Поставеният под №17 Роджър Федерер спечели и втория си мач на Откритото първенство на Австралия. Той успя да се наложи със 7:5, 6:3, 7:6(3) над квалификанта Ноа Рубин от САЩ. Макар че този път швейцарецът не даде сет, победата не дойде никак лесно. Големият му опит в решаващите моменти на срещата му осигури успеха.

Първият сет вървеше гейм за гейм, като бившият номер 1 печелеше с лекота подаванията си. В най-важният момент при 6:5 той успя да осъществи решителен пробив, за да спечели сета. Във втория Федерер постигна ранен пробив, което се оказа достатъчно за 2:0.

Съвсем неочаквано се разви борбата в третия сет. Рубин направи пробив и поведе с 2:0. В играта на Федерер се появиха пукнатини и той започна да допуска прекалено много непредизвикани грешки. Американецът сервираше уверено и стигна бързо до 5:2. При подаване Федерер той пропусна два сетбола. А когато излезе да сервира за сета Федерер показа изключителното си майсторство. Той успя да върне пробива, а в тайбрека беше неумолим - 7:3.

Роджър Федерер се справи с Юрген Мелцер

Федерер се справи с първото си изпитание на Australian Open

Победи го със 7-5, 6-3, 6-2, 6-2

В следващия кръг швейцарецът ще играе с поставения под № 10 Томаш Бердих, който също записа чиста победа, отстранявайки американеца Райън Харисън с 6:3, 7:6 (6), 6:2.

Поставеният под №5 Кей Нишикори елиминира без проблеми Жереми Шарди. Японецът се наложи над французина с 6:3, 6:4, 6:3 за два часа и шест минути. Нишикори игра доста по-добре от първия си мач в Мелбърн. И днес обаче в играта му имаше леки колебания, като той допусна три пробива. Два от тях бяха във втория сет, но въпреки това той го спечели. Успя да реализира 7 пробива в подаванията на съперника си.

В следващия кръг съперник на азиатеца ще бъде квалификанта Лукаш Лацко от Словакия, който отстрани Дуди Села от Израел в четири сета 2:6, 6:3, 6:2, 6:4.

Шампионът на Australian Open от преди три години Стан Вавринка също вдигна нивото, след като трябваше да играе пет сета в първия кръг. Швейцарецът нямаше големи проблеми срещу Стив Джонсън от САЩ и го отстрани след 6:3, 6:4, 6:4.

Стан Вавринка се извини на Мартин Клижан за удара под кръста

Вавринка се извини на Клижан за удара под кръста

"Това със сигурност не беше приятно за него"

Поставеният под номер 12 Жо-Вилфред Цонга бе убедителен срещу Душан Лайович от Сърбия и спечели с 6:2, 6:2, 6:3. Финалистът от 2008 г. демонстрира добра форма и приключи мача за час и 46 минути.

Напред продължава и тунизиеца Малек Дзажири, който победи казахстанеца Александър Бублик с 6:2, 6:3, 7:5.