Един български футболист получава истинско признание у нас, едва когато успее да се докаже в отбор от чужбина. Колкото и да си велик на домашната сцена, винаги ще се намерят критици, които да омаловажат постиженията ти, ако не си бил звезда и сред чужди.

Стефанов: За такива като Краев - тояга, Десподов играе, нашият Йомов също

Стефанов: За такива като Краев - тояга, Десподов играе, нашият Йомов също

финландчета минават като слаомистите в ските

Мнозина са се опитвали, но сякаш все нещо не им е достигало, за да развият безспорните си качества и зад пределите на нашата родина. Безславното им завръщане пък често бива окачествявано като провал и липса на характер.

Дали заради липсата на достатъчно "чужденци" в сегашния ни национален тим, или завръщането на Кирил Десподов в efbet Лига, получих необходимата муза, благодарение на която да ви запозная с част от качествените български футболисти, които не направиха мечтаната кариера в чужбина.

Ако наистина "това е положението", значи Пелето е прав: Предстои кардинална промяна във футбола ни

Ако наистина "това е положението", значи Пелето е прав: Предстои кардинална промяна във футбола ни

Това ли е решението?

Оставаме с уговорката, че някои от тях все още са в идеална възраст, която да им позволи нова атака на международната сцена.

Ето част от тях:

МИЛЕН РАДУКАНОВ

Преди да се превърне в един от добрите треньори у нас, Милен Радуканов имаше и бляскава кариера по българските терени. Бранителят остана в историята с две спечелени Купи на България, по една с екипите на ЦСКА (1993) и Левски (1998). Ще бъде помнен и с фантастичното воле, което матира Анджело Перуци за победата над Ювентус през 1994 година от турнира за Купата на УЕФА.

Нещата в чужбина обаче не му се получават. През 1999 година прекарва само шест месеца в румънския Национал (Букурещ), където изиграва 16 мача. Бързо се завръща обаче у дома и парафира с Локомотив (София). През сезон 2003/04 играе за гръцкия Кастория, а следващия сезон в Докса (Драма). И в двата тима играе на ниво, но не успява да постигне нещо значимо. Оттам насетне кариерата му продължава изцяло по родните терени.

Снимка 444774

Източник: LAP.bg

ГЕОРГИ ИВАНОВ-ГОНЗО

Едва ли има български фен, който да не знае за огромния му принос към историята на Левски. За 5 години той се превърна в идол за "сините" и кошмар за ЦСКА. Поради този факт, през 2002 година се стига до продажбата му във френския Рен за 4,1 млн. долара. Там обаче изиграва само 15 мача.

Първоначално стартира като титуляр под ръководството на Филип Бергеро. След неговото уволнение, Гонзо влиза в конфликт със заелия поста Вахид Халилходжчич и това слага край на кариерата му в бретанския клуб.

След кратко завръщане в Левски, Иванов пак се пробва, но този път в Турция. Там играе по един сезон в Самсунспор (29 мача, 4 гола) и Газиантепспор (13, 1 гол). От втория клуб пък си тръгва заради липсата на шанс за титулярно място. Последното му излизане в Европа е през кампания 2007/2008. Тогава изненадващо подписва с хърватския Риека. За "кръстоносците" отбелязва 6 гола в 34 мача, което си е добро постижение, при все, че дори се налага да играе и като дефанзивен халф в част от двубоите. Със сигурност обаче, кариерата му, далеч от България, не оправда сериозните очаквания.

ХРИСТО ЙОВОВ

Още в най-ранна възраст, Христо Йовов се превръща в младата звезда на българския футбол. Макар и само на 18 години, между 1995-а и 1997-а, той прави страхотен пробив с екипа на Левски. Всичко това му помага за мечтан трансфер в германската Бундеслига. Там е призван да защитава цветовете на Мюнхен 1860. При "лъвовете" не успява да се пребори за титулярно място под ръководството на Вернер Лорант и изиграва само 9 мача. Все пак отбелязва и гол в елита на Германия, това се случва с глава при разгрома над Нюрнберг с 5:1.

Снимка 296339

Източник: Sportal.bg

След години, вече спечелил си прякора Бижутера, и превърнал се в един от авторите на "Синята приказка", Йовов отново се пробва в чужбина. Този път дестинацията е далеч по-скромна - Кипър. В Лимасол набързо играе за местните грандове Арис и Аполон. Изиграва общо и за двата тима около 20 мача и отново се завръща в Левски, където четири години по-късно, през 2013 година, слага край на професионалната си кариера.

ГЕОРГИ ПЕТКОВ

Едва ли вратарят щеше да има и тази скромна чуждестранна кариера, ако през 2011 година не напуска Левски след огромен скандал с Тодор Батков. Тогава собственикът на "сините" дори си позволява да го обвини в симулативна игра при поражението с 0:5 от Спортинг (Лисабон) в Лига Европа.

Поради този факт, вратарят поема към Кипър, където пази една година за Еносис (Паралимни). Записва общо 19 мача, с което слага край и на изявите си далеч от efbet Лига. Оттам насетне, е верен страж на Славия.

Та чак до ден днешен...

Снимка 424929

Източник: LAP.bg

СТОЙКО САКАЛИЕВ

Футболен артист, превърнал се в емблема на "А" група в началото на новото хилядолетие.

След над 140 мача за Нефтохимик, Саката игра 4 години и в ЦСКА, където също се превърна в любимец на феновете. Отбеляза и някои много важни попадения.

Сакалиев показа червен картон на Десподов

Сакалиев показа червен картон на Десподов

Ето какво написа за него

Контузиите и напредналата му възраст, сякаш му попречиха да сътвори и заслужената си реализация в чужбина. Във визитката му ще остане един престой в полския Арка (Гдиня) през 2009/10, както и екзотиката наречена Керчем Аякс от Малта през 2012 година.

Снимка 246422

Източник: bulgaria.utre.bg

БОРИС ГАЛЧЕВ

На някои български футболисти просто не им отива да играят извън България. Психология, маниери, уседналост... Събирателен образ на всички тези компоненти е Борис Галчев.

След шеметен сезон с Пирин (Благоевград), Марадоната от Добринище подписа с ЦСКА през 2010 година и се превърна в един от емблематичните играчи на "червените". През 2012-а, сякаш от нищото, опорният халф се озова в румънския гранд Динамо (Букурещ). Тогава сякаш и Галчев разбра, че "чужбината" не е за него и след няколко месеца се завърна в "А" група. Последва втори силен период за него в ЦСКА, а сега е част от Царско село.

Снимка 227643

Източник: LAP.bg

МАРТИН КАМБУРОВ

Легенда за българския шампионат, който незнайно защо не успя да се докаже в чужбина. С головия потенциал на Марто, кариерата му трябваше да се развие доста по-бляскаво.

Първото му напускане на България се случи през 2006 година, когато подписа с Ал-Ахли (Дубай). 13 гола в 22 мача не бяха никак лош показател, но любовта към Пловдив и местния Локомотив се оказват по-силни и завръщането му на "Лаута" е факт месеци по-късно. От "смърфовете" Камбуров отново осъществява международен трансфер, този път в гръцкия Астерас (Триполис). Престоят му там е един от най-слабите периоди в кариерата на нападателя, като вкарва само веднъж за 10 мача.

Снимка 491352

Източник: LAP.bg

През 2008 обаче Мартин отново напомня за себе си, като къса мрежи у нас с фланелката на Локо (София). 33 попадения пък са напълно достатъчен атестат за чужд тим №3 в неговата кариера - Далиан Шиде. Китайците му дават добра заплата, а той им се отблагодарява с 27 голови изстрела за три сезона. През тях обаче клубът се класира на незавидните 6-то, 12-то и 14-то място, а впоследствие бива и закрит.

Мартин Камбуров е най-резултатният български футболист от началото на годината

Мартин Камбуров е най-резултатният български футболист от началото на годината

За добро или зло...

Това бързо връща Камбуров в България. И може би се оказа за добро, тъй като само по-дългият му престой по нашите терени, спомогна за доближаването головия рекорд на Петър Жеков. От голямата цел го делят 11 попадения.

ТОДОР НЕДЕЛЕВ

Мнозина определят Тодор Неделев за най-добрия български футболист към този момент. Техника, визия, удари, Тошко сякаш има всичко необходимо, за да бъде №1. Това обаче не се оказа така по време на престоя му в германския Майнц 05.

Рапид (Виена) пожела Тодор Неделев

Рапид (Виена) пожела Тодор Неделев

По-рано днес друг от водещите футболисти на пловдивчани - Антонио Вутов - се раздели с клуба

На 1 септември, 2013 година, той подписа за 4,5 години с този тим, но изигра едва два мача в германската Бундеслига. Останалите 18 бяха записани за дубъла на "карнавалния клуб". Последва негово завръщане в Ботев (Пд), а мнозина определиха действията му като провал, липса на характер и страх от борба за доказване в чужбина.

И може би са прави. Самият Неделев признава и за проблеми с научаването на немски език...

Снимка 499751

Източник: LAP.bg

И в момента, Тошко е "пръв на село" в efbet Лига, където няма равен на своята виртуозност. И самият той обаче осъзнава, че е време да направи втори решителен опит на трансфер зад граница. От година тече сага с неговото евентуално преминаване в Трабзонспор. Дано се стигне до нейния успешен финал, защото ще бъде грехота, ако подобен талант бъде похабен изцяло за нуждите на домашния ни футбол.

Eпизод пореден: Трабзонспор отново е вариант за Неделев

Eпизод пореден: Трабзонспор отново е вариант за Неделев

Нещата най-накрая могат да се получат

ДИМИТЪР ИЛИЕВ

Нападателят разкри късно големия си потенциал за широката футболна общественост. Все пак получи заслужено признание за изявите си, получавайки приза "Футболист на България" за 2019 година. И при него обаче реализацията в чужбина можеше да бъде далеч по-успешна...

На шестнадесет години преминава пробни периоди в Саутхемптън и Челси. До договор не се стига, но все пак успява да изгради име в "А" група. През 2014 година преминава в полския Висла (Плоцк), където играе три години. Записва 90 мача за "синьо-белите", но тъжното е, че голяма част от тях са във втория ешелон. Подобен е развоят на кариерата му и във втория негов клуб от тази страна - Подбескидзие. Общо в Екстакласата, за четири години престой в Полша, Митко има 29 мача и три гола.

Снимка 490677

Източник: LAP.bg

С това се слага край на чуждестранната му авантюра, но пък сложи начало на паметни мигове с екипа на Локомотив (Пд).

Едното за сметка на другото...

Найденов призова: Слагайте Илиан Илиев за треньор на националния!

Найденов призова: Слагайте Илиан Илиев за треньор на националния!

"Само с крепене на баланс на Великите сили няма да стане"

АНТОН НЕДЯЛКОВ

Бранителят е водещ играч на националния ни отбор. От него разчитаме да бъде един от лидерите, които да ни закарат на голям международен форум. Въпросният обаче има точно 9 мача зад границата. При това в далечна Америка.

В пика на кариерата си, през 2018, фланговият защитник бе продаден за 1,5 млн. долара на ФК Далас. Недялков обаче имаше сериозни проблеми с адаптацията и изигра само няколко двубоя за "биковете" преди да облече сензационно фланелката на Лудогорец. Действие, за което феновете на ЦСКА все ще не могат да му простят.

Снимка 446388

Източник: LAP.bg

27-те години на Недялков и постоянните европейски изяви с "орлите" от Разград, все още дават шанс, че може да развие качествата си и в сносен клуб на Запад.

КИРИЛ ДЕСПОДОВ

За финал ще отделим внимание и на Кирил Десподов. Футболист с доказано голям потенциал, който обаче изненадващо реши да се завърне у нас, а не да продължи своята кариера, в който и да е друг европейски клуб.

Атакуващият играч не успя да се докаже в Каляри, където освен чисто физически, не успя и да издържи психически за голямото предизвикателство, наречено Серия "А". Последвалият престой в Щурм (Грац), който бе сравнително успешен за него, доказа , че може да бъде полезен за отбор от средна европейска класа.

Снимка 408080

Източник: Centotrentuno.com

Макар и през лятото да беше спряган за тимове от Италия, Франция, Турция, Гърция, Кирил прие рискования ход да се завърне в "джунглата" efbet Лига. Пък макар и за най-добрия отбор в нея - Лудогорец. Дано това не окаже пагубен ход за неговата кариера.

За едно Десподов обаче може да бъде сигурен, едва ли отново ще го видим да носи фланелката на ЦСКА.

"Децата на Ганчев", които му изхабиха "дебелия флумастер"

"Децата на Ганчев", които му изхабиха "дебелия флумастер"

Благодарност и лоялност? Рядко срещано явление във футбола...