Ботев (Пд) постигна едва втората си победа от подновяването на шампионата в efbet Лига. "Канарите" зарадваха болния от коронавирус Азрудин Валентич с важен триумф при гостуването на Ботев (Враца) с 2:1. Трите точки за пловдивчани бяха постигнат чрез обрат. Домовчийски даде ранен аванс на домакините, ала Джонатан Перейра и Цикарски съумяха да променят развоя на събитията.

А те можеха да бъдат и съвсем други, ако съдийската бригада не бе допуснала груби грешки, отменяйки по един гол на двата тима заради несъществуващи засади. Ботев (Враца) пък може да проклина своя късмет, тъй като четвърт част преди края, възпитаниците на Веселин Великов изпуснаха дузпа заради неточно изпълнение на Петър Атанасов.

Ботев (Враца) - Ботев (Пловдив) 1:2 (Развой на срещата по минути)

Обрат за "канарчетата"

Така Ботев (Пд) остава на десетото място с актив от 24 точки. Адашите им от Враца са предпоследни с 18.

Въпреки проблемите в своя състав, пловдивският Ботев беше по-активният тим след първия съдийски сигнал на Иво Андреев. "Канарите" загатнаха за това със заучено положение в третата минута, което обаче не бе завършено адекватно с хубав шут от Емануел Току.

Отбраната на Ботев (Пд) проспа дълго подаване към Даниел Генов в 6-ата минута. Поради този факт, работата на колегите си трябваше да свърши Георги Аргилашки. Опитният страж излезе предвидливо и с глава изчисти топката, която вече се виждаше как бива отигравана от основния реализатор на врачани.

Много спорна ситуация беляза дербито на двата клуба с името Ботев. Гостите отбелязаха попадение чрез Маркиньос, което не бе зачетено заради засада. При телевизионните повторения обаче се видя, че бразилецът и последният в отбраната на "зелените" Венци Керчев, са на една линия.

Груба индивидуална грешка спомогна и за откриването на резултата във Враца. Джонатан Перейра от гостуващия тим сгреши наивно при изнасянето на топката, подарявайки кълбото на Петър Атанасов. Последва триходова акция между него Домовчийски и Генов, която завърши с изстрел на последния. Георги Аргилашки сътвори отлично спасяване, но нямаше какво да направи при добавката на дебнещия отблизо Валери Домовчийски.

Съдбата пожали грешника за първото попадение Джонатан Перейра, като бразилецът се реабилитира максимално на своя тим с изравнително попадение в 24-ата минута. Мите Цикарски отигра с глава центрирана топка от статично положение, колегата му с №2 се измъкна от Ндиайе и с безкомпромисен изстрел не остави шанс на Костов за 1:1.

Селекцията на Веселин Великов демонстрира скоростен футбол, въпреки тежки условия на врачанския терен. Дани Генов и Домовчийски бързо прехвърлиха кълбото до Юли Ненов. Крилото реши да заложи на изненадата и шутира в близкия ъгъл. Топката обаче намери външната част на мрежата на "канарите".

В 40-ата минута от Ботев (Враца) имаха сериозни претенции към главния съдия Андреев. Най-вече Даниел Генов претендираше, че е задържан в наказателното поле на пловдивските адаши, но до сигнал от рефера така и не се стигна.

180 секунди преди паузата, домакините имаха числено преимущество при организирането на контраатака. Тя трябваше да бъде завършена от Пепи Атанасов, но №10 на врачани не успя да насочи добре своя уж техничен шут.

Подновяването на играта можеше да донесе радост и пълен обрат за хората на Веско Великов. Аласан Ндиайе се възползва от физическата си мощ и се пласира отлично при центриране от фаул. Насочването му с глава не бе достатъчно акуратно, за да се превърне във второ попадение за неговия тим.

Ботев (Пд) напомни, че има амбиции и за победата в този двубой, притеснявайки максимално своя опонент в 57-ата минута. Тогава Емануел Току получи възможност да стреля от границата на наказателното поле, но в последния миг бранител на съперника застана на пътя му. Малко след това Илия Миланов изпревари гореспоменатия ганаец, който се очакваше да отбележи малко пред голлинията.

Проблемите за Ботев (Враца) с дузпите отново изплуваха на повърхността в 72-ата минута. Секунди, след като се появи в игра, дебютантът Самир Аясс бе изблъскан в гръб от Кевин Янсон и реферът Иво Андреев не се поколеба да отсъди наказателен удар. Поредният, който обаче не успя да се справи от единадесетте метра се казваше Петър Атанасов. Техничарят шутира прекалено предвидимо и превърна конкурента си Аргилашки в герой.

И както често се случва във футболната игра, грешката за едни, води до радост за други. Така в 76-ата минута гостите стигнаха до пълен обрат. Всичко започна с много опасни действия на Макриньос, който обърка баланса на Керчев и отправи много опасен изстрел, спасен по фантастичен начин от Краси Костов. Шанс за него обаче нямаше при последвалия корнер. Тогава северномакедонецът Мите Цикарски бе оставен непокрит и с глава направи 1:2.

В даденото от съдията продължение, Самир Аясс се ориентира най-бързо при меле пред Аргилашки, за да отбележи от няма и метър. Ливанският национал нямаше време да се зарадва, тъй като видя флага за засада. И тук обаче съдиите сбъркаха, тъй като при повторението се видя, че асистентът Ндиайе бе на редовна позиция.

В следващия кръг Ботев (Пд) приема друг от замесените тимове в борбата за спасение - Славия. Същото важи и за Ботев (Вр), който играе с Етър.