Лукойл Академик се класира за финала в НБЛ след като победи Черно море порт Варна като гост и спечели серията с 3:1 успеха. Гостите стигнаха трудно до победата с 83:81.

За Черно море порт Варна срещата започнаха Лени Даниел, Станислав Славейков, Асен Великов, Станимир Маринов и Милош Коматина. За Лукойл Академик двубоя започнаха Даниел Браун, Никола Драгович, Тери Смит, Тенчо Банев и Христо Захариев.

Двата отбора изиграха много интересна първа част. В началото на първата четвърт домакините поведоха с 3:0, но гостите веднага объркана резултата в своя полза. Последва равенство при 7:7, след което заради добрата си игра в защита Лукойл Академик започна да трупа преднина. Малко повече от 2 минути преди края на първата четвърт гостите поведоха с 10 точки при 19:9. С много добра игра в заключителната минута на частта Черно море порт Варна успя да стопи изоставането си до 3 точки - 17:20.

След близо две минути игра през втората част домакините успяха да изравнят резултата при 24:24. В края на първата и началото на тази част изключително добре за Черно море порт Варна се включи Пламен Алексиев. Именно след негова тройка домакините поведоха с 29:27 след три минути и половина игра през втората четвърт. Черно море порт Врана успя да поведе със 7 точки при 39:32, но гостите изравниха при 39:39. На почивката домакините водеха с 2 точки - 41:39.

След нея гостите показа много по-добра игра и около 2 минути игра вече водеха в резултата. Домакините допускаха много грешки при изнасянето на топката и при стрелбата, а Лукойл Академик започна да трупа аванс, който след близо 6 минути игра бе 10 точки - 55:45. Преди последната част гостите имаха аванс от 8 точки - 61:53. В началото на последната част гостите за две минути и половина отбелязаха 7 безответни точки и поведоха с 15 точки - 68:53.

През тази част за по пет лични нарушения напуснаха Милош Коматина и Милян Пупович от домакините. Малко повече от 2 минути преди края на мача за пет лични нарушения напусна Тенчо Банев от Лукойл Академик. Минута и 49 секунди преди края домакините успяха да стопят изоставането си до 5 точки при 75:80.

Малко преди края и Николай Стоянов от домакините напусна за пет лични нарушения. Секунди преди края отново за по пет лични нарушения напуснаха Тери Смит от гостите и Лени Даниел от домакините. С тройка със сирената на Пламен Алексиев бе фиксиран крайният резултата - 83:81 за гостите.