Арда е последният български участник в новосформирания турнир на УЕФА - Лига на конференциите. Селекцията на Николай Киров надхитри Черно море в баража за Европа, побеждавайки седмия през редовния сезон с 1:0. В герой за "сините" се превърна Иван Коконов, който с попадението си осигури историческо първо участие за тима от Кърджали в европейска клубна надпревара.

Освен безмерен престиж, участието в Лига на конференциите ще донесе и солидни приходи от 350 000 евро.

Илиев съжалява: С единствения си удар Арда ни вкараха гол

"Честитя им класирането"

Арда можеше да победи своя опонент и с повече от гол разлика, но в 75-ата минута Тонислав Йорданов изпусна дузпа. Тя бе спасена отлично от Георги Георгиев, но другата лоша новина в този миг за варненци беше изгонването на Цветомир Панов заради втори жълт картон.

Снимка 532849

Така въпреки, че имаше по-чистите голови положения в Кърджали, Черно море не можа да се превърне в първия по-ниско ранкиран клуб след първия етап на шампионата, който последствие да спечели и баража за участие в евротурнирите. Арда също доигра срещата в намален състав, тъй като в 92-ата минута изгонен беше Алекс Петков.

Въпреки вражеската атмосфера на "Арена Арда", Черно море беше селекцията, която се ориентира по-добре със събитията на терена в Кърджали. "Моряците" имаха страхотната възможност да поведат още в 6-ата минута. Леандро Андраде се възползва от хитро подаване в наказателното поле на "сините", но силният му шут в близкия ъгъл беше отразен от Иван Караджов.

Снимка 532850

Голям късмет покри домакините и в 12-ата минута, след като Виктор Попов проби отлично по крилото и веднага реши да комбинира със Зе Гомеш. Португалецът се ориентира възможно най-бързо, но последвалият му удар бе блокиран от младия защитник на кърджалийци Алекс Петков.

Иван Коконов: Ще се насладим на този успех

"Днес беше много труден мач"

Въпреки неубедителното начало, отборът на Арда беше този, който имаше възможността да вземе лидерството в мача. При първото си по-сериозно включване в атака, финалистът за Купата нанесе своя удар благодарение перфектно подаване на Тонислав Йорданов. Хитрият му замисъл бе доразвит от Иван Коконов, който с красив диагонален изстрел наказа бившите си работодатели от Варна.

От Черно море дадоха подобаващ отговор на предизвикателството с добра комбинация в 26-ата минута. Илиан Илиев-младши и Родриго Енрике се нуждаеха от две бързи подавания, за да може бразилецът да шутира силно по земя. Иван Караджов обаче беше преценил ситуацията и осъществи рутинно спасяване.

Динамиката в баража продължи с пълна сила. След точно половин час футбол, Илиан Илиев-младши реши да пробва Караджов с шут от средна дистанция. Спасяването на национала пък веднага даде шанс за бърза контра на Арда, която позволи на Делев да комбинира с непокрития Коконов. Този път нападателят разочарова себе си и феновете, тъй като прати удара си от въздуха над горната греда на Георгиев.

Снимка 532852

Малко преди почивката Виктор Попов реши да вземе нещата в свои ръце, след като се пусна на индивидуален пробив по дясното крило. Защитникът напредна до зона, от която можеше да шутира, и го направи. И той обаче не притежаваше необходимата точност.

На полувремето Илиан Илиев реши да предприеме смяна и пусна в игра Исмаил Иса. Той зае мястото на разочаровалия го през първата част Зе Гомеш. В 53-ата минута нападателите на Черно море не се възползваха от гениално подаване на Илиан Илиев-младши, което свари неподготвена отбраната на Арда, но така и не се стигна до удар на "моряците".

Снимка 532858

Четвърт час преди края на баража, на "Арена Арда" стана горещо. Центриране на Спас Делев намери главата на Тонислав Йорданов, който майсторски насочи към вражеската врата. Кълбото обаче се отклони в ръката на Цветомир Панов и реферът Станислав Тодоров прецени, че това е достатъчно основание да посочи дузпата. Докато комуникираше със своите колеги в съдийския ван, опитният арбитър беше репликиран от провинилия се бранител на Черно море и го изгони. Дългият период между отсъдена и изпълнена дузпа явно не повлия добре на младия нападател Йорданов, който не успя да реши всичко в мача. 11-метровият му удар беше спасен блестящо от вратаря Георгиев.

Стихийният натиск на Черно море доведе до изгонването на Алекс Петков в 92-ата минута. Бившият бранител на Левски изпусна Исмаил Иса, и за да не се откъсне сам срещу Караджов, младокът се реши да се жертва с втори жълт картон.

Снимка 532860

До края въпреки факта, че бяха 10 срещу 10, селекцията на Илиан Илиев не съумя да се добере до мечтаното изравнително попадение. Единственото по-опасно положение от тяхна страна беше шут извън наказателното поле на Васил Панайотов. Така Арда дочака последния съдийски сигнал и официализира историческото си първо участие в европейските клубни турнири. Постижението беше отпразнувано с пищна заря.

Ники Киров: Винаги ми е било мечта втори път да участвам в мачове от Европа

"Беше ни доста трудно да преглътнем загубата на финала за Купата"