Пловдивските вълци са първият и единствен отбор по американски футбол в град Пловдив. Отборът започва своята кариера през 2012 година, но официално крайният състав се сформира на 19-ти март 2014 година, начело с тримата създатели и капитани на отбора - Стефан Павлов, Никола Ковачев и Мирослав Трампов.
Днес тимът защитава името си с участието в големи български турнири по американски футбол, а най-голямата победа е първото място в турнира Купа "София" 2015. Почетни носители на индивидуалната награда "MVP Award" - Най-полезен играч на отбора са Никола Ковачев, Мартин Главчев и Мирослав Трампов.
Брет, освен играч, е и треньор на отбора. Той е американец и е играл в професионални отбори в САЩ преди години. Опитът му допринася за "вълците" много. Константин е един от най-добрите играчи на отбора. Той е лидер на защитниковата част от тима и знае как да побеждава. Благодарение на него са спечелени много от победите на тима.
Стефан е капитан на защитниковия тим и е един от основателите на отбора. Павлов е също един от най-добрите играчи на "пловдивските вълци" и един от най-добрите в цяла България. Разбира много от спорта, тъй като години наред е следял всеки мач и е чел много относно него, информират от клуба.

Едва ли някой друг би могъл по-добре да разкаже за всичко около Plovdiv Wolves, AF в България и като цяло за самия спорт.

Предлагаме на вниманието ви интервю с тримата лидери на пловдивския състав, предоставено ни с любезното съдействие на клуба:

Константин:

Как научи за съществуването на "пловдивските вълци" и какво те провокира да поемеш тази стъпка да се занимаваш с американски футбол? Трудно ли човек се учи да практикува този спорт?
- Научих от Фейсбук за отбора. Винаги съм искал да пробвам този спорт, защото са ми казвали, че съм роден за него. Както всеки спорт и амeриканският футбол си има тънкости, но има ли желание има и начин.

Снимка 324240

Източник: Plovdiv Wolves

За трите години, в които си част от тима на Plovdiv Wolves, кои са били най-трудните ти моменти? Срещу кой от всички противникови отбори игрите са били най-ожесточени?
- Най-трудните ми моменти за трите ми години в отбора са били, когато съм бил контузен и гледам съотборниците ми как играят. Може би срещу Благоевград са ни най-ожесточените мачове и на всеки един гейм, в който се изправяме са прехвърчали искри.

Какво е за теб американският футбол? Би ли искал това твое начинание да продължи дълго във времето и как виждаш себе си след 10 години? Все още на терена като играч, треньор или просто фен на играта?
- Американският футбол вече се превърна в начин на живот за мен. Постоянно гледам мачове, дори и колежанския американски футбол го следя много изкъсо. След 10 години да се надявам да мога да играя любителски, а защо не и да съм треньор на следващото поколение.

Ню Инглънд Пейтриътс спечели Супербоул след най-великия обрат в историята

Ню Инглънд Пейтриътс спечели Супербоул след най-великия обрат в историята

Навакса изоставане от 25 точки

В Европа американският футбол в последните години проби чувствително и вече има доста фенове. Защо обаче в България този спорт не успява да придобие широка популярност?
- Според мен, защото играта е още не чак толкова позната на широката публика. Освен това, за да се играе този спорт се изисква доста добро оборудване.

Брет:

Като един от първите треньори на Plovdiv Wolves, би ли ни споделил трудно ли се обучават хора за този спорт? Какъв съвет би дал на младите, които имат желание да се занимават с американски футбол? Има ли някакви критерии, на които трябва да отговарят, или всеки може да пробие, стига да има достатъчно желание?
- Не е трудно да тренираш хора на американски футбол, стига те да имат силно желание и атлетична способност да играят. Бих казал на младите желаещи да тренират първо във фитнеса, за да придобият повече сили и да станат по-бързи и тогава биха били готови да играят футбол. Копнеж, кураж, сили и скорост са изключително необходими, за да бъдеш добър играч по американски футбол.

Снимка 324238

Източник: Plovdiv Wolves

"Пловдивските вълци" получавали ли са приятелски съвети от противниковите отбори? Имате ли фаворит, когато в мач се изправят другите тимове? Кой? Приятели ли сте извън терена?
- Имаме много добри конкуренти. Те са свирепи на терена и се борят докрай за първото място, също като нас, но веднъж приключи ли мача, всички сме приятелски настроени.

Какво предстои на отбора в предстоящия полусезон? Има ли официална информация колко турнира ще се осъществят и на колко от тях "вълците" ще участват?
- Тази година тимът се възстановява, защото много от ключовите играчи вече няма как да играят, така че набирането на нови попълнения и обучението им през есенния сезон е значимо за целия състав.

Снимка 324242

Източник: Plovdiv Wolves

Наскоро май имаше класация за най-скъпия отбор в света, независимо от спорта - и в крайна сметка се оказа, че това е именно тим по американски футбол. Така ли е?
- Не съм запознат със статистическите данни, но за един професионален отбор са нужни много финансови средства, тъй като те имат много голям персонал от треньори, помощници, играчи, както и много разходи около съоръженията. Отборите не играят достатъчно игри на сезон, които да донесат толкова приходи, колкото се печелят от други спортове. Но пък за сметка на това нашият екип е различен. Ние нямаме платен персонал и имаме много малко разходи.

Стефан:

Ти си един от основателите на "пловдивските вълци". Имало ли е кой да ви помага с играта, или сами сте успели да научите как да играете? Разкажи ни малко повече за първите мигове от създаването на отбора. Как останалите тимове са гледали на вас?
- Като всяко начало и нашето беше трудно. За наш късмет имахме помощта на американеца Даниел Артър, който е играл американски футбол като колежанин. Реално той се превърна в нашия първи треньор, което беше от огромно значение за нашето развитие. Научи ни на основните неща, помогна ни страшно много за първата победа, едва във втория ни мач. За наше огромно съжаление, той трябваше да си върне в САЩ, но благодарение на това, което ни научи, успяхме да тренираме и надграждаме, до идването на друг американец - сегашният ни треньор Брет. Относно другите отбори, особено в началото, голяма помощ ни оказаха "мечките" от София - направиха демонстративни тренировки, помогнаха със съвети при регистрацията, дадоха ни нови футболни топки.

Снимка 324239

Източник: Plovdiv Wolves

Кое е най-важното качество, което един капитан на отбор по американски футбол трябва да притежава? Стигало ли се е до момент, в който да внесеш ред?
- Най-важното качество, което трябва да притежава един капитан без всякакво съмнение е интелигентност. Обичам да казвам, че американският футбол е шах с хора и затова ролята на капитана дали в защита, или в атака е много важна. Той дава командите, длъжен е да разгадае хода на противника и за 20-30 секунди да даде инструкции на съотборниците си и да е сигурен, че всеки е разбрал своите задачи. Една грешка и всичко отива на вятъра. Може би второто най-основно качество е лидерството, защото е много важно хората около теб да имат респект и да са сигурни, че ги водиш в правилната посока.

Разкажи ни малко повече за дизайна на вашите екипи, както и за името на отбора. Има ли символика в цветовете и има ли нещо, което да искаш да промениш в тях, или да добавиш към тях?
- Целият отбор се гордее с името на клуба, защото както знаете "вълците" се движат на глутници. Няма по-подходящ спорт, в който да има глутница, от американския футбол - в него трябва да си готов да се жертваш буквално за другия, за да успеете. Освен това нашият отбор има страхотно мото "Fidelis Costnas" - верни и устойчиви. Принадлежало е на шести римски легион, известен повече като железния, чийто символ е била вълчицата, символ на Рим. Относно дизайна на екипите, първите бяха дело на Емо - наш бивш играч, а за сегашните има заслуга Стоян Богоев, настоящ играч на отбора.

Снимка 324237

Източник: Plovdiv Wolves

Според теб пренебрегва ли се американският футбол от българите? Има ли необходимост от финансиране на този спорт в страната ни? От какво най-вече се нуждае един отбор по американски футбол?
- Не смятам, че се пренебрегва, просто самите българи не го познават. За пример в Сърбия - американският футбол е един от най-гледаните спортове - спокойно могат да гледат NFL по сръбските ТВ канали, което води до нужния плам към спорта и съответно високия интерес. В България все още сме далеч от това ниво и ето защо нашата основна мисия е да популяризираме спорта. Съответно липсата на достатъчна популярност води до недостиг на средства и истината е, че държава като България трудно би намерила нужните средства за финансирането. Най-добрият вариант е намирането на спонсори, но те идват, когато нещо е достатъчно известно - всичко е един омагьосан кръг, но ние се предаваме. От скоро един италиански бизнесмен, който живее в България започна да ни помага финансово. А от какво се нуждае един отбор, задължително екипировка, която е изключителна скъпа, и подходящо игрище, но най-вече ентусиазъм.