Европейската атлетика обяви номинациите за атлет и атлетка № 1 на Европа. призванието ще си оспорват 12 мъже и 12 жени.

При мъжете това са:

Александър Менков (Русия) - скок дължина. Световен шампион в Москва с национален рекорд от 8,56 м; европейски шампион в зала; победител в Диамантената лига.

Богдан Бондаренко (Украйна) - скок височина. Световен шампион и краен победител в Диамантената лига. Постигна 2,41 метра в Лозана и на планетарния шампионат в Москва, което е най-добрият резултат в света за последните 19 години.

Павел Файдак (Полша) - хвърляне на чук. Световен шампион в Москва.

Мо Фара (Великобритания) - бягания. Световен шампион на 5000 и 10 000 м. Подобри  европейския рекорд на 1500 м.

Роберт Хартинг (Германия) - мятане на диск. За трети пореден път триумфира като световен шампион в мятането на диск.

Роберт Хефернан (Ирландия) - 50 км спортно ходене. Световен шампион в Москва с най-добър резултат в света за сезона от 3:37,56 часа.

Рафаел Холцдепе (Германия) - овчарски скок. Световен шампион в Москва.

Рено Лавийени (Франция) - овчарски скок. На първенството на планетата в Москва стигна до сребърен медал, а през зимата триумфира с европейската титла в зала. Завърши като №1 в дисциплината си в Диамантената лига и с най-добър резултат в света за сезона от 6,02 м.

Махиедин Мекиси (Франция) - 3000 метра стипълчейз. Стигна до бронзов медал на Световното първенство в Москва. На турнира от Диамантената лига в Париж подобри европейския рекорд в дисциплината - 8:00,09 мин.

Давид Щорл (Германия) - тласкане на гюле. Световен шампион в Москва.

Теди Тамго (Франция) - троен скок. Стана третият атлет в историята с опит над 18,00 метра, след като спечели световната титла в Москва с впечатляващ резултат от 18,04 м.

Витеслав Весели (Чехия) - хвърляне на копие. Световен шампион в Москва.

При жените номинирани са:

Елена Исинбаева (Русия) - овчарски скок. Световна шампионка в Москва с най-добър резултат в Европа за сезона от 4,89 м.

Мария Савинова (Русия) - 800 м. Сребърна медалистка от Москва.

Елена Лашманова (Русия) - 20 км спортно ходене.  Световна шампионка в Москва

Светлана Школина (Русия) - скок на височина. Световна шампионка в Москва. Няма загуба през сезона

Абеба Арегауи (Швеция) - 1500 м.  Световна шампионка в Москва и европейска в зала. Тя триумфира и в Диамантената лига.

Зузана Хейнова (Чехия) - 400 м с препятствия.  Световна шампионка в Москва. Няма загуба през сезона. Спечели Диамантенита лига.

Хана Мелниченко (Украйна) - седмобой. Световна шампионка в Москва.

Кристина Обергфьол (Германия) - копие. Световна шампионка в Москва и европейска в зала.

Кристина Шваниц (Германия) - гюле. Европейската шампионка в зала и сребърна медалистка в Москва.

Кристин Охуругу (Великобритания) - 400 м. Световна шампионка в Москва с национален рекорд на Великобритания от 49,41 сек.

Сандра Перкович (Хърватия) - диск. Световната шампионка в Москва и победителка в Диамантената лига.

Валерия Странео (Италия) - маратон. Сребърна медалистка от Москва.