Русе ще има представител в Първа лига и през следващия сезон! Дунав успя да измъкне много важна победа с 2:1 от Царско село в днешния решаващ бараж, който трябваше да определи предпоследния участник в елита догодина. Двубоят бе доста равностоен през по-голямата част, но опитът си каза думата и "драконите" запазиха статута си.

Точни за успеха бяха Бирсент Карагарен и Мухамаду Ндиайе. За гостите пък се разписа Георги Минчев.

Битката за Първа лига: Дунав - Царско село, 2:1 (Развой на срещата по минути)

"Драконите" запазиха елитния си статут

Срещата започна с награждаването на "царете", които получиха своите бронзови медали, след като завършиха на третата позиция във Втора лига през изминалия сезон. Разбира се, футболистите не бяха никак доволни от отличието, тъй като им се наложи да изиграят днешния бараж за влизане в елита, въпреки че през по-голямата част от кампанията, бяха безспорни лидери във втория ешелон на футбола ни. Все пак, Ботев (Враца) бе отборът, който се поздрави със златото.

Първата опасна ситуация дойде още в 4-ата минута, когато Димитър Петков засече топката от центриране и директно я изстреля към вратата на Дунав отблизо, но кълбото срещна напречната греда, за късмет на символичните домакини. Малко след това, "драконите" опитаха да отвърнат. Васил Шопов изпрати дълга топка към наказателното поле от фаул, а Ндиайе засече, но не успя да затрудни стража на "царете" и той улови. Гостите също не спираха да атакуват. Реян Даскалов реши да пробва късмета си с удар от далечна дистанция, но топката премина доста встрани от целта.

В 29-ата минута, Тейнур Марем за малко не си отбеляза автогол, след като опита да избие удар на Божидар Васев. Топката обаче се отби от крака и само добрата намеса на Филип Филипов не позволи резултатът да бъде открит по този начин. В 36-ата минута, отново Марем бе в центъра на събитията на терена, след като влезе грубо в краката на Ндиайе, който нахлуваше в наказателното поле. Николай Йорданов бе безкомпромисен в решението си и веднага посочи бялата точка. С изпълнението на дузпата се нагърби Исмаил Иса, който обаче не успя да преодолее стража на Царско село, който днес изигра перфектен мач.

В заключителните минути, Филип Филипов за пореден път затвърди доброто си представяне в Пловдив. Божидар Васев стреля от много близка дистанция, но вратарят отново бе заключил вратата си и двата отбора се оттеглиха на почивка при нулев резултат.

И през втората част, двата отбора започнаха доста предпазливо и атаките почти липсваха, поне в самото начало на полувремето. Първата такава дойде чак в 53-ата минута, когато след хубава отборна акция на Царско село, Павел Петков получи пас от свой съотборник и преодоля Попадийн, след което веднага стреля, но топката прелетя висока над напречната греда. Той получи нов шанс малко след това, но шутът му от фаул прати кълбото в средата, построена пред Станислав Антонов.

В 60-ата минута, "драконите" най-накрая се добраха до така важното попадение. Карагарен преодоля по доста майсторски начин Марио Петков и бе безкомпромисен пред Филипов, който този път не успя да се намеси и русенци поведоха с 1:0.

В 76-ата минута Дунав сякаш постави точка на спора. Бранимир Костадинов напредна в наказателното поле и веднага подаде към включващите се играчи в атаката. Топката бе засечена от Карагарен, който леко я чукна над вратаря към Ндиайе, който се разписа на празна врата, тъй като Филипов тръгна да избива кълбото преди това.

В 82-ата минута обаче, отборът на Царско село показа, че не се е предал. Георги Минчев завъртя топката над стената след изпълнение на пряк свободен удар и намали разликата в резултата за 1:2. Това попадение се оказа недостатъчно и "царете" ще трябва да помечтаят още поне година за елитен футбол.

Утре пък Локомотив (София) и Витоша (Бистрица) ще определят последния участник в Първа лига през следващия сезон.