Локомотив (Пловдив) постигна дебютна победа за сезон 2019/20 в шампионата. Тази вечер селекцията на Бруно Акрапович надигра гостуващия тим на Славия с 3:2. Макар да им се наложи да осъществяват обрат, "смърфовете" демонстрираха класа и офанзивна мощ, което само може да радва техните фенове преди задаващите се битки със Спартак (Търнава) в Лига Европа.

Царско село и Арда не си отбелязаха гол в битката на новаците

Гостите имаха териториално предимство, като двата тима пропиляха по едно голово положение

Големият герой днес на "Лаута" се казваше Димитър Илиев. Капитанът на Локо реализира две попадения още до почивката, едното от които след точно изпълнена дузпа. Името си сред голмайсторите за втори пореден мач пък записа Анте Аралица. "Черно-белите" можеха да се поздравят и с още по-изразителен триумф, но пропуски направиха Цветанов и Ожболт.

За Славия остава разочарованието. Момчетата на Златомир Загорчич вкараха ранно попадение в 3-ата минута, но оттам насетне допуснаха пълен обрат, комбиниран и с доста грешки в тяхната отбрана. В заветните мигове Радослав Кирилов вкара за 2:3, но общо взето това не промени с нищо злощастната съдба на най-стария столичен клуб.

Битката на обновения стадион "Локомотив" започна по бляскав начин за гостите. Славия съумя да отбележи гол още с първата си атака в мача. Момчил Цветанов загуби топката в полето на софиянци, след което Христо Попадийн пусна извеждащ пас от дълбочина за своя колега Цветелин Чунуков. Нападателят на гостите изведнъж се оказа сам срещу вратаря, тъй като уж охраняващият го Стивън Езе допусна топката да мине левашки между неговите крака. Така българският национал се понесе сам срещу Луков и елегантно го преодоля за 0:1!

Носителят на Купата на България се опита да отговори подобаващо, но големите му проблеми идваха от защитата, където новю неточност на Стивън Езе можеше да се превърне в перфектна възможност за Георги Йомов. Юношата на Левски обаче не успя да се възползва.

"Смърфовете" все пак възстановиха паритета в 11-ата минута. Момчил Цветанов пробва да пласира добро центриране в полето на съперника, но кълбото срещна ръката на амбицирания да го блокира Христо Попадийн. След няколко секунди на консултации със своите помощници, Волен Чинков реши да отсъди дузпа. С отговорната задача се нагърби капитанът Димитър Илиев, който много майсторски вкара по земя в центъра на вратата.

Пълният обрат на "Лаута" съвсем скоро можеше да бъде и реалност. В 14-ата минута нападателят Ален Ожболт получи свободно пространство и отправи тежък шут, който обаче беше отразен по подобаващ начин от Стергиакис.

Нищо не можа да спаси Славия в 21-ата минута, когато гостите отново бяха поразени от Митко Илиев. Голямата работа за този гол свърши Бирсент Карагарен. Крилото направи впечатляващ пробив по фланга, след като финтира Карабельов и Велковски. Последва негово точно подаване за Илиев, който шутира ниско в близкия на Стергиакис ъгъл. Младият гръцки вратар се намеси, но не толкова фундаментално, че да предотврати ново попадение в своята мрежа.

Възходът на Локомотив продължаваше, а момчетата на Бруно Акрапович бързо стигнаха и до трети гол. Е, той падна не и без любезното съдействие на вражеската защита. Хитро подаване на Момчил Цветанов доведе до огромно неразбирателство между двамата централни защитници на Славия и стражът им Стергиакис. От това се възползва Анте Аралица, който след щастлив рикошет лежерно отбеляза на празна врата.

Малко преди паузата, перфектна атака на "черно-белите" без малко не завърши и с четвърти гол. Нейното начало беше дадено от Ожболт, словенецът пусна за Илиев, който пък с едно насочване продължи за Аралица. Балканецът демонстрира добра техника и отправи прострелен пас, успореден на голлинията. Със стотни от секунда обаче, гореспоменатият вече Ожболт, закъсня да засече.

Локомотив (Пд) - Славия 3:2 (Развой на срещата по минути)

Интересен двубой на "Лаута"

До края се забеляза и леко събуждане в редиците на Славия. С неточни удари обаче изпъкнаха Йомов и Радослав Кирилов.

Втората част продължи в същото русло. Именно отборът на Локомотив беше този, който атакуваше скоростно и с голямо разнообразие. Карагарен отново нямаше проблеми да напредне по крилото, след което намери непокрития Чико Цветанов. Бившият играч на ЦСКА обаче прати своя удар над горната греда.

Домакините от Локомотив поискаха нова дузпа в 63-ата минута, след като голяма част от играчите в "черно-бяло" смятаха, че Димитър Велковски е играл с ръка в собственото си наказателното поле. Броженията им не бяха уважени от главния съдия.

Макар и мнозина да вярваха, че мачът вече отдавна е решен, гостите от Славия се върнаха в двубоя, четири минути преди неговия край. Радослав Кирилов попадна в епицентъра на събитията, след като отигра ситуация, типично като крило. Националът навлезе в полето на Локомотив, рязко смени посоката и изпрати своя шут в далечния ъгъл на безпомощния Луков.

До края гостите дори нямаха шанс за нещо по-опасно и така трябваше да се задоволят с първа загуба през този шампионат.

В следващия кръг на Славия предстои ново тежко изпитание - градско дерби срещу ЦСКА. Локо (Пд), между две европейски битки със Спартак (Търнава), ще трябва да гостува на Ботев (Враца).