Ботев (Враца) ще продължи участието си в efbet Лига и през следващия сезон. Вековният клуб спечели фундаменталния баражен мач срещу третия във Втора лига Септември с минималното 1:0. Двубоят на стадион "Славия" беше белязан от изключително интересни положения пред двете врати. За жалост обаче бе решен след спорна дузпа в 75-ата минута, която реферът Драгомир Драганов отсъди в полза на "зелените". Тя бе точно реализирана от Христо Златински, което означаваше и още 12 месеца елитен футбол във Враца.

Добрев: Това футболен съюз ли е? Момчетата плачат, отрязаха ни главата!

"Няма никаква дузпа, не е нужно и втори път да се гледа"

До този скандален миг Ботев бе по-добрият тим на терена, но така и не преодоляваше вратаря Николай Банков. Веднъж негов верен съюзник беше и горната греда. Младият тим на Септември се бори докрай и в заветните мигове опита стихиен натиск, но късмет пред попадението нямаха Арсов и Кабов.

Снимка 532697

След спокойни първи минути, в петата такава, Ботев (Враца) можеше да поведе в решителния бараж. Отбраната на Септември допусна Чавдар Ивайлов да догони топката в близост до аутлинията, след което умело върна назад за връхлитащия от втора позиция Даниел Генов. Бъдещото лятно попълнение на Берое обаче остана длъжник за своите, тъй като стреля право в обсега на стабилния в този миг Ники Банков.

Отговорът на септемврийци се оказа подобаващ. В ответната атака Атанас Кабов демонстрира бързи крака и навлезе в полето на врачани. Последва меле около дузпата, което на пръв поглед доведе до непозволени действия на Венци Керчев. Реферът Драгомир Драганов все пак прецени, че няма достатъчно основания да не посочва бялата точка.

Снимка 532710

Юношата на Левски - Атанас Кабов предизвика скандал в отбраната на Ботев (Враца), след като в 15-ата минута навлезе остро от фланга и без особени трудности отправи мощен шут над горната греда. Това принуди Красимир Костов, Венци Керчев и Костадин Ничев да си разменят реплики на висок тон.

Ботев (Враца) - Септември 1:0 (Развой на срещата по минути)

Ето какво се случи на стадион "Славия"

Като по чудо, Септември не съумя да поведе в резултата с идването на 21-ата минута. Венци Керчев разочароващо допусна топка да мине зад гърба му, а това беше подарък за северномакедонеца Марио Илиевски. Нападателят се понесе сам срещу Красимир Костов и вече насочваше головия си мерник. В решителния миг, колегите си от Ботев обаче спаси Мартин Николов. Крайният защитник протегна крак и блокира изстрела на своя опонент. В тази ситуация Илиевски можеше да подаде и към непокрития на далечна греда Кабов.

Снимка 532708

Лидерът на Ботев (Враца) - Дани Генов продължаваше да пропилява с лекота 100-процентови голови положения. Мартин Николов показа хитрост и директно от тъч хвърли за намиращия се зад отбраната на Септември играч с №9. За разочарование на врачанската публика, нападателят действа прекалено мудно и бе догонен от Арсов и Асен Георгиев.

Финалните акорди на полувремето донесоха много емоции и за двата тима. Капитанът на септемврийци Георги Сърмов допусна грешка при изнасянето на топката, заради която Казаков направи нарушение на границата на наказателното поле. С фаула за Ботев (Враца) се нагърби опитният Златински, стрелял мощно под стената. Ники Банков бе предвидил подобен развой на събитията и със страхотно спасяване остави резултата непроменен.

Веселин Великов: Не съм гледал дузпата

"Бяхме по-добрият отбор на терена"

Подновяването на играта не промени кой знае колко руслото, в което се движеше този бараж. Мощен пробив на Пепи Атанасов в 49-ата бе подсилен с двойно подаване между него и Бабунски. Техничарят излезе на стрелкова позиция, но малкият ъгъл му попречи да намери мрежата на столичани.

Снимка 532704

Секунди след появата си на терена, Юли Ненов можеше да блесне с попадение за "зелените". Юношата на ЦСКА получи задължаващо подаване от Даниел Генов, но от няколко метра не намери добре топката, пощадявайки третия във Втора лига.

Христо Златински обяви края на футболната си кариера
Обновена

Със сълзи на очи

Стадион "Славия" бе огласен от звука при среща на коженото кълбо с горната греда в 67-ата минута. Юли Ненов реши да разчупи шаблона и отправи прецизен изстрел извън наказателното поле. Развоят на събитията изненада Банков и за негово щастие той бе спасен от напречния стълб.

Снимка 532702

Кулминацията на този бараж настъпи в 74-ата минута, когато спорна топка след корнер доведе до надпревара между Александър Тодоров и Чавдар Ивайлов. В последния миг младият футболист на Септември реши да не посяга за топката, но това не спря опонента му да падне на тревата. Реферът Драгомир Драганов категорично посочи дузпата, тъй като в тази среща нямаше възможността да използва системата ВАР. Всичко това подлуди символичните гости, които за момент обградиха толкова яростно съдията, че всеки момент се очакваше и началото на саморазправа. След като ситуацията се успокои, с изпълнението на 11-метровия удар се нагърби Христо Златински. Петкратният шампион с Лудогорец прати Банков в обратния ъгъл и така дари "зелените" с безценната преднина.

Въпреки съдийската неправда, Септември не сломи глава и се хвърли в атака, търсейки изравняването. В 83-ата минута включилият се в атака Иван Арсов насочи с глава перфектно центрирана топка. Красимир Костов обаче действа акробатично и изби в корнер.

Христо Арангелов: Гавра с отбора на Септември!

"Цялата съдийска бригада си свърши перфектно работата, това мога да кажа!"

До края младият тим на септемврийци се настани масирано в половината на опонента, но до промяна на резултата не се стигна. Така в годината на своя вековен юбилей, Ботев (Враца) съумя да съхрани своя елитен статут.