Отборът на Хърватия си осигури участие сред първите 16 на европейското първенство по баскетбол след като постигна трета победа в предварителна група "С". В мач от четвъртия кръг домакините се наложиха над Холандия със 78:72.

Мачовете в групата се играят в Хърватия.

Крунослав Симов изигра отличен мач за победителите и завърши с 18 точки, 8 асистенции и 7 борби, Дарио Шарич добави 15 точки и 7 борби, а Боян Богданович и Анте Томич завършиха спо 13 точки.

Роланд Шафтенаар вкара 19 точки за холандците, а Николас Де Йонг добави 12 точки.

Отборът на Хърватия откри резултата чрез Анте Томич, като до средата на първата четвърт „шахматистите” успяха да поддържат минимална преднина. След пет минути игра Де Йонг вкара два фала и изравни резултата – 10:10, като това даде началото на добра серия, с която Холандия обърна резултата в своя полза – 18:14.

Преднината на „лалетата” достигна до десет точки в началото на втория период – 26:16, но след това Богданович и Шарич се развихриха под коша на съперника и само за пет минути осигуриха пълен обрат за тима си – 39:35 в полза на Хърватия.

През третата четвърт играта вървеше кош за кош и разликата от 3-4 точки в полза на символичните гости се запази, а в самия край на периода Томич и Симон бяха точни в подкошието, а Хезоня отбеляза тройка, с която даде малко по-комфортна преднина на хърватите – 62:53.

В заключителните десет минути тимът на Холандия даде всичко от себе си в опит да се върне в мача и дори успя да се доближи на само две точки от съперника – 62:64, но в оставащите малко повече от шест минути до последния съдийски сигнал, баскетболистите на Хърватия отново демонстрираха по-висока класа, а Томич, Шарич и Симон подпечатаха успеха на родината си – 78:72.

В другмач от групата Грузия записа първи успех след като победи Македония с 90:75 точки.

Грузинците започнаха много силно мача и поведоха с 13:0 в първите минути.

Най-малката разлика, до която македонците успяха да стигнат бе при резултат 37:40 във втората четвърт. Грузия обаче завърши втората част с нова серия от 12:0.

Заза Пачулия бе над всички със своите 23 точки и 14 борби. Манучар Маркоишвили добави 18 точки.

За Македония с по 14 точки завършиха Ричард Хендрикс и Дамян Стояновски.

Тимът на Гърция продължава без поражение в група "С". Гърците постигнаха четвърта поредна победа, този път над Словения  с 83:72.

Словенците оказаха сериозен отпор особено през второто полувреме, но трябваше да се примирят с поражението. Воденият от треньора Юри Здовц състав е на втора позиция във временното класиране в групата с 2 победи и 2 загуби.

Яка Блажич избухна за Словения с 27 точки и 5 борби, а Зоран Драгич добави 22 точки.

Гърция пък отново разчиташе на лидерите Василис Спанулис с 19 точки и 6 асистенции и Йоргос Принтезис, който вкара 16 точки за успеха.

В класирането то групата Гърция е начело с 8 точки, пред Хърватия - 7, Словения - 6, Грузия, Холандия и Македония с по 5. Напред продължават първите 4 отбора.