Лукойл Академик постигна драматична победа с 68:66 (20:17, 12:15, 17:13, 19:21) над израелския Апоел Мигдал в третата си среща от турнира за Купата на УЛЕБ. Пред 1500 зрители в столичната зала "Универсиада", сред които и бившия наставник на мъжкия баскетболен отбор на ЦСКА Яков Джино, момчетата на треньора Марин Докузовски показаха изключително мъжество, след като губеха с четири точки минути преди края.

Най-резултатен за домакините бе македонецът Георги Чековски, който завърши срещата с 21 точки, звездата на гостите Марио Остин пък вкара 22 за Апоел.

През първото полувреме Лукойл изцяло владееше инициативата на игрището, като демонстрираха и по-добра успеваемост в стрелбата - 43% срещу 38% за Апоел. Много успешно се включи новото попълнение Мате Скелин, който бе непробивем под коша на домакините. В тази среща наставникът на "студентите" Марин Докузовски за пръв път можеше да разчита на двама много добри центрове - Доменико Барнс и дебютанта Скелин. Над всички през това първо полувреме бе гардът Ламонт Джоунс, който вещо ръководеше атаките на домакините.

Най-голямата преднина за Лукойл през това първо полувреме бе пет точки - 32:27 три минути преди края на втората част.

Второто полувреме бе с по-слаба резултатност и по-изравнени сили на терена. Разочароващо слабата стрелба на "студентите" обаче им изигра лоша шега и в средата на четвъртата част срещата започна да върви кош за кош. Три минути преди края Апоел дръпна с четири точки, но Ристе Стефанов изравни със страхотна тройка.

В заключителните минути играчите на Лукойл показаха много добра игра в защита, което се оказа решаващо за минималния успех срещу шампионите в турнира от 2005 година.

Марин Докузовски (старши треньор на Лукойл): "Сами си направихме мача труден. Изпуснахме много фаулове, статистиката ще покаже колко. Можехме да спечелим много по-лесно, ако бяхме реализирали наказателните удари. Като цяло отборът игра много добре, доволен съм от момчетата. Мате Скелин игра страхотно, въпреки че дойде вчера, но все пак си личи, че все още му липсва кондиция. Сами видяхте, че се справи блестящо с МVР на миналогодишното издание на турнира Марио Остин. Тодор Стойков и Ламонт Джоунс може би не играха на нивото, на което сме свикнали да ги наблюдаваме, но като цяло свършиха много добра работа за отбора. Не мисля още за мача с Монтепаски. Те са фаворити и няма да имаме психическо напрежение. Доволен съм от борбата под кошовете, което ни костваше победата в Берлин. Най-добре е когато отборът печели, а не когато един играч вкара 30 точки и накрая загубиш."

Ристе Стефанов: "Не се чувствам герой, целият отбор игра отлично. Нито за момент не сме си помисляли, че можем да загубим."

Лукойл Академик - Апоел Мигдал 68:66 (20:17, 15:12, 17:13, 19:21)

Лукойл: Ламонт Джоунс 7, Доменико Барнс 2, Георги Чековски 21, Ристе Стефанов 16, Тодор Стойков 5 (Скелин 15, Браун 0, Давидов 2)

Апоел Мигдал: Матан Наор 5, Едуардо Кота 2, Тимъти Бауърс 10 , Марио Остин 22, Юрица Големац 7 (Тапиро 2, Пнини 2, Хагаг 2, Слай 9, Маркович 5)