Отборът на Етър ще играе във футболния елит на България и през следващия сезон. "Болярите" изпълниха своята голяма цел, след като реваншът им срещу Дунав (Русе) завърши при позитивното за тях 2:1. Така с оглед победата и от първия мач с 2:0, момчетата на Красимир Балъков зарадваха максимално "виолетовата" публика.

Гостуването им на "драконите" обаче не протече никак лесно. В 57-ата минута домакините повярваха в обрата, след като Мухамаду Ндиайе даде аванс на русенци. Устремът им обаче бе посечен в 68-ата минута, когато черногорската звезда на Етър - Велко Батрович се разписа от дузпа. Сломените домакини пък съвсем бяха попарени в продължението, когато Иван Стоянов напомни за себе си след фантастичен гол от фаул.

Дунав - Етър 1:2 (Развой на срещата по минути)

"Болярите" се спасиха

В 75-ата минута пък нервите на стадиона в Русе взеха връх и отборите останаха с човек по-малко, след като закачка между Милчев и Бадара завърши с преждевременното им изпращане към съблекалните.

Снимка 357890

И докато "болярите" излизат в сладка ваканция, то важното за Дунав тепърва предстои. "Небесносините" ще играят директен бараж с третия във Втора лига - Царско село, като победителят ще бъде част от елита и през новата кампания. Въпросната битка е този четвъртък от 17:30 часа.

Красимир Балъков: Даваме добра основа за възраждането на футбола в Търново

Бала: Не съм водил разговори с ЦСКА

"Даваме добра основа за възраждането на футбола в Търново"

Домакините от Дунав опитаха да се възползват от заряда на срещата и се втурнаха в атака от първата минута. Още в началото африканецът Ндиайе създаде сериозни проблеми за нисичкия страж на гостите, но удар към вратата на Етър така и не последва.

Двата тима се хванаха за гушите още в 180-ата секунда, след като Васил Шопов и Димо Атанасов се спречкаха край тъчлинията. Последвалото меле пък бе потушено от главния съдия с два жълти картона.

Пирин изпадна, безценна победа за Витоша в Благоевград - 1:2!

Подвиг на Витоша в Благоевград! Пирин изпадна от Първа лига!

Победа за "бистришките тигри", изиграха Мача си на сезона

Макар и устремът на домакините да бе голям, всичко за тях можеше да приключи още в 10-ата минута. Етър разгърна отлична атака, при която Даниел Младенов продължи за Велко Батрович. Черногорецът се озова на стрелкова позиция и отправи удара си по диагонал, но Мартин Луков се намеси решително и спаси.

Селекцията на Малин Орачев отговори подобаващо, буквално в следващата атака, когато Ндиайе се възползва от колективна грешка във "виолетовата" отбрана. Всичко обаче приключи със страхотна изява на вратаря Христо Иванов.

Етър пропусна нова изгодна възможност в 27-ата минута. Длъжник този път се оказа Самб Бадара, който не съумя да отправи качествен изстрел след много елегантен извеждащ пас от Даниел Младенов.

Снимка 357889

Източник: Даниел Йорданов

До края на частта, "драконите" обсадиха вратата на съперника, но стигнаха до едва няколко неточни шутове отдалеч на Краси Станоев и Васил Шопов.

Христо Иванов: Евала на всички момчета!

"Колкото и да звучи клиширано, мисля, че се хвърлихме много мъжки"

Малко след началото на второто полувреме, публиката на домакините най-сетне видя гол за своите любимци. В герой за Дунав се превърна африканецът Мухамаду Ндиайе, който в 56-ата минута надскочи Иван Скерлев във въздушен двубой при корнер и с глава съумя да пречупи съпротивата на направилия максималното вратар Христо Иванов.

Отбелязаният гол посъживи мача, а също така принуди и Етър да бъде колкото се може по-агресивен в офанзивен план. "Болярите" бяха близо до изравняването, след като Аласана Мане уважи пробив по фланга на Даниел Младенов. Крилото отправи нещо средно между удар и подаване, което обаче бе спасено с крак от Мартин Луков.

Мартин Луков: Съжалявам, че провалих един спечелен мач

Мартин Луков се разплака твърди, че е провалил отбора на Дунав

"Сигурен съм, че сме с класа над отбора на Царско село"

Няколко минути, след като се превърна в герой, вратарят на Дунав - Мартин Луков допусна грешка и направи дузпа в ущърб на своя тим. Всичко започна от нелепо разминаване на Христо Попадийн с коженото кълбо, което позволи на Велко Батрович да навлезе в полето на съперника. Последва и неговия контакт със стража, за да може реферът Стефан Апостолов да отсъди тежкото футболно наказание. С отговорната задача се нагърби черногорецът, който не трепна и вкара решително попадение за спасението на Етър.

Четвърт час преди края на този плейоф, футболна закачка между Самб Бадара и Михаил Милчев завърши с преждевременното им пращане към съблекалните. Африканският таран на гостите получи втори жълт картон, след като посегна с лакът към своя опонент, докато Милчев пък бе тежко санкциониран заради удар без топка по нападателя.

Макар и късно, Юлиян Ненов направи два отчаяни опита, за да съхрани надеждите на своите за чудодеен обрат. Такива наченки на приказен развой обаче бяха набързо заличени от перфектните спасявани на Христо Иванов.

Малин Орачев: Шансовете ни срещу Царско село са 50:50

Орачев: За нас ще бъде огромно петно, ако не запазим мястото си в елита

"Шансът не беше на наша страна срещу Етър"

В заветния миг на срещата, главният съдия Стефан Апостолов пощади вратаря на домакините, след като в 89-ата минута не му показа червен картон заради нарушение извън наказателното му поле срещу Иван Петков. Със задачата да изпълни прекия свободен удар се нагърби опитният Иван Стоянов. Племенникът на Йордан Лечков демонстрира голямата си класа и с перфектен гол сложи край на всичко, осигурявайки елитния статут на "болярите" и през следващата кампания в Първа лига.

Снимка 357888

Така Дунав ще отстоява мястото си в елита с решителен сблъсък срещу третия от Втора лига - Царско село. Директната битка между двата тима е този четвъртък от 17:30 часа, а арена ще бъде стадионът на Ботев (Пд).