Бешикташ победи Галатасарай с 2:0 в голямото дерби на турския футбол. Срещата бе от 19-ия кръг на Суперлигата. Головете на "Водафон Парк" вкараха Жозеф Соуза (79) и Жорж-Кевин Н`Куду (91). "Чим бом" завърши мача с човек по-малко, след като Мбайе Диане бе изгонен в началото на второто полувреме.

Така "черните орли" събраха 38 точки и излязоха еднолично на върха във временното класиране. Втори е Фенербахче с три точки по-малко. Третата позиция е за Газиантеп с 34 точки, докато Галатасарай е чак четвърти с 33 точки.

Двубоят започна с по-активни действия на домакините. В 8-ата минута Рашид Гезал опита опасен удар, който мина покрай лявата греда. В 14-ата минута Арда Туран влезе изключително грубо в краката на Жозеф, но бе пожален от главния рефер Джунейт Чакър и получи само жълт картон.

В 28-ата минута защитата на Бешикташ не изчисти добре едно центриране. Топката стигна до Маркао, който насочи към долния десен ъгъл, но Атиба Хътчинсън успя да избие.

Снимка 514290

Източник: Twitter

В 36-ата минута "черните орли" пропуснаха отлична възможност да поведат в резултата. Маркао върна топката към вратаря Окан, но подаването бе пресечено от Кайл Ларин. Канадецът се озова очи в очи със стража, но стреля над вратата.

Надлъгването между двата отбора продължи и в началото на второто полувреме. Бешикташ отново бе по-активният отбор, но не затрудняваше Окан. Така се стигна до 58-ата минута, когато Мбайе Диане влезе изключително опасно с бутоните в главата на Франсиско Монтеро и бе изгонен с директен червен картон.

Снимка 514289

"Черните орли" поеха контрола на мача, след като останаха с човек повече. Треньорът на домакините пусна в игра Бърнард Менса и Жорж-Кевин Н`Куду в търсене на победата. Френското крило раздвижи играта на своя отбор в предни позиции и опита да опасни удара, който не намериха очертанията на вратата.

Бешикташ стигна до гол в 78-ата минута. Тогава Ридван Йълмаз центрира в наказателното поле. Кристиан Люиндама не се ориентира добре, а топката стигна до Жозеф. Дефанзивният халф овладя и с премерен удар в десния ъгъл не остави шансове на Окан за 1:0.

Малко след това Н`Куду отново опита да се разпише, но ударът му срещна тялото на Маркао и излезе в корнер. В 90-ата минута Гьокхан Тьоре проби отдясно и потърси близкия ъгъл, но след рикошет в Маркао топката излезе в корнер.

Снимка 514288

Домакините нанесоха своя втори удар в първата минута на продължение. Тогава Ридван опита пас към Ларин. Люиндама опита да изчисти, но вместо това подари топката на канадеца, който остана сам срещу вратаря. Ларин чукна към Н`Куду, а той на празна врата оформи крайното 2:0.

Така Бешикташ спечели и второто голямо дерби на турския футбол, след като по-рано през сезона надви с 4:3 и Фенербахче.