Ботев (Пловдив) спечели битка за квота за Лигата на конференциите, след като се наложи над Берое с 2:1 в Коматево.

Футболистите на треньора Азрудин Валентич дръпнаха в резултата след голове на Мохамед Брахими (38') и Па Конате (50'). Давиде Мариани (53') обаче върна интригата в тази изпълнена с доста напрежение среща. В крайна сметка обаче силите на заралии не стигнаха до нещо повече в мача.

Ботев (Пловдив) - Берое: 2:1 (Развой на срещата по минути)

Вижте подробности

Така Ботев (Пловдив) ще стартира от втория предварителен кръг в Лига на конференциите. Там обаче ги чакат Базел, Йънг Бойс, Славия (Прага), Спарта (Прага), ПАОК и др., които са сред потенциалните противници на "канарчетата". Нека им пожелаем успех, ще имат нужда.

Снимка 575678

Източник: Стартфото, Костадин Андонов

Иначе двубоят започна по много динамичен начин, като още в първата минута домакините претендираха за дузпа. Мохамед Брахими бе съборен в наказателното поле и съдията Драгомир Драганов посочи бялата точка. Той обаче прегледа ситуацията и отмени решението си.

Снимка 575675

В 13-ата минута Джеймс Етоо центрира опасно в наказателното поле. Там непокрит се оказа Па Конате, който засече подаването, но прати топката встрани от вратата.

В 16-ата минута пък самият Конате напредна отляво и върна към Реда Рабей, който шутира без подготовката, но Георги Динков геройски пресече изстрела.

Снимка 575674

В 31-ата минута Абубакар Тунгара шутира, Хидайет Ханкич изби, а Алиун Фал не успя да нанесе добър завършващ удар от добавката.

В 38-ата минута домакините поведоха в резултата. Центрирана от ъглов удар топка стигна до първа греда. Тя бе продължена и се стигна до разбъркване и удар на Мохамед Брахими. Топката се удари в крак на бранител и влезе във вратата - 1:0. При този резултат завърши и първото полувреме.

Снимка 575676

Втората част започна отлично за "канарчетата", който удвоиха преднината си в 50-ата минута. Джеймс Етоо проби отлично отдясно и центрира в наказателното поле. Там Па Конате овладя топката и мигновено я изстреля към вратата - 2:0.

Снимка 575673

Само три минути по-късно заралии се върнаха в мача. Давиде Мариани изненада Хидайет Ханкич, след като отправи плътен изстрел по земя от границата на наказателното поле. Топката опъна мрежата на "канарчетата".

Снимка 575672

В 62-ата минута домакините направиха добра атака. Тодор Неделев подаде към Емануел Току, който стреля опасно с левия крак, но изпрати топката в аут.

В следващите минути играта се накъса, а напрежението видимо стигаше своя връх. В 77-ата Тодор Неделев шутира от пряк свободен удар, но прати топката в стената.

Тежки опоненти дебнат Ботев (Пд) или Берое в Лига на конференциите

Вижте кои са те

Берое опита да натисне Ботев в следващите минути, но така и не стигна до чиста голова ситуация. Така пловдивчани спечелиха с 2:1 и ще бъдат четвъртият представител на България в евротурнирите.