Ботев (Враца) надви Локомотив (София) с 2:1 в първи двубой от 29-ия кръг на редовния сезон в efbet Лига. Срещата донесе голяма радост за домакините, които освен край на негативната си серия, направиха и сериозна крачка към осигуряването на своя елитен статут и през следващата кампания.

Фундаментално за триумфа на врачани се оказа силното им първо полувреме. През него те натрупаха аванс от две попадения, които бяха дело на Дани Генов и Браян Переа от дузпа. След почивката Локо (София) беше по-активният отбор, поне в началото на частта. За около четвърт час селекцията на Генчев вкара от дузпа чрез Бакалов, а след това удари и греда чрез Милошев.

Ботев (Враца) - Локомотив (София) 2:1 (Развой на срещата по минути)

Три гола, две греди и футболна битка под Околчица

Постепенно обаче устремът на Локо стихна и така столичани трябваше да се примирят с трета поредна загуба за първенство и общо четвърта във всички турнири.

Снимка 616562

Източник: startphoto.bg

Началото на двубоя определено беше за домакините. Успехът за момчетата на Дани Моралес беше от изключителна важност заради лошата серия, в която бяха влезнали "зелените". Още в 180-ата секунда те можеха да поведат срещу Локо, след като Дани Генов шутира извън наказателното поле. Топката излизаше в аут, но в този миг Давид Малембана реши да предпази своя тим, подлагайки главата си. Така кълбото подлъга фатално Александър Любенов, но за негова радост всичко завърши с корнер за врачани.

От другата страна на терена също бе интересно, където Краси Костов не разчете по най-добрия начин едно свое излизане и без малко не създаде големи ядове за Ботев.

Дълбоката преса на Локомотив даваше резултат, а принуждаването да играят на късно в собствената си половина изобщо не се понрави на опонента им. Краси Костов отново беше поставен на неочаквано изпитание в осмата минута, когато пак върната топка към него му създаде допълнителни трудности. Бившият младежки национал на България обаче реагира адекватно.

Снимка 616583

Последвалите мигове бяха доста ползотворни за домакините в офанзивен план. Първо Браян Переа отново демонстрира отличен контрол над топката, но в мига, когато трябваше да шутира, той сгреши, избирайки комбинацията. Малко след това силен изстрел на Чико Цветанов мина над гредата, а пък удар на Антонио Георгиев беше париран от Любенов.

Логичното в сблъсъка се случи и Ботев (Враца) поведе с настъпването на 20-ата минута. Меси се пребори за топка на централната линия и пусна за колега в средата на терена, който бързо придвижи кълбото за Даниел Генов. №9 на врачани беше оставен да напредне достатъчно и през апатичния в тази игрова ситуация Бруно Франко отправи премерен изстрел, поразил долния десен ъгъл на "железничарите".

Паритетът почти светкавично можеше да бъде възстановен. Бруно Франко пусна пас зад гърба на тромавия Мартин Кавдански, а Карлос Франса излезе сам срещу Костов. Бразилецът реши да направи допълнителен финт срещу защитника, което забави и отслаби финалния му удар, който попадна в обсега на вражеския вратар.

Снимка 616582

Развоят на събитията стана още по-обнадеждаващ за селекцията на Дани Моралес, тъй като в 39-ата минута реферът Кристиян Колев отсъди дузпа в полза на домакините. Тя стана реалност заради игра с ръка на Алан Диас, който спря с ръка удар на "зелените". С отговорната задача се нагърби Браян Переа, който със силен шут в средата на вратата покачи до 2:0.

Гостите от София получиха неочаквана помощ, за да се завърнат в наглед "изпуснатия" мач. Божидар Кацаров отправи висока топка в половината на Ботев, която принуди вратаря на домакините Костов да напусне своето наказателно поле. Извън него той се чувстваше доста несигурен, а това го накара да сбърка срещу Карлос Франса. Бразилецът загъбри стража и беше близо до това да реализира в опразнената мрежа, но точно тогава капитанът на "зелените" го фаулира за дузпа, в която нямаше никакъв спор. Появилият се като резерва Димо Бакалов се нагърби с отговорността и намали до 1:2.

Равенството на стадион "Христо Ботев" можеше светкавично да бъде възстановено, ако късметът не спаси селекцията на Дани Моралес в 58-ата. Тогава капитанът на "железничарите" Красимир Милошев получи топка на дъгата и без подготовка отправи много техничен изстрел, който обаче кацна върху напречната греда на Костов.

Снимка 616569

Проблеми застигнаха треньора на гостите Станислав Генчев в 68-ата минута. Централният бранител на Локомотив - Давид Малембана се контузи и се наложи принудително да бъде заменен от Матеус Дуарте.

Броят на ударите в гредите беше изравнен под Околчица в 74-ата минута. Тогава Чико Цветанов дебнеше хитро на границата на наказателното поле и отправи тежък шут, който също срещна горната греда.

Снимка 616563

Ботев (Враца) беше близо до това да подпечата спокойствието си до края на срещата, отбелязвайки трети гол. Резервата Марко Мажука блесна с отлично индивидуално действие, но завършващият му изстрел беше отразен от Любенов. Малко преди това трябва да отбележим, че резервата Матеус Дуарте спаси Локо, чистейки от голлинияа шут по земя след меле на Антонио Георгиев.

До края Локо (София) направи всичко по силите си, за да стигне до изравняването. При последния корнер за "червени-черните" в атака дори се включи и Александър Любенов, но и това не даде необходимия ефект.

Снимка 616568

В последния кръг от редовния сезон Локо (София) приема у дома Арда. Ботев (Враца) гостува на борещия се за титлата ЦСКА.