Отборът на Левски стартира с успех пролетния дял от Първа лига. Триумфът на "сините" бе смесица от мъка и късмет, след като с много трудности победиха историческия си съперник Ботев (Пд) с 1:0. Всичко бе решено 180 секунди преди последния съдийски сигнал, когато бившият защитник на вековниците - Пламен Димов си наниза нелеп автогол. По този начин селекцията на Делио Роси продължава да преследва Лудогорец и ЦСКА, но чисто игрово не вдъхва никакви надежди за по-качествени футболни бъднини.

Гостите от Ботев пък сложиха край на серията си от 12 мача без загуба. "Канарите" имаха по-чистите положения за гол, но веднъж Неделев удари гредата, а пък след това Божидар Митрев се справи с висота при удари на Кампос и Афонсо.

Левски - Ботев 1:0 (Развой на срещата по минути)

Драма в края на "Герена"

Дербито в София днес ще бъде запомнено и със сериозното напрежение между двете агитки, които трябваше да бъдат успокоявани от органите на реда.

Победата за "сините" пък стана факт в юбилейния мач №2000 за Левски в родния ни елитен шампионат.

Снимка 340977

Минути преди началото на двубоя, настроението на "Георги Аспарухов" и в района около стадиона, беше взривоопасно. Двете враждуващи агитки опитваха да се провокират по всякакъв начин. Добрата работа на полицията обаче възпираше желанията за физическа саморазправа и по този начин не се повтори случката от инцидента край ул. Черковна от по-рано днес, когато близо 120 фена на Ботев, влязоха в разправия с ултраси на Левски и органите на реда.

Публиката на Левски отдаде дължимото на Прохазка

Футболисти и фенове пеят в чест на Роман Прохазка

"О, Роман Прохазка", огласи "Герена" след края на мача с Ботев

Изненадващо за мнозина, отборът на Ботев беше този, който стъпи по-здраво в началните минути. "Канарите" опитаха няколко много опасни атаки през зоната на Милош Цветкович, но те така и не доведоха до чиста голова ситуация пред Митрев. Левски отговори на стартовото предизвикателство по традиционния за "сините" начин - ъглов удар. Жорди Гомес центрира майсторски към далечната греда, където Станислав Костов се размина с това да нанесе изстрел.

Снимка 340988

Постепенно Левски натисна своя съперник дълбоко в неговата половина и отличен шанс за гол се откри пред Антонио Вутов в 5-ата минута. Филипе Нашименто общо взето свърши цялата работа, след като взе топката от Неделев, а след това осигури и подаване за съотборника си с №8. Юношата на столичани обаче стреля от почти нулев ъгъл и Иван Чворович отрази.

Снимка 340976

Полицията влезе в сектора за гости в 9-ата минута в опит да потуши страстите на "бултрасите", които днес бяха дейни както в провокациите, така и в нарушаването на обществения ред. Полицаите създадоха плътен кордон, който да предотврати физически и визуален контакт между пловдивчани и феновете на Левски.

Антонио Вутов: Изобщо не ни се получи играта срещу Ботев

Антонио Вутов: Искам да има повече българи в отбора

"Не ни се получи играта срещу Ботев"

Хилядите на "сини" фенове на "Герена" изтръпнаха сериозно в 11-ата минута, когато без малко не видяха как Ботев отбелязва гол. Гостите организираха отлична атака през центъра, която завърши с фантастичен шут от средна дистанция на Неделев. Капитанът на Левски - Божидар Митрев нямаше шанс да отрази, но за негов късмет коженото кълбо срещна напречната греда.

Футболистите на Ботев (Пд) нямаха нищо против играта да се развива в тяхната половина. Момчетата на Ники Киров очакваха своя момент на контраатака, докато Левски изпитва големи затруднения в стремежа си да застраши по-сериозно вратата на Чворович.

Николай Киров: Трудно ми е да говоря след такава загуба

Белия остана без думи след злощастната загуба от Левски

"Сгрешихме в няколко фази на играта"

Малко динамика в атаката на Левски имаше в 41-ата минута, когато Кабрал открадна топка от Тодор Неделев и се понесе в предни позиции. Типично за себе си обаче, бившият играч на Твенте се засуети и пропусна точния момент, когато да подаде към непокрития Станислав Костов.

Снимка 340990

Втората част започна с ново добро положение за гостите от Ботев. Густаво Афонсо осъществи отличен рейд, преминавайки през Горанов и Ейолфсон. Бразилецът си затвори ъгъла за стрелба, но все пак отправи достатъчно добър удар, който бе спасен от Митрев. При последвалия корнер, на "синия" капитан се наложи да боксира два пъти.

Димитър Пиргов: Левски имаше повече късмет

Пиргов: Нямам проблеми с шефовете на Левски

"Дано получа своя шанс в Ботев"

Голяма беля можеше да застигне левскарите в 62-ата минута, когато Филипе Нашименто подходи с прекомерно самочувствие към една ситуация и "подари" топката на връхлитащия Кампос. Бразилецът обаче се размина с коженото кълбо и не можа да отправи може би голов изстрел.

И докато Левски се чудеше как да достигне до вратата на съперника, футболистите на Ботев пропуснаха нов шанс да накажат "сините" в 77-ата минута. Густаво Афонсо шутира технично по земя, но и този път Митрев бе на мястото си и спаси.

Снимка 340974

И когато класата не е достатъчна, късметът идва на помощ. Подобна беше ситуацията с футболистите на Левски, които бяха зарадвани с неочакван подарък в 87-ата минута. Габриел Обертан поде една атака по крилото, която завърши с подаване към Паулиньо. Бразилецът моментално пусна за непокрития от другата страна Прохазка, а от своя страна словакът реши да отправи остра топка, успоредно на голлинията. В този момент, бранител на Ботев - Пламен Димов, протегна своя крак и коженото кълбо доби такава траектория, че влетя неспасяемо в мрежата на "жълто-черните" за 1:0!

Снимка 340989

До края щастливите домакините се "бетонираха" пред своето наказателно поле и с трепет в душите си дочакаха края на срещата и общо 12-ата им победа от началото на шампионата.

Лъчезар Балтанов: Ние заслужавахме победата, а не Левски

Капитанът на Ботев: Повече заслужавахме победата

"Изобщо не сме играли за равен"

Следващата събота на Левски предстои столично дерби срещу Септември от 17:30 часа. Двубоят е на стадион "Васил Левски". Ден по-късно Ботев пък домакинства на Лудогорец в дербито на 22-ия кръг от Първа лига.

Делио Роси: Със сигурност ще подобрим играта си