България загуби от Гърция със 78:84 (27:17, 14:11, 11:14, 19:25, 7:13) след продължения в квалификациите за Евробаскет 2022. Мачът игран в Сараево мина под диктовката на нашите баскетболисти. За съжаление те се пречупиха в края на редовното време, пропилявайки комфортен аванс. В продължението тройки на гърците решиха спора.

Елините играха без най-големите си звезди, но и от българите имаше редица отсъстващи.

В първата част българите наложиха надмощие и след 10 минути игра водеха с 25:17.

Всички опити на гръцките баскетболистки за обрат във втората четвърт удариха на камък. За момент разликата достигна до 14 точки, но на полувремето резултатът бе 41:31 с полза на нашите.

Снимка 507534

Източник: fiba europe

След голямата почивка играта стана хаотична, от което се възползваха гърците, които намалиха на 41:38. Те дори успяха до поведат с 41:42, но Дий Бост развали черната серия с перфектна тройка.

Отново разликата набъбна до 10 точки - 52:42. Все пак нашите съпернци с два късни коша намалиха на 52:46.

В последната четвърт играта беше много нервна с постоянно водачество на българите. Нашите водеха с осем точки, но две тройки в 39-ата минута и грешки на българите доведоха до равенство 71:71, което означаваше допълнителни 5 минути.

В продължението гърците поведоха за първи път в срещата след тройка. Така играта се обърна в тяхна полза и разликата се движеше между 1 и 3 точки. 27 секунди преди сирената гърците успяха да форсират спорна топка, която беше в тяхна полза при резултат 78:81. Те вкараха тройка чрез Атинеу и решиха мача.

Така България има 1 победа и 3 загуби. Гърция е с обратния актив - 1 победа и 3 загуби.

Титулярни петици:

България: Дий Бост - Васил Бачев - Чавдар Костов - Александър Янев - Станислав Ваклинов.

Гърция: Мандзарис - Каввадас - Аграванис - Кацивелис - Аграванис.