Кенийската звезда и трикратен световен шампион на 1500 м Асбел Кипроп не остави съмнение, че е най-добрият бегач в дисциплината и през тази година. След като спечели световната титла в Пекин, той завоюва и диамантената награда в дисциплината.

В последното голямо състезание за годината – Диамантената лига в Цюрих кениецът отново бе на висота и се наложи с 3:35.79 мин. Кенийците отново окупираха челната тройка, като Елиа Манангои и Роберт Бивот са втори и трети. Норвежецът Хенрик Ингеригстен се опита да промени африканското статукво и дори поведе в последната обиколка , но успя да финишира едва 6-и с 3:37.37 мин.

Световният шампион в скока на дължина Грег Ръдърфорд спечели първото място в крайното класиране на лекоатлетическия турнир Диамантена лига. Британецът спечели и последното състезание в Цюрих, постигайки резултат от 8.32 метра. Така Ръдърфорд стана недостижим в крайното класиране с 21 точки, а Маркус Денди от Австралия остана втори с 10.

В скока на височина диамантен трофей спечели катарецът Мутаз Баршим, който завърши първи в Цюрих със скок от 232 см. В крайното подреждане втори остана Гуовей Жан от Китай, а след него се нареди украинецът Богдан Бондаренко.

Олимпийската шампионка и световна рекордьорка в хвърлянето на копие Барбора Шпотакова завърши първа в крайното класиране на веригата Диамантена лига по лека атлетика. Чехкинята спечели финалния турнир в Цюрих с резултат от 64.31 метра. Шпотакова си осигури диамантения трофей с актив от 19 точки. Втора на състезанието в Швейцария остана канадката Елизабет Кледъл с 62.71 м, а трета се нареди Катарина Молитор от Германия с 62.43 м.

В бягането на 3000 м/пр. Положението също бе кенийско. Пол Коеч  победи с личен рекорд за сезона 8:10.24 мин., но диамантената награда взе вторият тази вечер - Джейрус  Биреч, който финишира за 8:15.64, който събра 20 т. за крайното класиране. Трети се намести американецът Иван Джагър с 8:18.39.