Решението на тройната коалиция и ДАМС клубовете да получат спортните бази бе посрещнато с овации. И няма как да бъде другояче, след като дългогодишната борба на българските президенти да притежават обектите най-после е на път да се осъществи.

Веднага след взимането на решението един от родните грандове ЦСКА усети звучен шамар. Заради проекта за нова зала, която ще се строи точно на комплекс "Червено знаме". Дали това не е удар по сегашния председател на Надзорния съвет на "армейците" Александър Томов ще се разбере много скоро.

Задълженията на Томов и Митал към държавата наистина ще се вземат предвид при отдаване на базите на концесия. Желанието на Томов бе клубът да притежава обектите, за да може да инвестира и да ги подобрява. Но с тези борчове едва ли държавата ще е благосклонна да му даде още нещо.

Строежът на новата зала може да се разглежда и като следния вариант - ЦСКА жертва част от детско-юношеската си школа, а в замяна на това от ДАМС ще бъдат по-милостиви и все пак ще позволят на клуба да стопанисва поне стадион "Българска армия". Появява се още един проблем - земята, върху която се намират обектите на ЦСКА и Левски, е държавна собственост и клубовете пак трябва да плащат.

Този път не заеми към ДАМС, а концесионни такси. Големият въпрос тук е дали тази такса, която ще бъде определена от агенцията, ще бъде символична, просто в името на спорта или пак президентите трябва да се бъркат дълбоко в джобовете си. В момента ЦСКА плаща на ДАМС точно 25 хиляди лева наем на месец. Ами ако впоследствие концесионната такса е приблизително същата, тогава да не се окаже, че клубовете пак ще са недоволни.

Големият минус при "червените" в момента освен дълговете на Томов е и това, че той не даде нито лев за ремонт, откакто е на власт в Борисовата градина, въпреки че базите не бяха на клуба. Ако беше направил поне едно игрище на Панчарево или бе сменил тревата на "Армията", сега "червеният" бос щеше да има очи, за да поиска обектите. Както може да го направи Тодор Батков, например.

Защото в Левски не спаха, а работеха, знаейки, че дават пари на вятъра поне до този момент. Но сега, като дойде време за равносметка, ДАМС ще гледа много по-благосклонно на президента на "сините", който вече е направил изкуствено игрище на „Герена", сменил е тревата, направил е общежитие - все неща, които ще са коз при бъдещите му искания. А такива като Томов, който има намерение да прави МОЛ на "Червено знаме", за да изкарва пари отнякъде, може и да останат с пръст в уста.

Проблеми със собствеността на земята няма например Венци Стефанов, тъй като стадион "Славия" се намира на негова територия. Същото е и във Варна, където строят стадион по проекта на този в Кьолн, но с по-малък капацитет. Там общината продаде 60 дка от земята, върху която ще бъде изградено новото съоръжение, на частни лица.

Един от другите големи проблеми, които безспорно ще възникнат при получаването на базите, е лицензирането на стадионите. Тази тема става актуална преди всеки нов шампионат. И ако до този момент всяко лято клубовете минаваха метър и все пак получаваха лицензи, в скоро време няма да е така. Ако Вихрен започна участие тази година, макар и на стадиона да нямаше трева, съвсем в близко време при такъв проблем просто клубът няма да получи право да играе в "А" група.

Лицензите ще се дават от съответната комисия към ДАМС, но тя ще работи по изискванията на ЕС. Тази есен ще бъде последната, в която базите (на повечето клубове в окаяно състояние), ще бъдат одобрени. От догодина липсата на нужния брой тоалетни, интернет, отделен сектор за гости, предпазни огради и куп още изисквания ще се стоварят върху главите на родните босове.