Първа лига се завърна! Българският шампионат беше подновен със срещата между Локомотив (Пд) и Етър. Макар и далеч по-трудно от очакваното, трите точки отидоха в актива на пловдивските "смърфове" - 2:0. Селекцията на Бруно Акрапович имаше предимство в мача, ала поведе едва 14 минути преди края, когато появилият се като резерва дебютант Доминик Малонга направи 1:0. Всичко приключи в 83-ата, когато Антон Огнянов имаше нещастието да си отбележи автогол.

Така "черно-белите" притиснаха максимално конкурентите си за сребърните медали Левски и ЦСКА. "Железничарите" временно се изкачиха до второто място с актив от 49 точки. Етър пък продължава своята борба за спасение. Тази вечер "болярите" можеха да имат и друга съдба, ако при 0:0 гредата не бе спасила домакините при много красив изстрел на Тонислав Йорданов

Снимка 482452

Локомотив стартира този двубой с една идея по-голяма активизация в своите редици. Не закъсня и първото опасно положение пред вратата на съперника. В 3-ата минута Умарбаев центрира от фаул, а Анте Аралица и Лукас Масоеро последователно се разминаха с възможността да пратят коженото кълбо в мрежата на Етър.

Нова добра възможност за "смърфовете" се откри в 7-ата минута, когато Аралица овладя топката на границата на наказателното поле, но последвалият му изстрел беше изключително неточен.

Макар и да изминаха месеци, старите навици на хърватина Анте Аралица от Локо (Пд) си бяха все същите. Звездата с №77 направи дежурния си голям пропуск с екипа на Локо. В този мач, събитието се случи в 12-ата минута. Кълбото малко случайно достигна до него след блокиран шут на Умарбаев. От няколко метра обаче Анте направи по-трудното и не намери очертанията на вражеската врата.

Снимка 482454

Арбитърът Волен Чинков имаше важна намеса в 22-ата минута. Тогава рейд на Йосип Томашевич завърши с неговото падане в наказателното поле на Етър. Макар и да получи подкани от публиката обаче, съдията отсъди игра с ръка на крайния бранител, а не исканата от "смърфовете" дузпа.

Етър за сефте се задържа малко по-дълго в полето на Локомотив към 25-ата минута. Тогава комбинация на "виолетовите" завърши с опит за акробатичен шут на Тонислав Йорданов. Топката срещна тялото на Алмейда и позволи на дебнещия Огнянов да обстрелва опасно. В удара му имаше сила, но не и необходимата точност.

Стражът на гостите Анатолий Господинов беше основната фигура, която придаваше стабилност в защитата на етърци.На няколко пъти бившият вратар на ЦСКА се намеси сигурно при остри подавания от фланга, които с малко повече късмет, можеха и да се превърнат в асистенции за дебнещия Анте Аралица.

До почивката двата тима видимо се поумориха, а това повлия пагубно и върху качеството на продукцията.

Снимка 482456

В началните минути на втората част, Локомотив (Пд) отново беше отборът, който повече владее контрола над топката, но това не донесе нищо интересно пред вратата на съперника.

Възпитаниците на Бруно Акрапович поискаха наказателен удар в своя полза с настъпването на 58-ата минута. Футболист №1 на България за 2019 години - Димитър Илиев съумя да центрира от фланга, а Милош Петрович падна прекалено лесно след съприкосновение със Здравко Илиев. Реферът Волен Чинков обаче не се подведе и даде знак играта на продължи.

Макар и да им липсваше креативност в атака, "смърфовете" все пак застрашаваха вратата на Господинов, най-често след статични положения. При един корнер в 60-ата минута, Лукас Масоеро се нуждаеше само от по-добро първо докосване, за да може да матира стража на великотърновци.

Снимка 482458

Гостите сензационно можеха да поведа в резултата след 66 минути на "Лаута". С първата си атака за полувремето, момчетата на Петко Петков максимално притесниха Мартин Луков. Отдаденият под наем от ЦСКА - Тонислав Йорданов се озова на ъгловото флагче, след което сътвори нещо много класно. Нападателят мушна топката между краката на съперник и почти от нулев ъгъл шутира към вратата на сюрпризирания Луков. За негово щастие, само горната греда спаси "смърфовете" от гол в тяхната мрежа.

Домакините от Пловдив все пак дочакаха своя миг и стигнаха до така бленуваната преднина. В ролата на герой за "черно-белите" се превърна дебютантът Доминик Малонга. Таранът се появи няколко минути по-рано на зеления килим, а в 76-ата засече по майсторски начин центриране на Томашевич и с перфектно насочване към далечния ъгъл не остави никакъв шанс на Господинов.

Опитният стрелец очевидно беше под пара, тъй като буквално в следващата атака вкара нов гол, но този път той бе правилно отменен поради засада.

Снимка 482453

Интригата в този мач приключи изцяло, след като резултатът стана 2:0 в 83-ата минута. Анте Аралица открадна топката близо до тъчлинията, след което искаше да подаде на празна врата за Биската Карагерен. В този миг обаче отчаян опит да пресече кълбото направи Антон Огнянов от Етър, който бе лишен от всякакъв спортен шанс и неволно прати коженото кълбо в своята мрежа.

До края нови попадения не паднаха и така Локо постигна своя 14-ти успех от началото на сезона.

Локомотив (Пд) - Етър 2:0 (Развой на срещата по минути)

Важен успех за "смърфовете"

Следващата седмица се очертава да бъде доста тежка за Локо. В нейното начало "смърфовете" приемат Левски в първи полуфинален двубой за Купата на България, а на 14-ти играят с ЦСКА за първенство. На 11 юни Етър приема у дома друг закъсал финансово тим от елита - Дунав (Русе).