Арда (Кърджали) продължава с успешното си представяне в efbet Лига. Селекцията на Ники Киров временно измести Локомотив (Пд) от третото място в шампионата след труден успех над Ботев (Враца) 3:2 .

"Сините" решиха всичко в своя полза още до почивката, когато вече бяха реализирали чрез Жуниньо и своя капитан Пламен Крумов. Проблемите обаче мобилизираха техния съперник, който до 81-ата минута сътвори частичния обрат чрез Дани Генов и резервата Ивайлов. Спас Делев обаче спаси домакините от големия гаф с победен гол пет минути преди края.

"Арена Арда" се превърна в непревземаема крепост

"Сините" не са губили у дома в 18 поредни мача

Ужасен мач за гостите пък изигра Аласан Н"Диайе, който имаше вина за две от трите попадения на кърджалийци, а след това си изкара и червен картон. Даниел Генов пък можеше да им помогне за равенството, но дълбоко в добавеното време, негов изстрел от фаул беше брилянтно спасен от Караджов.

Така Арда увеличи на единадесет поредицата си от мачове без загуба. Ботев пък вече има седем поредни загуби, което може да доведе и до уволнението на Антони Здравков. Двубоят тази събота беше отлично ръководен от съдията-дебютант в елита Димитър Димитров.

Двубоят стартира повече от добре за домакините от Арда, които достигнаха до ранно попадение. В 4-ата минута отбраната на Ботев (Враца) сгреши фатално, тъй като Аласан Н Диайе действа невнимателно и като последен в защита си позволи да загуби топката от Жуниньо. Новата звезда на "сините" се понесе светкавично към вратата на Краси Костов и елегантно завърши за 1:0.

Въпреки тежкото начало, Ботев можеше да стигне до бързото изравняване още в следващата атака. Петър Ганчев проби по фланга, след което центрира към далечната греда за Мартин Николов. №77 от врачани закъсня със стотни от секунда, за да засече в опразнения от Караджов ъгъл.

Арда - Ботев (Враца) 3:2 (Развой на срещата по минути)

Спас Делев се превърна в герой за домакините

Селекцията на Николай Киров можеше да удвои своята преднина в 10-ата минута, когато Спас Делев финтира Н'Диайе в центъра на терена и създаде ситуация "трима на един" в полза на своя тим. Българският национал обаче леко забави момента, в който да подаде към Коконов, след което офанзивният футболист на домакините не успя да отправи достатъчно добър изстрел. При последвалия корнер, централният бранител Никола Таравел пък не бе достатъчно акуратен при насочването си с глава.

Футболистите на Арда поискаха директен червен картон за Н'Диайе в 13-ата минута. Африканецът отново се забави със своите действия и трябваше да осъществява рискован шпагат в краката на откъсващия се Коконов. Реферът Димитров обаче прецени, че действията на Аласан са съобразени с футболните правила и остави играта да продължи.

Без особено напрежение, Арда методично стигна и до удвояването в резултата. Грешникът днес Н'Диайе направи нарушение в близост до наказателното поле, което позволи на Спас Делев да центрира остро около дузпата. На точното място се оказа капитанът на тима Пламен Крумов, който с глава намери мрежата на Ботев.

Ужасяващият мач за Аласан Н'Диайе най-сетне приключи в 35-ата минута. Бранителят на Ботев (Вр) направи всичко възможно да навреди на своя тим, като при последното положение си изкара втори жълт картон за пореден фаул срещу Делев. Реферът-дебютант Димитров не се поколеба да му покаже пътя към съблекалните, докато треньорът на гостите Тони Здравков отчаяно гледаше в земята.

Капката катран в ситуацията на Арда беше контузията, която получи звездата Жуниньо малко преди почивката. Бразилецът изпита болки при опит за подаване и се наложи да бъде принудително заменен от новото попълнение Тонислав Йорданов.

Противно на футболната логика, Ботев (Враца) се върна в мача с реализирането на попадение в 74-ата минута. Домакините сбъркаха при организирането на атака, а това позволи на Дани Генов и резервата Лагоа да сътворят отлично двойно подаване. Финалният пас на португалеца намери нападателя с №9 на дузпата, който с техничен изстрел насочи към непокрития от Караджов ъгъл.

Истинската сензация на "Арена Арда" настъпи в 81-ата минута, когато Ботев (Враца) изравни, макар и с човек по-малко. Топка от тъч прехвърли Милен Стоев и позволи на Дани Генов да отправи пас от аутлинията за връхлитащия Ивайлов. Резервата не се нуждаеше от допълнителна подготовка и с левия крак прати неспасяемо кълбото в далечния ъгъл на Караджов.

Динамиката в двубоя продължи и само четири минути по-късно, Арда отново си върна лидерството в мача. Резервата Иван Тилев проби по фланга, след което центрира към наказателното поле. Топката достигна до Спас Делев, който имаше достатъчно време да си нагласи кълбото и да матира Костов за 3:2.

В последната минута Арда трепери сериозно за своя успех, тъй като реферът Димитров отсъди фаул за Ботев (Враца) на границата на наказателното поле. Даниел Генов насочи много опасно, но стражът Иван Караджов спаси по фантастичен начин и съхрани трите точки за "сините".

В следващия кръг Арда гостува на борещия се за своето спасение тим на Славия. Ботев (Враца) ще иска да сложи край на негативната серия с домакинство на Царско село.