Отборът на Черно море победи Левски с 2:1 в късния съботен двубой от програмата на efbet Лига. Триумфът на "моряците" може да се определи като истински подвиг, тъй като на почивката варненци бяха с гол пасив и човек по-малко. Голяма вина за тежкото състояние на гостите имаше реферът Георги Кабаков, който в 45-ата минута показа абсолютно погрешен втори жълт картон на Илиан Илиев -младши. Преди това пък Мартин Райнов бе отбелязал при единствената по-качествена атака на домакините.

Втрото полувреме бе белязано от пълния обрат в столицата. Въпреки численото неравенство, Черно море доминираше и напълно заслужено стигна до попаденията на Матс Курьор (55") и Васил Панайотов (69"). Благодарение на тях, а и прекрасните изяви на Иван Дюлгеров, "моряците" сложиха край на 62-годишна суша откъм шампионатни победи над Левски в София.

Снимка 502287

Победата помогна на "зелено-белите" да се изкачат до петото място във временното класиране. Левски е едва на позиция №10.

Двубоят на "Герена" стартира в доста спокойно темпо. Двата тима не се наемаха с някакъв първоначален натиск, предпочитайки да изчакат грешка на съперника.

Макар и с малко късмет, Левски можеше да поведе в резултата с настъпването на 8-ата минута. Паулиньо направи добър пробив по фланга, след което опита центриране към Краев. Младокът се размина с топката, а бранителят на гостите Цветомир Панов така отигра кълбото, че бе на косъм от отбелязването на автогол. За липсата на такъв, националът на България трябваше да благодари на своя вратар Иван Дюлгеров.

Първият точен изстрел в този мач се превърна и в гол. И радостта бе за домакините от Левски. В 19-ата минута Здравко Димитров подсигури чудесно центриране за Найджъл Робърта. Нидерландецът ангажира двама съперникови бранители и глава свали за непокрития Райнов, който нямаше как да сбърка от няколко метра срещу Дюлгеров.

Снимка 502294

Отличното настроение, настъпило след откриващия гол за вековниците, бързо можеше да спомогне и за втори такъв в мрежата на "моряците". Найджъл Робърта демонстрира експлозивност в своите крака и отправи плътен изстрел, преминал в близост от лявата греда на Дюлгеров.

Черно море имаше добра възможност да промени статуквото в 36-ата минута. Илиан Илиев-младши пробва късмета си от пряк свободен удар. След контакт със стената, топката се превърна в лесна за улавяне от Михайлов.

Футболистите на Черно море здраво натиснаха своя опонент към края на полувремето, възползвайки се от неговата несигурност в отбрана. Няколкото опасни акции на "моряците" обаче приключваха с точен шпагат на Алекс Петков от състава на домакините.

Снимка 502303

Финалните акорди на първата част не бяха никак приятни за футболистите на Черно море. Те останаха с човек по-малко за второто полувреме, тъй като съдията Георги Кабаков показа втори жълт картон на Илиан Илиев. Големият талант изпусна нервите си и влезе остро в краката на Райнов, което беляза и неговото отстраняване. Решението на арбитъра обаче бе доста дискусионно и може би плеймейкърът на варненци не трябваше да бъде санкциониран толкова тежко.

Отбраната на Черно море можеше да се вкара в голяма беля с подновяването на дербито. В 50-ата Цветомир Панов върна прекалено лесно за своя вратар и само бързите намеси на Дюлгеров не позволиха на Найджъл Робърта да се възползва от това неразбирателство.

Въпреки численото неравенство, "моряците" демонстрираха характер и възстановиха паритета в 55-ата минута. Поредна добра флангова атака на гостите завърши с остро подаване на Иса около дузпата. Стартиралият Мат Курьор се вклини между Алекс Петков и Ивайло Найденов, за да разстреля отблизо Михайлов за 1:1.

Снимка 502301

Малко, след като допусна изравняване, Левски можеше да поведе отново на "Герена" в 59-ата минута. Робърта засече с глава центриране на Димитров, но Дюлгеров беше на мястото си и спаси. Младият вратар на гостите обаче трябваше да повтаря действията си, тъй като звездата на "сините" получи и шанс за добавка. Но и с това не бе сложен край на драматичния момент. Кълбото падна на волето на Ивайло Найденов, който за свое нещастие стреля малко над горната греда.

Подвигът на гостите придоби още по-бляскави краски, след като стигнаха до пълния обрат в 69-ата минута. Напълно заслужено, с оглед представянето си след паузата, момчетата на Илиан Илиев матираха своя опонент с бляскава контра. Тя се случи при корнер за Левски, който бе опропастен от Ивайло Найденов. Това позволи на Исмаил Иса да изведе Васил Панайотов сам срещу Михайлов. Опорният халф запази контрол над емоциите си и реализира за 1:2. Въпросният запази уважение към "синята" публика и не изрази радост от гола срещу родния си клуб.

До края Георги Тодоров подмени почти цялата атака на Левски, но това не даде никакъв резултат. Домакините не създадоха нищо съществено пред вратата на Дюлгеров и така победата напълно заслужено се превърна в притежание на Черно море.

Снимка 502291

Феновете на Левски пък изпратиха своите любимци с възгласите: "Оставка!".

На 1 ноември Левски ще има много трудно гостуване на шампиона Лудогорец. Черно море ще приеме на свой терен ФК ЦСКА 1948.