Злощастният финал за Купата на България през 1985 година, даде повод на партийното и държавно ръководство да разпусне двата гранда ЦСКА Септемврийско знаме и Левски-Спартак. Те се ползваха с предимства и обираха повечето добри футболисти от останалите клубове, както и често бяха фаворизирани от съдиите.

След силен обществен натиск решението беше смекчено. Двата тима бяха девоенизирани и имената им бяха сменени на Средец и Витоша. Интерасен факт е, че в останалите спортове ЦСКА Септемврийско знаме и Левски-Спартак останаха да се състезават в предишния си вид.

Знаменитата серия от седем поредни победи на Левски срещу ЦСКА

Двата български гранда правеха истинско шоу на футболния терен

Първенството през сезон 1985-1986 се очертаваше да е много интересно, особено след като имаше слух, че на Средец и Витоша няма да бъде позволено да спечелят титлата. Като основен фаворит се очертаваше Тракия (Пловдив), която играеше като отбор, защитаващ титлата. "Канарчетата" практикуваха зрелищен и атрактивен футбол и надиграваха грандовете в преките двубои в предишните сезони.

Локомотив (София) също имаше претенции. "Железничарите" за момент мислеха, че са шампиони, защото според един от проектите, те трябваше да са на първо място в предишния шампионат. Тогава надделя пловдивското лоби. След промените напълно закономерно титлата беше върната на Левски-Спартак и така справедливостта възтържествува.

Двата тима, които щяха да си оспорват титлата до последния кръг стартираха с убедителни победи. Тракия разгроми неочаквано Спартак (Плевен) с 4:0, а Берое се справи класически с Черно море с 3:0. Старозагорци се спасиха от изпадане след служебна победа срещу Левски-Спартак в последния кръг на предишното първенство. Разбира се, че те можеха да вземат нужната им точка и ако мачът се беше играл.

Във втория кръг Тракия измъкна равен 2:2 в пловдивското дерби с Локомотив с гол в 88-ата минута на Георгиев. Берое измъкна същия резултат в Плевен с попадение на Митев в 84-ата минута. Но начело излезе Средец след успех в Благоевград с 2:1.

Снимка 473108

Източник: Фейсбук

На 31 август Берое спечели мач резултатът, от който щеше да се окаже "златен". Кашмеров и Бончев дадоха солиден ранен аванс срещу Тракия. Пашев върна едно попадение в 13-ата минута, но Танев възстанови двата гола разлика 14 минути по-късно. Пашев вкара още едно попадение за "канарчетата" 15-ина минути преди края, колкото да създаде напрежение. Според вестниците на стадиона в Стара Загора в това тракийско дерби е имало 23 хиляди зрители. В третия кръг се игра и вечното дерби за първи път като Средец - Витоша. То беше първото от много години, което не се проведе на "Васил Левски". Витоша спечели гостуването си на "Народна армия" с голове на Цветков и Вълчев. Победното попадение беше от дузпа 4 минути преди последния съдийски сигнал на Д. Димитров. Стойчо Младенов откри за ЦСКА в 13-ата минута, като на стадиона имаше 35 хиляди зрители.

"Моят любим спортен момент" с Тодор Кръстев

Разказът на едно седемгодишно дете за първия си мач на стадиона

В междинния четвърти кръг Тракия срази Дунав с 5:0, а Берое се наложи над Етър с 3:1. В Стара Загора гостите откриха чрез Лъхчиев и домакините наложиха волята си след 70-ата минута с попадения на Сивриев и Кашмеров.

В петия кръг Тракия пропусна да победи Етър във Велико Търново. Гостите поведоха с 2:1 в 85-ата минута с гола на Пехливанов. Но малко след това Игнат Младенов оформи крайното 2:2. В същото време Берое с два ранни гола на Кашмеров измъкна победа във Враца. Бъдещите шампиони продължиха да са начело с 9 точки, следвани от Средец с 8 точки и отлично играещият отбор на Локомотив (Пд) със 7 точки.

В последвалата пауза България победи Люксембург с 3:1 и се класира за Мондиал 1986. Това беше поредният труден успех срещу аутсайдера, но в случая само резултатът имаше значение.

Снимка 473092

В шестия кръг Берое отново си осигури домакинска победа оше преди почивката. Кашмеров и Бончев вкараха във вратата на Локомотив (София). Тракия изнесе поредната си футболна лекция срещу Сливен. Гостите поведоха с гол на Демирев, но след това Костадинов с 2 гола и Пашев с 4, увенчаха нападателната игра на "канарчетата". Столичния Средец продължаваше да е на второ място след победа в Плевен с 2:0.

На 5 октомври се игра първият мач от седмия кръг. В него в много зрелищен и динамичен мач Средец победи Берое. Гостите на два пъти повеждаха чрез Калайджиев и Кашмеров, но Славков и Младенов изравняваха. Малко преди почивката бившият ЦСКА поведе след дузпа, а веднага след нея след още един наказателен удар, отсъден от Борислав Александров, оформи крайното 4:2. Тракия претърпя неочаквано фиаско във Враца, падайки с 0:4. Така Средец излезе начело с 12 точки, Берое падна на втора позиция с 11 точки, а Тракия остана на четвърто място. Третият Локомотив (Пловдив) дерайлира у дома срещу Славия след неочакваното 2:4.

В осмия кръг Тракия измъкна постно 1:0 у дома срещу Пирин. Берое стори същото срещу Спартак (Варна). Лидерът Средец падна със същия резултат във Велико Търново и Берое се върна на върха. Локомотив (Пловдив) се наложи с 2:0 във Варна срещу Черно море и запази третата позиция.

Седмица по-късно Средец се върна на първо място след разгром с 5:1 над Враца. Тракия загуби гостуването си в София на Локомотив с 1:3, като всички голове паднаха в последните 25 минути на мача. Берое загуби нещастно в Свищов от Академик след гол на Христов в последната минута. Локомотив (Пловдив) беше посечен у дома с късен гол на Гетов за загубата с 2:3 от Спартак (Плевен).

В десетия кръг Тракия прие Витоша. И както се случваше почти винаги в тези години категорично надигра софийския гранд с 3:1. Берое успя да измъкне 2:1 срещу Локомотив (Пловдив) в много нервен мач. За пореден път "железничарите" показаха, че играят по-силно като гости. Средец неочаквано беше разгромен с 4:1 в софийското дерби срещу Локомотив.

На 2 ноември Тракия изигра поредния си силен мач в София. Танев откри резултата за Средец, но Симов изравни в 23-ата минута. Бившето "канарче" Георги Славков изведе отново "черените" напред малко преди почивката. През второто полувреме гостите тотално наложиха превъзходството си и Зехтински и Блангев донесоха победата с 3:2. Берое спечели с Русе с 2:0 и увеличи преднината си на три точки. Старозагорци бяха със 17 точки. С 3 пункта след тях се нареждаха Тракия, Средец и варнеския Спартак, който никой не слагаше в сметките.

Програмата предвиждаше две седмици пауза, защото предстоеше световна квалификация срещу братската ГДР. Мачът нямаше значение за българските национали и те загубиха с 1:2 на снежния терен в Калмарксщадт. Германците не можаха да се класират за Мексико, защото Франция измъкна нужната ѝ победа срещу Югославия. Тогава отличната програма, направена от селекционера Иван Вуцов, даде спокойствие на българските футболисти в края на квалификациите.

Снимка 473107

В междинния 12-и кръг Тракия се наложи над Славия с 2:0. Берое направи грешна стъпка у дома. Бончев откри в 25-ата минута срещу Сливен. Гостите изравниха чрез Вълчев в 38-ата минута и успяха да устискат равенството 1:1. Средец победи у дома Спартак (Варна) с 2:0 и също скъси на две точки дистанцията от лидера.

Тринадесетият кръг се оказа фатален за лидерите. Берое падна с 2:3 от Пирин в Благоевград. Мачът мина през два обрата, но головете на Михтарски и Облаков се оказаха решаващи. Тракия загуби от Спартак във Варна с 1:2, а Средец отстъпи в Свищов след гол на Михайлов в 20-ата минута. Столичният Локомотив измъкна 2:2 срещу съименика си от Пловдив и изравни Тракия и Средец с 16 точки. Същото стори и варненският Спартак. И така разликата между първия и петия беше само 2 точки. А на още точка бяха Витоша и Сливен.

На 30 ноември Тракия срази Черно море с 4:1. Берое победи Витоша с гол на Кашмеров преди почивката. Средец срази с 3:0 Локомотив (Пловдив), а столичните "железничари" се справиха с 3:1 с Дунав. Класирането на първите 5 отбора се запази, защото и Спартак (Варна) се наложи над Академик (Свищов) след два гола на неотразимия Иван Петров.

Времето беше много лошо за последния кръг на есенния полусезон. Берое беше разгромен в София от Славия. "Белите" бяха другият, освен Тракия отбор, изповядващ атакуващ футбол. Бончев вкара два ранни гола за лидера, но след това Радков с четири попадения обезвери съперника, а в края Александров оформи крайното 5:2. Берое доигра мача с 10 човека, заради червен картон на Стойчев. Средец падна малко неочаквано в Русе с 1:3, а Спартак (Варна) загуби в Пловдив от Локомотив с 0:1. Мачът на Тракия в Свищов беше първоначално отложен за понеделник, 9 декември, но снегът го премести оконачателно за 24 декември след изиграването на следващите три кръга.

Класирането на България за Мондиал 1986 накара БФС да премести три кръга от пролетта за декември.

В 16-ия кръг Тракия смаза Спартак (Плевен) със 7:2. Мачът беше много отворен и "канарчетата" водеха с 6:2 още в 48-ата минута. Така те вкараха общо 11 гола срещу плевенчани в това първенство. Берое спечели във Варна срещу Черно море с 2:1. Голът на Никола Спасов в 54-ата минута стана след попаденията на Минчев и Митев за заралии. В този междинен кръг, проведен също при много студено време, се игра един от историческите мачове в българския футбол. Отборът на Враца, както беше преименуван Ботев след финала за Купата през предишната година, срази Витоша на "Герена" с 6:3. Доамкините дори поведоха с гол на Гочев в 6-ата минута. Маринов и Данов от дузпа направиха обрата преди почивката. През второто полувреме се случи нещо немислимо. Вълчев изравни в 48-ата минута, но Данов, Войнов и Маринов направиха резултатът 2:5. Вълчев и Маринов вкараха по едно попадение, но слушащите предаването на "Спорт и музика" проверяваха дали датата не е първи април.

Тракия и Локомотив (Пловдив) си спретнаха "нулево" 1:1 равенство. Тогава действаше правилото да не се дават точки за 0:0. След като дербито клонеше към такъв резултат беше вкарана в употреба станалата тогава "класическа" схема. Садъков, който беше временно прекръстен на Садков откри в 82-ата минута. "Канарчетата" се хвърлиха в неспирни атаки и Георгиев изравни в 85-ата минута. Берое си взе своето срещу Спартак (Плевен) с гол на Митев. Така заралии продължаваха да са начело с 24 точки. "Канарчетата" бяха с 21 точки, но имаха отложен мач с Академик (Свищов). Славия победи Враца като гост с 2:1 и излезе на трето място с 20 точки, колкото имаше и Средец.

За послeдния кръг, проведен през 1985 година времето се оправи. В него Тракия изигра най-силния си мач и смаза бъдещия шампион Берое с 8:1. Още в осмата минута резултатът беше 2:0 след голове на Бакалов и Пашев от дузпа. В 30-ата минута Богдан Дочев отсъди нов наказателен удар за Тракия и Пашев беше точен за 3:0. Кашмеров върна едно попадение в 41-ата минута. Играта преди почивката беше много отворена и беройци също имаха добри възможности за гол. В 44-ата минута Симов вкара третата дузпа за домакините и веднага след това Иванов направи резултатът 5:1. През второто полувреме гостите свалиха гарда и получиха още три попадения дело на Симов, Юруков и Хорозов. Този разгром даде оконачтелно предимство за Тракия в головата разлика. Тяхната стана плюс 27, а тази на Берое падна до плюс 3.

Тракия успя да измъкне точка на негостоприемия стадион в Свищов в отложения от 15-ия кръг мач. Пашев откри от дузпа в 43-ата минута, но Борисов донесе скъпоценната точка за борещите се да не изпаднат "студенти" в 74-ата минута.

Така преди зимната пауза Тракия и Берое имаха по 24 точки от 18 мача. След тях с по 22 точки бяха Славия, Средец и Сливен с по 22 точки. Отборът на Витоша тотално беше отписал титлата и се намираше на десето място със 17 точки.

Снимка 473094

Пролетните 12 кръга се изиграха за по-малко от 2 месеца. Те се характеризираха с голяма гонитба между Берое и Тракия, като постепенно останалите конкуренти отпаднаха.

Старозагорци спечелиха с 2:1 гостуването си във Велико Търново в кръг №19. Тракия направи "нулево" 1:1 с Дунав в Русе, като Бакалов откри за "канарчетата" в 82-ата минута, а преименуваният Байрактаров изравни в 86-ата минута. Славия спечели софийското дерби срещу Средец на "Народна армия" с гол на Симеонов преди почивката. Локомотив (Пловдив) взе поредния си зрелищен мач. Христо Колев-Бащата оформи крайното 3:2 срещу Сливен и "железничарите" излязоха на четвърто място с 23 точки, на 3 зад лидера Берое. Старозагорци се върнаха на първото място и не го изпуснаха до края.

На 23-и февруари започна серията от огледални резултати. Тракия победи у дома Етър с 4:1. Берое стори същото с Враца. Средец падна във Варна от Черно море с 0:1. Славия не се договори със Спартак (Варна) и регистрира "самоубийствено" 0:0 у дома. Локомотив (Пловдив) също загуби гостуването си в Благоевград.

Мачовете следваха много бързо един след друг. 21-ия кръг беше игран в сряда, 26 февруари. Берое надигра категорично Локомотив в София с 4:1, а Тракия стори нещо подобно в Сливен след победата си с 3:0. В кръга паднаха общо 34 гола, като Средец смаза Спартак (Плевен) с 6:1, Дунав разби Пирин с 5:2, а Витоша изигра един от малкото си добри мачове, побеждавайки Локомотив в Пловдив с 3:1. Славия падна в Свищов с 0:1 и изостана на 6 точки от лидера.

На втори март чувствата в Пловдив бяха на двата полюса. Тракия се наложи с 6:1 над Враца у дома, но Локомотив получи 9 гола от Славия в София. Берое измъкна стратегическа победа срещу Средец в Стара Загора с гол на Кашмеров в 10-ата минута. Головата разлика на страозагорци беше плюс 11, а тази на Тракия плюс 28. Но едната точка преднина за Берое се оказа безценна.

В 23-ия кръг Берое гостува във Варна на Спартак. Иван Петров откри за домакините в 46-ата минута, но Драголов успя да изравни 3 минути след подновяването на играта. Резултатът 1:1 се оказа краен. Тракия не можа да се договори с Пирин и допусна нулево равенство, неносещо точка. Така разликата на върха стана 2 точки. В следващите седем кръга тя щеше да остане винаги такава.

На 12-и март Берое разгроми Академик (Свищов) с 4:0, Тракия измъкна 1:0 срещу Локомотив (София) след късен гол от дузпа. Точките станаха 35 на 33.

Снимка 473099

Източник: beroe.bg

В 25-ия кръг пловдивкият Локомотив направи услуга на своите съграждани и победи Берое с 1:0 с гол на Сотиров в 75-ата минута. Но "канарчетата" не можаха да се възползват и на практика загубиха битката за титлата. Те изиграха много зрелищен мач в София срещу Витоша. "Сините" нямаха намерение да пускат нищо и головите положения пред двете врати следваха едно след друго. Във френетичния финал Сираков вкара в 82-ата минута. "Канарчетата" имаха няколко възможности да изравнят, но резултатът остана 1:0. След последния съдийски сигнал на Велико Цончев гостите бяха бесни, защото вероятно смятаха, че имат право на изравнителен гол.

В поредния междинен 26-и кръг Тракия се прави със Средец с 3:1. Емил Костадинов вкара за 0:1 в 54-ата минута, но Бакалов, Пашев и Георгиев направиха обрата. Берое се справи с Дунав с 1:0 с гол на Драголов в 66-ата минута. Бъдещите шампиони вече играеха само за точки и качеството на играта им падна.

В 27-ия кръг двата фаворитът за последен път загуби точки. Берое не можа да победи Сливен и мачът, в който нямаше как да има уговорки завърши 0:0. Но в София Славия се наложи с 3:1 над Тракия и се върна в битката за титлата, защото изравни точките на пловдивчани - по 35.

Тракия постигна поредния си убедителен домакински успех. С три гола преди почивката на Костадинов, Зехтински и Блангев беше сломен Спартак (Варна). Казаков успя да върне едно попадение след почивката. Берое се справи с 2:0 срещу Пирин и съхрани преднината си. Славия загуби една точка след равенство 2:2 във Варна с Черно море. Двете попадения за "моряците" бяха дело на Никола Спасов, преди Радков да изравни от дузпа, отсъдена от Богдан Дочев.

На Берое предстоеше много трудно гостуване в София на Витоша. Мачът от 29-ия кръг пред 35 хиляди зрители беше много красив и динамичен. Цветков откри за "сините" в 16-ата, но вездесъщият Кашмеров изравни пет минути по-късно. Марков изведе отново Витоша напред в 32-ата минута, но Митев изравни 4 минути преди почивката. След поредица от пропуски и на двата отбора Драголов вкара "златния" гол в 68-ата минута. И до днес продължават споровете около този мач. Но погледнато логично, Берое имаше нужда само от една точка в двубоя. Тракия взе гостуването си във Варна на Черно море с 2:1. Дежурният гол на Никола Спасов доведе до изравняване в 19-ата минута. Пашев откри веднага след първия съдийски сигнал на Величко Цончев. Симов вкара след почивката, колкото Тракия да поддържа огъня и в 30-ия кръг.

В последния си мач Тракия си поигра с Академик (Свищов) и затвори кампанията с победа с 5:2. "Канарчетата" постигнаха 14 победи като домакини и едно равенство в дербито с Локомотив. Головата разлика на вицешампионите у дома стана 60:14. Шампионът Берое също загуби само една точка на свой терен срещу Сливен.

В Стара Загора беше време за празник. Претъпканият стадион очакваше титлата. Домакините трябваше да спечелят поне една точка. По тогавашния правилник това означаваше, че трябва да бъде вкаран гол. Драголов отбеляза попадението срещу Славия в 7-ата минута. След това заралиите играха много консервативно и не допуснаха преднината им да бъде застрашена. Така напълно заслужено Берое стана шампион на България по футбол за сезон 1985-1986.

Снимка 473093

Старозагорци доказаха, че няма нищо случайно. Жребият за турнира на Европейските шампиони ги срещна с един от най-силните отбори на континента Динамо (Киев). Украинският гранд беше носител на КНК и почти всички негови основни играчи бяха титуляри в сборния отбор на СССР, който играеше убийствен скоростен футбол. Берое направи 1:1 у дома и загуби с 0:2 в Киев. И до днес остава спорът, дали вторият двубой не е най-посетеният мач на български отбор в Евротурнирите. Другият претендент е двубоят Гурник (Забже) - Левски-Спартак за КНК.