Отборът на ЦСКА сътвори мечтано завръщане в елитното ни първенство. Подкрепяни от близо 11 000 свои привърженици, възпитаниците на Христо Янев спечелиха голямото столично дерби със Славия. Резултатът 2:0 пък бе най-малкото, с което гостите се измъкнаха от стадион „Българска армия“.

Голямото завръщане на ЦСКА! (Развой на дербито със Славия по минути)

Диого Виана блесна с два гола

В герой за домакините се превърна крилото Диого Виана, който отбеляза и двете попадения. Първото от тях падна в 57-ата минута, след като легионерът се възползва от отлично подаване на своя съотборник Арсенио Нунеш. Не след дълго Диого демонстрира и индивидуалната си техника, след като направи за смях младите бранители на Славия за крайното 2:0.

Снимка 246814

Добър мач за гостите направи стражът Марио Кирев, който отърва „белите“ от разгром.

Срещата тази вечер бе наблюдавана от собственика на ЦСКА – Гриша Ганчев, който бе в компанията на своя син Данаил и спортния-директор Стойчо Стоилов.

Бранеков: Научих, че съм освободен от ЦСКА по Вайбър

„Не съм доволен от представянето си“

Началото на дербито бе белязано от чудесната хореография на препълнения Сектор „Г“, който сякаш даде крила на своите любимци. Футболистите на ЦСКА се хвърлиха в бурни атаки и положенията пред вратата на съперника не закъсняха. В 7-ата минута Стойчо Атанасов сътвори отличен пробив по крилото, след което пусна хитро за Арсенио Нунеш. Португалецът овладя топката и незабавно отправи изстрел, париран самоотвержено от легналия на шпагат бранител - Петко Христов.

Снимка 246811

„Армейският“ натиск продължи и публиката вече виждаше попадението 120 секунди по-късно. Диого Виана отправи едно наглед балонно центриране към наказателното поле на Славия. Марио Кирев не се намеси по най-добрия начин и това позволи на Кирил Десподов да отправи удар с глава. Стражът на "белите" обаче се реваншира за грешката си и по страхотен начин изби в корнер. Той бе на висота и в 18-ата минута.

Саша Тарханов изуми: Не знам къде е Стефан Велков

„Видя се, че ЦСКА притежава много опитни футболисти“

Борис Галчев разсече "бялата" отбрана с елегантен извеждащ пас за Преслав Йорданов. Таранът обаче не демонстрира необходимото хладнокръвие и стреля право в тялото на легналия Марио Кирев!

Това е ЦСКА! Повече от 11 000 „армейци“ казаха тежката си дума

Магическа вечер на стадион „Българска армия“

И докато "червените" атакуваха неспирно, Славия дочака своя момент на контра и Ивайло Димитров бе много близо до това да огорчи Георги Китанов. Косъма обаче падна в наказателното поле след физически контакт с Рафа Перез и моментално поиска дузпа. Реферът Никола Попов обаче прецени, че колумбийският бранител на ЦСКА е играл чисто. Нещо, което изобщо не се хареса на "бялото" спортно-техническо ръководство.

Снимка 246812

Това обаче не бе всичко опасно пред вратата на Славия. До почивката шанс за гол се откри и пред капитана на ЦСКА. Антон Недялков направи един от първите си по-качествени пробиви по фланга и това моментално донесе добра възможност за домакините в 30-ата минута. Той центрира акуратно към оставения непокрит Борис Галчев, който отправи изненадващ удар с глава. И този път обаче на висота беше Марио Кирев, избил с една ръка коженото кълбо в корнер.

Камата към феновете: ЦСКА е жив заради вас!

„Само заедно ще превърнем ЦСКА в онзи колос, пред който трепереха всички в България и най-силните в Европа“

Втората част започна по възможно най-добрия начин за домакините. Така търсеното попадение най-сетне бе факт в 57-ата минута, когато в прегръдките на своите колеги се оказа Диого Виана. Крилото се отскубна от персоналния си пазач Буров и получи великолепно подаване от Арсенио. Оказал се на стрелкова позиция, Виана стреля в близкия ъгъл на Кирев. Въпреки намесата на стража, топката премина зад голлинията. Радостта на Диого бе бурна, сочейки красноречиво с пръст емблемата на ЦСКА.

Снимка 246817

Отговорът на Славия дойде в 62-ата минута. Борислав Балджийски се измъкна чудесно от засадата и получи сам отдясно спрямо вратата. Той си поведе дълго, за да нахлуе в наказателното поле, а Рафа Перез го подпря леко с рамо. Това наруши баланса на Балджийски точно преди изстрела му и от 6-7 метра по диагонала острието шутира покрай близката греда в аут.

Ицо Янев: Трудно ми е да избера титулярите, всички играят много добре

„Подкрепата на Стоичков за нас е много важна“

Окрилен от прекрасното си представяне тази вечер, Диого Виана не след дълго реши и всичко в това столично дерби. В 77-ата минута, техничарят изуми с изключителна техника на малък периметър, излъга двама от младите бранители на Славия, след което копна елегантно над плонжиралия безпомощно Марио Кирев!

Снимка 246822

До края ЦСКА умело съхрани своята преднина и така започна по подобаващ начин участието си в Първа професионална лига. В следващия кръг „червените“ гостуват на новаците от Верея. Славия пък приема на свой терен –Берое.