В България футболните прецеденти със сигурност не са нещо ново. Колегите от "24 часа" припомнят уникален случай в най-популярната игра у нас, от преди над 50 години.

Ето какво пише вестникът:

Националният отбор на България е първият, който е изваден от "А" група по административен път, както се случи с Литекс. Това става още през 1953 година. Тогава управниците вземат безумното решение държавният тим да бъде включен в първенството, за да се обиграва за световните квалификации. Кръстен е "Сборен отбор на ДСО". От този експеримент страда най-вече ЦДНВ или ЦСКА, който е прекръстен на "Обединен софийски гарнизон", който дава повечето си футболисти и треньора си Крум Милев. В състава има играчи още от столичните "Ударник", или "Славия", и "Спартак".

"Сборен отбор на ДСО" е извън класирането, но резултатите му се зачитат. След 13-ия кръг обаче експериментът е обявен за неуспешен и националите са извадени от шампионата след 11 победи и 2 загуби. Резултатите му са анулирани. ЦСКА обаче е прекалено далеч в класирането и в крайна сметка титлата отива при "Динамо", или "Левски", с една точка преднина. "Спартак" пък директно изпада.

В същото първенство на 22 август 1953 г. в Станке Димитров, днес Дупница, местният "Червено знаме", или "Марек", в чиито редици е и голмайстор №1 през предходното първенство Димитър Исаков, пада у дома с 1:2 в регионалното дерби от "Миньор" (Димитрово, днес Перник), а освирепели зрители нападат съдията и гостуващите футболисти. Мерките са незабавни и сурови - тимът веднага е изваден от групата и дори няма правото да се състезава през следващия сезон в "Б" група, където е допуснат едва през 1955 г. В оставащите 8 срещи на тогавашния "Червено знаме" са присъдени служебни загуби с по 0:3.

Следваща жертва е "Берое" заради скандалния мач с тогавашния "Левски-Спартак" на 22 март 1970 г. Изравнителният гол на "сините" в предпоследната минута, след нарушение срещу вратаря на домакините Тодор Кръстев, взривява трибуните. Кръстев е свален буквално с шутове на земята. Към терена политат стотици бутилки, съблекалнята на левскарите е обсадена за няколко часа, а по автобуса на гостите са хвърлени камъни. Сипят се заплахи и се правят опити за малтретиране на официалните лица на столичния клуб, сред които е и тогавашният министър на вътрешните работи Ангел Солаков. С инцидента се занимава не федерацията, а бюрото на Централния съвет на БСФС, което решава "Берое" да бъде изваден от елита.

От физкултурното движение са изключени Димитър Атанасов и Тодор Кръстев от домакините, на рефера Борис Трендафилов са отнети съдийските права. Жителите на Стара Загора посрещат настръхнали жестоката присъда и са на границата на гражданското неподчинение.

В края на сезон 1972/73 г. гръмва големият скандал, свързан с т. нар. черни каси, където се събират пари за подкупи на съперници и съдии. За пресичане на закононарушенията от групата на майсторите са извадени бургаският "Черноморец" и русенският "Дунав", но това става дни след края на сезона. С последно предупреждение се измъква "Пирин" (Благоевград). Така "А" група се свива от 18 до 16 участника. Метлата играе и във втория ешелон, където по същия параграф "деяния, несъвместими със социалистическия морал", от групата излитат "Кърпачев" (Ловеч), или "Литекс", "Лудогорец" (Разград), борещият се за промоция "Бдин" (Видин) и "Чавдар" (Троян). И четирите тима година по-късно вкупом се завръщат в "Б" група. Строгите съдници от федерацията обаче проявяват странна избирателност в други случаи с други отбори - в същия шампионат заради "безотговорна игра" (формулировката за уговорени мачове) са анулирани резултатите от "Славия" (София) - "Спартак" (Варна) (0:0) и "Спартак" (Плевен) - "Тунджа" (Ямбол) (0:1). Или за едни е разрешено спокойно да договорят резултати.

Интригата в шампионат 1982/83 г. е по-подходяща за криминален роман, започващ с една загадъчна смърт на печално известно място. Дни след края на сезона заелият петото място "Спартак" (Плевен) все пак е изваден от групата за уреден мач с "Черно море" седмици по-рано. Чорапът се разплита с намерен след катастрофа тефтер с описание на действаща черна каса в клуба. Той е открит в автомобила на тогавашния треньор на "Спартак" Иван Иванов-Гунчо, мистериозно загинал в прохода Витиня, където гибелта застига години по-рано Георги Аспарухов и Никола Котков. От смачканата кола изненадващо изскача компрометиращ дневник, разкриващ направени плащания към играчи на "Черно море". Става ясно, че клубният шеф Димитър Паргов урежда с подкуп мач от 25-ия кръг във Варна, игран на 21 май 1983 г., който завършва с победа на плевенчани с 2:0. Разследването е ефикасно, а половин дузина "моряци" са арестувани Бившият вратар на ЦСКА Борис Манолков и съотборникът му, защитникът Иван Иванов, са изключени от "физкултурното движение" и дълго време са следствени, завинаги са отнети състезателните права на Иван Дончев и Георги Кондов, за две години са наказани Светозар Светозаров и Рафи Рафиев. Треньорът на варненци Спас Киров подава оставка и повече не се занимава с футбол. Шефът на "Спартак" Паргов пък е уволнен заради "действия, несъвместими със социалистическия морал".

Един кръг преди края на сезон 1984/85 г. от "А" група са извадени "Левски" и ЦСКА заради злополучния финал за купата на България. В този момент "сините" вече са си осигурили шампионската титла, а "червените" са втори. Трусът преди последния кръг поваля не само грандовете, той променя и съдбите на отборите, застрашени от изпадане. По програма в 30-ия кръг "Берое" трябва да приеме "Левски", а "Дунав" гостува на ЦСКА. Двата тима удрят джакпота, защото от небето им падат служебни победи с по 3:0 за неиграните мачове с разформированите. Номенклатурната щуротия изхвърля зад борда намиращия се на по-предно класиране от тях "Миньор" (Перник), който губи с 0:1 у дома в съвсем реален мач с "Локо" (Сф).

Федерацията, ръководена от пловдивския партиен функционер Иван Шпатов, определя за "първенец" (избягва се терминът шампион) третия в класирането "Ботев" (тогава "Тракия"). "Левски" и ЦСКА обаче остават в елита като "Витоша" и "Средец".

Шегобийци веднага обявяват "канарчетата" за "шпатиони". Години по-късно правдата е възстановена и "Левски" си връща титлата, а ЦСКА - купата. Никой обаче не компенсира "Миньор".

На 4 октомври 1993 г. гръмва бурен корупционен скандал. Колоритният шеф на "Берое" Атанас Атанасов-Кеби алармира полицията, че преди мач с "Янтра" в Стара Загора са засечени пратеници на габровци. В апартамента на неговия играч Орлин Радев са арестувани бившите футболисти на ЦСКА Стефан Бачев и Славчо Илиев с 90 000 лева, обещани на беройци, за да загубят мача. Треньорът на "Янтра" Михаил Мадански дава показания в полицията, а на следващия ден е прибран и клубният бос Дарин Цокев. Дни по-късно след петчасово бурно заседание, ръководено от тогавашния шеф на БФС Валентин Михов, изпълкомът решава да изхвърли габровци от елита и сезонът се доиграва от 15 тима. Бачев, който години по-рано играе рамо до рамо със Стоичков в ЦСКА, Илиев и Мадански получават условни присъди, а след време Цокев е оправдан напълно. "Янтра" обаче изчезва от картата.

На 3 април 1999 г. разговор в съблекалнята на пернишкия "Металург" на почивката на мач с "Литекс" е записан тайно на аудиокасета от тогавашния вицепрезидент на клуба Калоян Стоянов-Цимбика Обсъжда се как ще бъде осъществен обратът в резултата от 1:0 за перничани до почивката до 1:2 за гостите. Записът е активиран близо два месеца след завършека на първенството - касетата звучи в БФС, дори в медиите. Каква е целта на Цимбика - атака срещу президента на "Металург" Първан Първанов-Перо или предоставена възможност на "Левски" все пак да стане шампион, макар и по служебен път, вероятно завинаги ще остане поредната неразгадана тайна. Кълбото започва да се разплита - думите от съблекалнята са автентични, потвърждават продаденият междувременно на ЦСКА Генчо Симеонов и колегите му Марин Стоянов, Здравко Здравков и Филип Илков, също вече бивши играчи на тима. Вади се наяве и схема, според която футболисти на "Металург" са били заплашвани с бой и изтезания, ако си искат дължимите им пари. На 7 август 1999 г. БФС решава да изхвърли "Металург" от елита и пренарежда класирането без перничани. Колоритният тим, който се гордее с положителен общ баланс от срещите си с гранда ЦСКА, престава да съществува. Цимбика пък заявява литературни амбиции - твърди, че обмисля варианта да напише книга за пътя му от "В" група до елита на България. "Ще бъде много интересна за читателите на криминални романи", повдига крайчеца на завесата бившият боксьор. "Литекс" не понася никакви санкции, въпреки че във всяка покупко-продажба винаги има две страни. От скандала "намазва" изпадналият на практика "Шумен", който запазва мястото си в елита.

Първенството 2005/06 г. тръгва с 16 тима, а още след втория кръг съставът на групата е редуциран до 15. Единият от благоевградските представители в елита - "Пирин", набързо е изхвърлен заради неизплатени задължения към НОИ, първите му две срещи са анулирани, а съперниците им в следващите мачове по програма почиват. След сезон 2010/11 г. пиринци, които завършват 13-и от 16 тима, пък не получават лиценз заради задължения, начислявани на по-малко от 100 000 лв.

Преди края на сезон 2012/13 г. разпадналият се "Етър" е изваден от "А" група заради второ поредно неявяване на мач, като за последните му 4 двубоя съперниците получават служебни победи с по 3:0.

След края на предишния сезон по пътя към аматьорските групи поемат и останалите без лиценз ЦСКА и "Локо" (Сф). Двата отбора имат общо 35 титли в първенството ни.