Григор Димитров победи французина Ришар Гаске за два часа и три минути на корта с резултат 6-3, 6-2, 6-4. Българинът имаше известни затруднения в първите 25 минути игра, но след това наложи своята доминация и прекърши съпротивата на техничния си опонент.

Така българинът се класира за осминафинала на откритото първенство на Австралия по тенис и ще играе в понеделник със състезаващия се за Узбекистан руснак Денис Истьомин.

Срещата започна две минути преди полунощ в Мелбърн, защото на „Род Лейвър Арина" се играха преди това два много дълги и оспорвани мача.

Ришар Гаске е много техничен и традиционно неудобен съперник. Това предположи трудно и равностойно начало.

Първите три гейма се играха в продължение на 20 минути, в които имаше дълги и оспорвани разигравания. Точно в третия гейм французинът проби и поведе за единствен път в мача.

Григор Димитров натисна и веднага върна пробива, като загуби само едно разиграване. Той имаше още една възможност да вземе подаването на Гаске при 3-2, В следващия сервис гейм на противника спечели на нула и това се оказа решаващо за развитието на целия мач.

Гаске опита да спаси сета и имаше 4 брейкбола в деветия гейм. Хасковлията ги отрази със силния си сервис и спечели частта, която се оказа най-дългата за минути.

Снимка 274428

Във втората част набралият инерция българин проби веднага на 30. Той си удържаше безпроблемно подаването, като само след 2-1 допусна възможност за Гаске да пробие. Този гейм беше най-дългият в мача, като бяха разиграни 16 точки.

В осмия гейм хасковлията отново проби на 30 и затвори сета с четири безответни точки - 6-3 за 36 минути.

Снимка 274424

Третият последен сет се оказа най-бърза макар и с най-много изиграни геймове.

Гришо осъзнаваше своето превъзходство при сервирането. Той веднага проби Гаске на нула и практически спря да играе, когато съперникът му подаваше. Само в седмия гейм направи четири точки, колкото да покаже кой е по-добрият.

За сметка на това българинът беше безгрешен, когато трябваше да изпълнява начален удар. В петте гейма, в които подаваше той загуби само три точки и не даде никакъв шанс на съперника си, че има някакъв шанс за обрат.

Дори предаде умишлено деветия гейм, за да запази новите топки, с които приключи мача.

Сега пътят към евентуален финал с Анди Мъри е отворен. Но пътя са: Денис Истьомин, по-добрият от Тийм и Гофен, както и победителя от четворката: Раонич, Надал, Монфийс и Баутиста Агут.