Ботев (Пд) стартира по отличен начин пролетния дял на шампионата. "Канарите" постигнаха победа при визитата си на Арда с 2:0, която ги изкачи и до третото място във временното класиране. В герой за "жълто-черните" се превърна появилият се като резерва Антоан Бароан. Таранът се разписа в 74-ата минута, само 240 секунди, след като умело бе пуснат в игра от Азрудин Валентич заедно с автора на асистенцията Димитър Тонев. Дълбоко в добавеното време, нападателят направи така, че Милен Стоев фатално да отклони кълбото в собствената си мрежа.

Арда - Ботев (Пд) 0:2 (Развой на срещата по минута)

Антоан Бароан се превърна в герой

Поражението е второ поредно, при това домакинско, за Арда. Възпитаниците на Стамен Белчев обаче сами трябва да съжаляват за загубата, тъй като сътвориха два големи пропуска чрез Румен Руменов и Светослав Ковачев.

Битката в Кърджали бе белязана от два неприятни момента. Първият от тях беше свадата между Па Конате и Тонислав Йорданов, а вторият ще се запомни с хвърлена сигнална ракета от гостуващата агитка, която удари по рамото Иван Коконов.

Снимка 564084

Източник: startphoto.bg

Арда все още се сещаше за кошмара от домакинството на Лудогорец и стартира доста плахо срещу Ботев. Пловдивчани заходиха опасно на няколко пъти към вратата на Василев, но Конате и Неделев не направиха нищо съществено.

Тодор Неделев изостри атака на Ботев в 9-ата минута, след която Дилан Мертенс отправи успоредно на голлинията подаване. Бързата топка не бе засечена от изненадващо озовалия се в зоната за евентуален гол Виктор Генев.

Гостите от Пловдив дебнеха за пробойни в отбраната на "сините", като изгоден шанс за акция се откри пред Емануел Току в 17-ата минута. Африканецът подсигури отличен коридор за добър завършващ удар на Реда Рабей. Халфът обаче разочарова с топка високо в аут.

Снимка 564082

Домакините имаха неоснователни претенции за дузпа в 19-ата минута, когато Виктор Генев легна на шпагат и изби с тяло шут по земя на Тонислав Йорданов. Футболистите на Арда погледнаха с очакване към съдията Димо Димов, но повторенията показаха, че кълбото болезнено среща ребрата на опитния защитник.

Новото попълнение на "канарите" Мохамед Брахими можеше да впечатли гостуващата агитка с дебютно попадение в 27-ата минута. Дошлият от Пирин футболист остана сам срещу Василев и чукна топката покрай бившия младежки национал. Докосването му се оказа прекалено силно и така легионерът затвори евентуалния си ъгъл за стрелба.

Първият точен изстрел в мача беше регистриран с настъпването на 41-ата минута. Дилан Мертенс отправи силен шут от средна дистанция, който затрудни Василев, но все пак той поправи грешката си още преди Брахими дори да се бе пробвал за добавка.

Снимка 564081

Първата част завърши с опит за технично изпълнение от Иван Тилев. Бившият футболист на Септември (София) нагласи топката на десния си крак и шутира към левия ъгъл на Ханкич. Техничарят получи аплаузите на публиката, но не и удовлетворение от отбелязан гол, например.

От нищото напрежение на терена се появи в 54-ата минута, когато Па Конате и Тонислав Йорданов се скараха заради спорен тъч. В кавгата се включи и Иван Тилев, което покачи нивото на псувните и побутванията. В крайна сметка съдията Dимов потуши драмата с официални предупреждения.

Снимка 564094

Арда имаше повече от добра възможност да отбележи в 56-ата, когато Тонислав Йорданов се озова встрани от вратата на Ботев и нямаше пречка за това да отправи качествен удар. Нападателят изневери в решителния миг и шутира слабо в ръцете на Ханкич.

Феновете на Ботев (Пд) се проявиха в негативна светлина с настъпването на 61-ата минута. Тогава ултрасите хвърлиха сигнална ракета на терена, която закачи капитана на домакините Иван Коконов. Опитният футболист изпита болка, но не преигра излишно и двубоят продължи без някакво прекъсване.

Пред Арда се откри най-чистото голово положение в мача към този момент. Давид Кики навлезе от фланга и уважи включването на Румен Руменов. Атакуващият халф хвана в крачка и Ханкич, но изстрелът му в далечния ъгъл не намери целта.

Ботев (Пд) откри резултата в 74-ата минута. А големият принос за попадението имаше треньорът Валентич. 240 секунди по-рано, той пусна в игра Димитър Тонев и Антоан Бароан. Именно този тандем изработи и безценния гол за "жълто-черните". Първият пусна разсичащ пас между центъра на кърджалийската отбрана, а останал сам срещу Василев, френският нападател не сбърка с красив удар по диагонала.

Всички привърженици на "Арена Арда" се хванаха за главата, след като техните любимци сътвориха втори грандиозен пропуск пред вратата на Ботев. В 81-ата минута Светослав Ковачев се оказа абсолютно непокрит и просто трябваше да насочи топката в мрежата. Бившият талант на Лудогорец обаче направи по-трудното и от пет метра стреля много, ама много, високо в аут!

Снимка 564091

До края безсилието на Арда доведе и до автогол в мрежата на кърджалийци. Дълбоко в добавеното време, Антоан Бароан създаде достатъчно смут в наказателното поле и опита подаване към непокрития Тонев. В този миг крак протегна Милен Стоев, който фатално отклони топката в собствената си врата за крайното 0:2.

В следващия кръг на Ботев предстои тракийско дерби с Берое. Арда ще има тежка визита на борещия се за своето спасение Пирин.