Отборът на Лукойл Академик победи тима на Вентспилс (Латвия) с 67:64 (16:17, 18:16, 18:22, 15:9) в първа среща от 1/16-финалите на турнира за купа УЛЕБ.

Възпитаниците на Желко Лукаич започнаха силно и поведоха с 11:3 точки. След това обаче започнаха да правят много грешки и позволиха на своя съперник не само да изравни, но и да дръпне с 8 точки при 16:24 през втората част.

В третата играта бе равностойна, но все пак гостите се оттеглиха с 3 точки аванс преди заключителните 10 минути. В четвъртата част Лукойл направи серия от 9:0 до 15:1 и поведе с 11 точки - 67:56 три минути преди края. В оставащите минути обаче студентите не вкараха нито един кош, а освен това получиха 8.

В крайна сметка Лукойл спечели само с 3 точки - 67:64 и си направи много труден реванша след седмица.

Най-резултатен за Лукойл бе Перо Антич с 17 точки, Ненад Чанак наниза 13, а Тодор Стойков - 11. За Вентспилс се отличи Джими Бакстър с 15 точки.

Сред зрителите в зала Универсиада бе и президентът Георги Първанов.

Желко Лукаич (старши треньор на Лукойл): Изиграхме само първото полувреме срещу Вентспилс, а второто предстои. Нямаме кой знае каква преднина. Затова като гост трябва да покажем по-добра тактическа игра. Ще бъде труден мач, Вентспилс е тим, който играе много офанзивно и има дълга скамейка. Два елемента от играта баскетбол ни куцаха днес - големият брой допуснати грешки и малката успеваемост от наказателната линия. Като цяло имахме проблеми и в защита. Само през последната част се представихме добре. Не съм доволен, защото играчите не
изпълниха указанията. Трябваше да ограничим техните стрелци, но не направихме това. Основният проблем също е, че нямаме равностойна смяна на Уили Дийн. Важно е да си отпочинем, да си направим изводите и да се подготвим за следващия мач.

Гаспер Окорн (треньор на Вентспилс): Дойдохме в София, за да изненадаме Лукойл. Беше ни трудно. Шансовете и на двата отбора остават 50:50. В Латвия всичко започва отначало. Като цяло контролирахме играта с изключение на първите
минути, когато бяхме нервни и началото на последната част. Лукойл е отбор, който вкарва много точки и прави резултатни мачове. Това, че този път Лукойл отбеляза само 67 точки означава, че все пак сме се справили. Познавах Харис Муйежинович, но въпреки това той ни изненада. Нищо не е решено и е глупаво да се говори, че някой от двата отбора има предимство.

Перо Антич (Лукойл): Не съм доволен и от играта и от резултата. Започнахме добре, но след това играта не вървеше. Вентспилс не ни изненада, просто ние играхме слабо. Въпреки малката разлика след седмица двубоят започва отначало. Отиваме в Латвия да победим. Надявам се да играем по-добре и да спечелим.