Роджър Федерер показа защо е един от най-великите тенисисти в историята. Швейцарецът спаси седем мачбола в четвъртия сет срещу Тенис Сандгрен и макар да страдаше от здравословни проблеми, осъществи уникален обрат.

Маестрото надделя с 6-2 2-6 2-6 7-6(8) 6-3 за около три часа и половина на Rod Laver Arena в Мелбърн и спечели 15 от 15 възможни четвъртфинала на Australian Open.

20-кратният шампион от Големия шлем изпитваше дискомфорт от края на втория сет, които не му позволиха да се движи оптимално по корта.

В първия сет при 2-3 Тенис започна с два аса, но след това рязко се срина и допусна три непредизвикани грешки и една двойна, за да даде аванс от 4-2 на Федерер. До края на сета Роджър направи още един пробив за 6-2.

Във втората част непредизвиканите грешки на Федерер зачестиха и той загуби сета с 6-2.

Третият сет не започна по-добре за Маестрото. Тенис спечели осем от първите единадесет точки, като при 0-1 и 30-30 швейцарецът допусна нови две поредни непредизвикани грешки, за да подари ранен пробив на съперника си. Геймът скоро приключи и Федерер напусна корта, за да получи медицинска помощ в съблекалните, тъй като областта на травмата му не бе подходяща за камерите на корта.

В четвъртия сет проблемите на шесткратния шампион продължиха и той опитваше максимално да скъси разиграванията, излизайки често на мрежата. При 5-4 за световния №100 Роджър допусна да се стигне до дюс след бекхенд уинър на Сандгрен и грешка на Маестрото от тази страна, а след това Федерер сгреши от форхенд и даде мачбол на съперника. Успя да го отрази след грешка на опонента, а после дойде още една неточност от ракетата на Тенис, която позволи на шесткратния шампион да се спаси след още един мачбол. Скоро Сандгрен реализира форхенд уинър от ретур и стигна до нова възможност, но и третият шанс за американеца завърши с топка в мрежата. Швейцарецът обаче остана в гейма и изравни.

В тайбрека първият мини пробив дойде на сметката на световния №100 след непредизвикана грешка на Федерер от форхенд, а два добри сервиса направиха резултата 6-3. Роджър се измъкна при първия мачбол след спечелено дълго разиграване, а вторият бе отразен след начален удар по правата. При третия Маестрото също беше безпощаден - привика опонента на мрежата и го размина, за да изравни за 6-6.

Сандгрен стигна до седмия си мачбол след нова директна точка от сервис. Федерер игра на втори начален удар, но показа класата си в поредно дълго разиграване, за да се спаси. След това той поведе и последва грешка на Тенис при смач.

В началото на петата част Федерер показа позитивни знаци относно състоянието си. Започна да се движи много по-освободено. В шестия гейм швейцарецът стигна до пробив, с което си осигури и място на полуфиналите.

Федерер: Доволен съм от формата, в която се намирам

"Не съм от тези, които правят ледена баня"