Футболисти, носещи забележителни имена - Роналдо и Меси, бяха сред дебютиралите чужденци на старта на българското първенство. И двата тима, за които двамата изиграха първите си шампионатни срещи у нас, загубиха своите начални срещи - съответно Левски и Ботев Bp. 27 бяха легионерите, които записаха първите си двубои в родния елит, двама от тях успяха и да се разпишат - Жан Пиер да Силва за Ботев Bp и Стив Траоре за Берое. Сами ел Анаби, който досега изигра един мач за Черно море, пък имаше нещастието да си вкара решителен автогол в добавеното време при дебюта си за другия варненски клуб Спартак. За първи път от дълго време насам пък българите в стартовата единайсеторка на ЦСКА бяха толкова, колкото в Левски - по четирима. За сефте в историята на участието си в елита ФК ЦСКА 1948 използва цели четирима легионери в един двубой. За шампиона Лудогорец от първата минута в игра имаше само един българин - Антон Недялков. Нито един легионер не включиха в стартовите си състави новакът Септември Сф и Арда, но за кърджалийци като резерва дебютира един (Ласана Ндиайе).

Играч на новак в елита вкара първия гол през сезона - Цветелин Тонев от Хебър бе точен срещу отбора, за който дебютира в бившата А група - Ботев Пд (на 15 август 2009 г. срещу Монтана). За Тонев това бе и дебютно попадение в елита след 12 изиграни мача за канарчетата, Левски и Ботев Bp. В предишния сезон за първи път през новия век първи голмайстор в две поредни първенства стана един и същи футболист. Мартин Камбуров се разписа първи през 2020/21 г. с екипа на ФК ЦСКА 1948, а година пo-късно направи същото, но за Берое.

Златомир Загорчич записа 150-ия си мач начело на Славия. Дебютът му начело на най-стария столичен клуб, просъществувал под едно и също име, бе на 18 май 2017 г. в Горна Оряховица при победата на белите с 3:0 над местния Локомотив. Успехът с 1:0 над Спартак във Варна в първия кръг бе 179-ият му двубой като старши треньор в българския елит, като още до края на годината сърбинът може да стане първият чуждестранен специалист в историята, стигнал до кота "200". Заги вече е четвърти в подреждането на наставниците на Славия по шампионатни мачове за всички времена с тенденция скоро да се придвижи и по-напред в класацията.

Във втори пореден сезон играч на ФК ЦСКА 1948 получи червен картон още в първия кръг. През 2021/22 г. Лазар Марин бе отстранен от игра срещу ЦСКА при резултат 2:2, а в крайна сметка тимът му загуби с 2:4. Сега срещу другия исторически гранд във футбола ни - Левски, Стефан Цонков бе изгонен още в 45-ата минута при резултат 0:0, а тимът му успя и с 10 души да стигне до победата с 1:0 през втората част.

Десният бек на Черно море Виктор Попов вкара първия си гол в елита чак в своя 89-и мач. Сред полевите футболисти от сегашния състав на Първа лига най-много срещи без нито едно попадение има Петър Витанов (Локо Пд) - 143 от дебюта си досега, пишат в свой обстоен анализ колегите от "Тема Спорт".