"7 дни спорт" потърси генералния мениджър на БФБаскетбол Иван Ценов по повод драмата с ЦСКА.

Един от най-популярните клубове напусна първенството и турнира за Kупата на България, а бъдещето му е обвито в мъгла.

Ценов говори и за състоянието на националните отбори, за базите и политиката на федерацията.

- Осакатено ли е първенството след оттеглянето на ЦСКА?

- Осакатено е дотолкова, доколкото един отбор, който е заявил участие, се е отказал. ЦСКА действително е голямо име, но не бива да се спекулира с твърдения, че задължително трябва да присъства някъде. Много хубаво е клуб с такова име да присъства, но ако той няма възможност - финансова и спортно-техническа, не бива да се превръща в самоцел. За мен би било много по-голям удар по баскетбола, ако Рилски спортист се беше оттеглил, защото там има и мъже, и жени, и сериозна работа с подрастващите
Това, което ЦСКА правеше в последните година-две, беше някакво живуркане и повече създаваше проблеми. Вкарваше в някакви казуси и нас, и лигата.

- И други клубове имаха финансови проблеми, например Левски също преживя такъв период. В тази връзка как сте с парите във федерацията?

- Въпросът е много сложен. Понякога има, понякога няма. Чакаме да преподпишем договора с Вивател. Рано е да се каже. Още не са ни отговорили от ДАМС по програмата, която изготвихме за тази година - какво ще финансират, какво няма. Предполагам, че до месец ще стане ясно.

- Как ще коментирате изявите на националните отбори? Жените отпаднаха в допълнителните квалификации за европейското.

- Наистина жените за поредна година не успяха да се класират на европейско първенство. Чисто мое убеждение е, че ако този отбор се беше събрал за редовните квалификации през лятото, щяхме да се класираме. Групата с Украйна и Германия беше много по-трудна, отколкото тази през лятото, когато наистина можеше да направим по-добро класиране. Според мен нападките срещу селекционера Николай Боруков се дължат по-скоро на лично отношение

- Мъжете обаче се класираха за европейското първенство след привличането на Пини Гершон за треньор. Ангажирането на чужденец успешен модел ли е в отборните спортове?

- Не може да се говори за модел, въпреки че много федерации в различни видове спорт в България прибягват до услугите на чужденци. Ние просто имахме възможност да вземем специалист като Пини Гершон, не знам дали някоя федерация би отказала такава възможност. Оказа се сполучливо. Аз бях един от хората, които искаха треньор чужденец още предишния мандат, но тогава ме обвиниха, че съм ходил да ям плескавица с един сръбски треньор, който впоследствие класира отбора на Македония, а тук го водеха световно неизвестен.

- Пини Гершон обяви, че ще прави баскетболна академия у нас, но после пое Макаби. Какво ще се случи с нея?

- Той не е стартирал академия. Просто решихме да обърнем по-сериозно внимание на поколението, което тази година ще играе при кадетите. Намерението ни е това да се превърне в постоянна практика. Идеята е много стара, но баскетболна академия е много силно казано, защото това е нещо, което изисква много вложения в материална база. На този етап е по-възможно да се направят спортни паралелки по градовете, където талантливите деца да се подготвят под ръководството на националния треньор.

- Ниско ли е равнището на българския баскетбол и какви очаквания трябва да имат феновете?

- Ние сме взели необходимите мерки - знаете, че в първенството отборите са задължени да картотекират шестима българи и да има непрекъснато поне един на терена. В други федерации няма такова нещо. За нивото можем да съдим по факта, че мъжкият отбор е на европейско първенство. Както някой може да каже, че се класирахме случайно или заради Пини, така и може да се каже, че отпадането на жените беше случайно. Реалното ни място е да се борим всяка година за класиране на европейско. Един път ще успеем, друг път няма, но за мащабите на страната ни и на това, което прави държавата за баскетбола, сме на едно много добро ниво. Ние искаме да имаме баскетбол, без да имаме зали. За да се класира един отбор на европейско първенство, се започва от децата.
Тук децата умират от студ в залата и родителите им не ги пускат, защото има мухъл. Нашата работа е да направим така, че нашите треньори и състезатели да са добре квалифицирани, но единственото, което се вижда отстрани, е класирането. В спорта има някакви реалности. Не може ние да се мерим с Литва, където баскетболът официално е признат за спорт номер две, а всъщност е номер едно. Срещал съм се с председателя на олимпийския им комитет. Там държавата отделя много повече средства и във всяко селце има зала, да не говорим за големите градове. А ние тук чакаме с години и като деца се радваме, ако се построи една зала като тази в Самоков, която е на средноевропейско ниво. Дори по отношение на съседна Румъния сме много назад. Само за последните 7-8 години там са построени над 20 зали а не знам още колко са реновирани и пригодени така, че децата да могат да тренират.

- Три отбора от "Б" група се класираха за четвъртфиналите в турнира за купата. Силните ли са станали по-слаби или обратното?

- Може да се тълкува и по единия, и по другия начин. Единият от отборите - Видабаскет, се класира служебно, но те показват през цялата година едно добро ниво. Отборът на Бургас също е приятна изненада. Ние им предоставихме пода за залата, който е на федерацията, за да може да се води нормална подготовка, кметът пое ангажимент да оправи залата. Това са нещата, с които се опитваме да помагаме, защото ние нямаме ресурс да построим зала. Можем да си сътрудничим с общините, да кандидатстваме по проекти. Нашата работа е да създадем едни правила и да следим за спазването им.