Европейският шампион Франция поднесе голямата изненада на световното първенство в Испания, елиминирайки на четвъртфиналите домакините след успех с 65:52. "Петлите" изиграха изключителен мач в тактическо отношение и заслужено победиха тима на Хуан Оренга, който беше другият голям фаворит за титлата, заедно със САЩ.

За втори пореден път французите се оказват непреодолимо препятствие за "Ла Роха". Преди година, историята се повтори, на полуфинала на Европейското първенство, което Франция спечели и сега е шампион на Стария континент. А сега, без голямата си звезда Тони Паркър, отново препънаха испанците, при това насред Мадрид. Двата отбора се срещнаха и в груповата фаза, като Испания спечели с 24 точки разлика, но днес съотношението на силите беше коренно различно.

Мачът започна по най-добрия възможен начин за "петлите". Водени от Борис Диао, те поведоха с 11:2, а испанците действаха доста дезорганизирано и залагаха най-вече на стрелби от далечно разстояние. Това беше и най-голямата им слабост. От 22 опита те сполучиха само два пъти.

Все пак Испания успя да се върне в мача и резултатът беше изравнен. Мачът вървеше кош за кош, но към края на полувремето французите взеха малък аванс - 35:28,  но никой в залата не се съмняваше, че домакините ще покажат истинското си лице до края на мача и ще обърнат развоя му в своя полза.

И наистина третата част премина при превъзходство на испанците, които излязоха с точкка напред - 43:42. В последната четвърт обаче нещата пак се преобърнаха. Борис Диау продължаваше да дирижира действията на отбора си на терена.

Пет минути до края, Франция отново водеше със шест точки, а испанците изглеждаха объркани и неориентирани. Хуан Оренга така и не успя да реши какво точно трябва да се направи във финалните минути.

Безсилието на Испания бе тотално в края, а Тома Юртел наниза уникална тройка. Това като че ли бе решаващият миг в двубоя, когато домакините се отказаха да се борят, а феновете на трибуните замлъкнаха.

Най-резултатен за "петлите" беше Борис Диао с 15 точки, а Йортел добави 13. Французите взеха цели 50 борби, 13 от които бяха дело на Руди Гобер. За Испания Пау Гасол вкара 17 точки, а освен него само Наваро завърши с двуцифрен брой - 10.

На полуфиналите Франция ще срещне Сърбия, а американците ще се изправят срещу Литва.