Ботев (Пловдив) 1:2 (Развой на срещата по минути)

Емоционален двубой на "Тича"

"Моряците" имаха числено предимство в заключителния половин час на двубоя, когато Нади беше изгонен. Оттам насетне тоталният натиск на Черно море произведе множество невъзможни пропуски и перфектни намеси на вражеския страж Хидайет Ханкич. Реферът Васимир Ел Хатиб се прояви в негативна светлина, след като в 73-ата отмени дузпа в полза на Черно море, слушайки съвета на колегите си от ВАР.

Снимка 608934

Източник: startphoto.bg

Загубилият домакин остава на пето място с 36 точки, докато Ботев вече е №10 с 26.

Сигнал за засада помрачи изключително красив игрови момент в 180-ата секунда. Александър Василев отправи добър пас от фланга, а намиращият се зад гърба на вражеската отбрана Атанас Илиев спря красиво на гърди и с моментално завъртане насочи силно топката под гредата. Хидайет Ханкич също беше на висота и отрази с една ръка. Изброената ситуация обаче нямаше да остане в статистиката.

Макар Черно море да беше по-активният тим в началото на срещата, гостите от Ботев изковаха преднина само след шест минути на "Тича". Призваният за заместник на Тодор Неделев - Красиан Колев, демонстрира съобразителност по фланга и принуди Босанчич да сгреши. След това дошлият играч от Септември сътвори двойно подаване с Антоан Бароан, а от създалата се удобна позиция порази "моряците" за 0:1.

Инкасираното попадение не промени по никакъв начин настройката за двубоя на домакините, които бяха твърдо убедени да зарадват многобройната публика на "Тича". Така се стигна до 17-ата минута, когато паритетът беше възстановен. Велислав Василев пусна хитро подаване за Васил Панайотов. Капитанът на Черно море опита подаване за Атанас Илиев, ала Виктор Генев протегна крак, за да предотврати точно това. За жалост на защитника кълбото отиде в краката на дебнещия Мазир Сула, който от няколко метра нямаше как да сгреши.

Атанас Илиев продължи да внася смут в отбраната на Ботев (Пд) със своята мощна физика. В 28-ата таранът пак се пребори с тяло за подаване на свой съотборник, опитвайки се с това да "заложи" кълбото за удар на Мазир Сула. Случиха се обаче серия от рикошети, които направиха така, че Алекс Фернандес да стреля силно по земя, точно в обсега на Ханкич.

Снимка 608935

Атанас Илиев се реши да остави ярък отпечатък върху този мач, пробвайки "удара на скорпиона" при центриране на Василев. Е, не му се получи в 33-ата минута, но пък заслужи аплодисментите на "зелено-белите" привърженици.

Ботев (Пд) отново застраши вратата на Дюлгеров в 37-ата. Тогава Красиан Колев центрира умело от фаул, а зле изчистената топка попадна в Уме Уме Емануел. Нигериецът не отправи най-добрия си удар, но кълбото придоби такава траектория, че стражът на Черно море трябваше да избива в корнер.

При изпълнението на статично положение капитанът на гостите Виктор Генев се извиси над всички и отправи изстрел с глава, който се отби в дясната странична греда на "моряците".

Снимка 608936

Неприятни мигове сполетяха наставника Бруно Балтазар, тъй като в 40-ата минута му се наложи да направи принудителна смяна. Ван Хартем получи удар малко по-рано в двубоя, а малко преди паузата трябваше да бъде заменен от младия централен защитник Атанас Чернев.

Мигове преди сигнала за почивка, гостите от Ботев (Пд) пропиляха отлична възможност за гол. Атанас Илиев и Дюлгеров не се разбраха при центриране, а фантастичен шанс неочаквано изскочи за Антоан Бароан, който от няма и метър обаче не успя да уцели опразнената врата.

Снимка 608937

Подновяването на играта повтори развоя на събитията от първата част. Ботев (Пд) отново достигна до ранно попадение и пак взе лидерството в мача. Джеймс Етоо отигра малко пред наказателното поле на варненци и изведе зад гърба на отбраната Уме Уме Емануел. Нигериецът отправи диагонален изстрел покрай Дюлгеров, който се оказа напълно достатъчен за 1:2.

Проблем надвисна над "канарите" на Балтазар, след като останаха с човек по-малко в 62-ата минута. Точукву Нади направи безсмислен фаул в центъра срещу Стефан Велев. Реферът Васимир Ел Хатиб не се поколеба да му покаже втори жълт картон и така пред Черно море се прояви прекрасната възможност отново да се върне в завързания мач.

Не закъсняха и положенията за Черно море при полученото числено неравенство. Атанас Илиев отигра с глава прекрасно центриране на Фернандес, но Ханкич се протегна максимално и улови.

Напрегната ситуация беляза двубоя на "Тича" в 73-ата минута. Мазир Сула центрира, а топката удари в ръката Виктор Генев. Първоначално реферът Васимир Ел Хатиб отсъди дузпа, но получи съвет от помощниците си да види положението на ВАР, след което младият арбитър промени мнението си и даде корнер. Решението му породи бурни негодувания сред горещата варненска публика.

В заключителните 10 минути отборът на Черно море тотално натика съперника си дълбоко в неговото наказателно поле. Отбраната на Ботев (Пд) трябваше да се справя с поредица от офанзивни "вълни", които "заливаха" Хидайет Ханкич. В атака дори заигра централният бранител Живко Атанасов, като бившият бранител на Левски и Атанас Илиев имаха няколко отлични възможности за гол, ала стражът на гостите демонстрираше завидна класа.

Снимка 608949

Ботев (Пд) дебнеше всяка една възможност, за да порази фатално Черно море с трети гол. И такъв шанс се откри в добавеното време. Джеймс Етоо отправи прекрасен удар извън наказателното поле, който матира Дюлгеров, но за негова радост кацна върху горната греда.

Никой в морската ни столица не можа да повярва, че две положения, в рамките на 120 секунди, не направиха резултата 2:2. Футболистите на Черно море направиха изключителни пропуски пред вратата на Ханкич, като стражът на два пъти отчая Атанасов и Илиев, а последният дори имаше малшанса да не може да отбележи от няма и метър.

Снимка 608946

В следващия кръг на Черно море предстои трудно гостуване на шампиона Лудогорец. Ботев (Пд) ще пристигне в столицата, за да премери сили със Септември.

Септември (София) победи Берое с 2:1 в мач от efbet Лига

Септември (София) обърна Берое, ВАР отмени изравнителен гол на заралии в края на мача