Отборът на Левски е последният български тим, който ще представя страната ни в турнира Лига Европа. Макар и по трудния начин, "сините" си извоюваха това право, след като спечелиха решителния бараж срещу Черно море с 4:1. Двубоят на стадион "Георги Аспарухов" бе решен още до почивката, когато столичани вече водеха с два гола, дело на Габриел Обертан и Серджиу Буш.

Съперникът от Варна имаше добри минути в актива си веднага след паузата, когато чрез Мехди Фенуш съумя да върне едно попадение. До края обаче Левски отново наложи своята воля и капарира евровизата си след красиво изпълнение на Васил Панайотов и точно изпълнена дузпа от Иван Горанов.

Левски - Черно море 4:1 (Развой на срещата по минути)

"Сините" си осигуриха участие в Лига Европа

"Синият" триумф е още по-сладък, след като се случва в деня, когато столичният гранд чества 104 години от своето създаване.

Снимка 358507

С оглед огромното значение на този двубой, стартовите му минути не бяха от най-привлекателните за феновете. Играта бе накъсана, като на главния съдия Георги Кабаков доста често се налагаше да надува свирката.

Като за начало, Паулиньо опита да повтори изпълненията си от мача срещу Верея и върху отбраната на Черно море. Пробивът на бразилското крило обаче завърши с шут в обсега на Благой Макенджиев.

След четвърт час спокойствие, Паулиньо отново беше играчът, притеснил максимално гостите от Варна. Всичко стартира след добро центрира на Роман Прохазка. Стражът на "моряците" така и не се реши дали да боксира и в крайна сметка остана под коженото кълбо. На далечната греда дебнеше бразилската звезда на Левски, но сантиметри не му достигнаха, за да отправи изстрел.

Снимка 358513

По-настъпателните действия на левскарите все пак дадоха своя ефект и вековниците поведоха в резултата. В 23-ата минута Васил Панайотов се пребори за една топка близо до тъча, след което продължи за Жорди Гомес. Каталунецът набързо премина през трима играчи на Черно море, след което елегантно чукна за изскочилия зад отбраната Обертан. В този момент французинът демонстрира хладнокръвие и сам срещу Макенджиев отбеляза за 1:0.

Столичани набързо можеха и да удвоят своята преднина, ако в 28-ата минута опасен изстрел от фаул на Гомес, не се бе отбил в добре изградената черноморска стена. Изгодна възможност за нов "син" гол се откри и пред Хали Тиам в 31-ата минута. Сенегалецът се измъкна от персоналния си пазач и отправи изстрел с глава, който обаче не намери желаната от него цел.

Снимка 358519

Вторият гол на успокоението все пак падна в мрежата на Макенджиев, още до почивката. Серджиу Буш организира отлична офанзивна акция, заедно с колегата си Иван Горанов. Юношата на "сините" пък го задължи с прострелно подаване между вратаря и защитата на съперника, като за румънеца остана най-лесното и реализира в мрежата на Черно море.

Горанов: Винаги давам всичко от себе си за Левски

"Имахме доста тежки моменти през сезона"

Видимо притеснени от развоя на събитията, момчетата на Илиан Илиев бяха опасно близо до това да допуснат и трето попадение. Васил Панайотов намери по отличен начин Паулиньо, който от непосредствена близост обаче насочи коженото кълбо право в тялото на плонжиралия Макенджиев.

Снимка 358520

На полувремето, недоволен от представянето на своя нападател, наставникът на Черно море - Илиан Илиев предприе смяна. Георги Божилов напусна терена, а на негово място се появи Ради Василев.

Благой Макенджиев: Заслужена загуба

Стражът на Черно море смята, че загубата от Левски е заслужена

"Опитахме се да не плашим, но ни липсваше агресия", смята Благой Макенджиев

Левски продължи в същото темпо и след подновяването на играта. В рамките на 120 секунди, софийският клуб поиска на два пъти дузпа от главния арбитър. Георги Кабаков обаче подмина въпросните ситуации с мълчание. Малко след това пък Давид Яблонски се озова на отлична позиция в полето на Черно море, но не успя да отбележи поредния си шампионатен гол.

Снимка 358523

И макар, че развоят на мача не предвещаваше подобно събитие, Черно море върна един гол, още с първата си по-сериозна атака. Аристоте Ндонгала се възползва от голяма грешка на Горанов и навлезе в полето на левскарите. Впоследствие защитникът на "сините" го догони и изрита топката от неговите крака. За ужас на футболиста с №4 обаче коженото кълбо попадна в непокрития Фенуш, който от отлична позиция не сгреши - за 1:2!

Делио Роси: Постигнахме нашата цел, заслужавахме да играем в Европа

И Делио Роси не знае дали ще бъде треньор на Левски през следващия сезон

"Постигахме нашата цел, заслужавахме да играем в Европа"

Силните минути на гостите продължаваха и отново в епицентъра на събитията се оказа Мехди Фенуш. Нападателят се пребори за добро положение в 72-ата минута, но диагоналният му изстрел бе спасен от добре позициониралия се Божидар Митрев.

Спокойствието отново се възцари в "сините" редици, след като в 74-ата минута Левски възстанови преднината си от две попадения. В прегръдките на своите съотборници попадна Васил Панайотов, който се оказа на точното място след единоборство между Димов и Станислав Костов. Халфът на домакините отправи тежък изстрел от 20 метра, който не остави никакъв шанс на Макенджиев.

Снимка 358512

Наставникът на вековниците Делио Роси обаче никак не се зарадва от гола, а напротив. Италианецът имаше огромни претенции към главния съдия, който според него е трябвало да изгони Хасани от Черно море, който секунди преди попадението бе нарушил правилата срещу Паулиньо.

Осем минути преди края на срещата, интригата в този бараж приключи, след като домакините реализираха своя четвърти гол. Иван Горанов направи пробив по крилото, а миг по-късно центрираната от него топка, срещна ръката на позициониралия се в полето си Илиас Хасани. Главният арбитър - Георги Кабаков не се поколеба и посочи дузпата. С отговорната задача изненадващо се нагърби бранителят на Левски, който макар и с известни трудности, все пак вкара наказателния изстрел.

Снимка 358516

В ответната атака Черно море удари гредата чрез Радослав Василев, но и това бе последното по-интересно събитие в този толкова вълнуващ бараж.

Илиан Илиев: Имаме много работа за вършене, пожелавам успех на Левски