Голдън Стейт Уориърс се класира за пета поредна година на финал в НБА. "Войните" спечелиха титлата в Западна конференция след труден успех като гост след продължение срещу Портланд Трейл Белйзърс със 119-117.

Портланд Трейл Блейзърс - Голдън Стейт Уориърс 117-119пр. (35-36, 34-29, 26-22, 16-24, 6-8пр.)

Торонто Раптърс надви Милуоки Бъкс след две продължения

Канадският отбор постигна първа победа във финалната серия

"Ние сме били тук и преди. Ние сме виждали всичко, което може да си представите", каза Къри.

Стеф Къри и Дреймънд Грийн завършиха с "трипъл-дабъл" за гостите. Къри наниза 37 точки, спечели 12 борби и направи 11 асистенции. Грийн остана с 18 точки, 14 борби и 11 асистенции. Те станаха първите съотборници направили "трипъл-дабъл" в плейофна среща.

Играейки без Кевин Дюрант, Андре Игуодала и ДеМаркъс Казънс Голън Стейт наваксаха пасив от 17 точки след средата на третата четвърт. След серия от 12-0 за гостите, разликата беше стопена до 95-90 за Портланд.

Далечна стрелба на Грийн даде преднината на Голдън Стейт 3:30 минути преди края - 108-106. Последва тройка на Лилард и забивка на Ленард за 111-108 за домакините. Клей Томпсън отговори с тройка, грешни стрелби на Къри и Лилард, отменена тройка на Къри заради крачки, пропуск на Лилард и двубоя влезе в продължение.

Снимка 424366

В добавеното време Грийн пропусна наказателен удар при резултат 114-113 за гостите. СиДжей МакКълъм със стрелба с отскок даде за последен път аванс на Портланд за 115-114. Алфонсо МакКини и тройка на Грийн дадоха 4 точки пренина на "войните" 39 секунди преди края. Лилард и Къри пропуснаха. Домакините имаха 3.3 секунди за финална атака, но и този път Лилард не беше точен.

Майърс Леонард беше най-резултатен за Портланд с 30 точки. Лилард остана с 28, а Си Джей Маккълъм добави 26.

Така Голдън Стейт стана вторият отбор с 5 последователни финала в НБА. Рекордът е на Бостън Селтикс от сезон 1957-1966. Другият финалист ще излезе от сблъсъка Милуоки Бъкс - Торонто Раптърс, където резултатът до момента е 2-1 победи за Милуоки. Това означава, че шампионите ще имат няколко дни почивка в повече.

За първи път Голдън Стейт няма да има домакинско предимство.