Отборът на Арда (Кърджали) продължава с перфектната си домакинска серия. Селекцията на Николай Киров утвърди позициите си в Топ 3 на efbet Лига, след като спечели с 3:0 срещу Монтана. "Сините" се възползваха от тежката седмица, която преживя техният опонент и без особени трудности се поздравиха с класическия триумф.

Силен двубой за кърджалийци изигра националът Спас Делев, който се отчете с гол и асистенция. Останалите попадения бяха дело на Иван Коконов и Румен Руменов. Последният дори удари гредата, а пък резервата Жуниньо пропиля изгодна възможност да направи победата за своя тим още по-изразителна.

Черно море победи Славия с 3:2

Маестрото на Черно море с нови два гола, "Тича" се преклони пред футболното наследство, завещано от Никола Спасов

Курьор вече с 15 гола в шампионата

Видимо беше, че в състава на гостите настроението бе минорно. Явно ще трябва да мине още време, докато от клуба се съвземат от шокиращата кончина на своя треньор Никола Спасов, който в началото на седмицата загуби борбата си с COVID-19.

Победата изравни Арда по точки с втория Локомотив (Пд). Монтана е на 11-то място с 12 точки, една повече от Левски.

Срещата на "Арена Арда" започна с минута мълчание в памет на починалите през тази седмица Никола Спасов, Димитър Ларгов и Диего Марадона.

Снимка 507364

Източник: fcarda.bg

Двубоят стартира по-добре за домакините от Арда, които създадоха първата си добра атака в третата минута. Подаването от фланга към Иван Коконов обаче бе прекалено силно и нападателят на домакините не успя да засече.

Възпитаниците на Николай Киров осъществиха първия си точен удар с настъпването на деветата минута, когато Спас Делев демонстрира достатъчно експлозивност в своите крака и шутира от границата на наказателното поле. Стражът на гостите Орлинов бе заел добра позиция пред голлинията си и направи рутинно спасяване.

Монтана преживя нов кризисен миг малко след това. Спас Делев показа класата си при изпълнение на фаулове и засили кълбото към левия ъгъл на Орлинов. Бившият страж на Литекс все пак се разтегна максимално и с отлична намеса спаси своите от попадение.

Новаците в efbet Лига се измъкнаха и в 25-ата минута, когато Лъчезар Котев отправи техничен изстрел към далечния ъгъл, но Орлинов изби с мъка. Близо до головата добавка за Арда бе Иван Коконов, но последният в отбраната на Монтана - Реян Сенхаджи го изпревари и изчисти в точния момент.

Снимка 507363

Мигновено след опасната атака на "сините", техният опонент реализира бърза контра, при която Тони Тасев премина с топка в крака половината от игрището. Звездата на гостите размина няколко играчи на кърджалийци, а тръгналият да го блокира вратар Караджов се подхлъзна. В сюблимния момент обаче бързакът изневери на себе си и не отправи достатъчно точен изстрел.

Вихрените минути на "Арена Арда" не изглеждаха, че ще приключат, тъй като моментално събитията се пренесоха в полето на Монтана. Спас Делев не отправи най-доброто си центриране, а топката по-скоро удари главата на затичалия се към нея Руменов, вместо да я насочва майсторски. Въпреки това, изстрел се получи и кълбото, за жалост на домакините, се отби в страничната греда на Орлинов.

Снимка 507361

Логичното все пак се случи и в 29-ата минута момчетата на Ники Киров поведоха с 1:0. Деян Лозев съумя да пласира свое подаване от втория опит, което стигна до малкото вратарско поле на съперника. Хитрият Иван Коконов се възползва от мига на колебание между централните защитници на Монтана и отблизо намери мрежата за 1:0.

Проблемите за Монтана се задълбочиха, след като в 38-ата минута с директен червен картон бе изгонен Янко Ангелов. Халфът на гостите влезе неразумно в тялото на Румен Руменов и съдията Чинков не се замисли да го отстрани от игра преждевременно.

Второто полувреме започна със сериозни монтански претенции към главния арбитър. Николай Минков се откъсваше сам срещу вратаря на Арда, но падна на земята след контакт с капитана на съперника Пламен Крумов. Гостите обаче не получиха нито фаул, нито картон за провинилия се от рефера Чинков.

Отново Спас Делев и отново от фаул! Такова беше положението в 59-ата минута, когато националът на България пак шутира в опасна близост до вратата на Монтана. И този път обаче без положителен резултат.

Отбраната на Монтана не бе научила урока си при първия гол на Арда, като допусна идентичен втори такъв в 62-ата минута. Спас Делев напредна по десния фланг и пласира паса си между разредената защита на съперника. Румен Руменов изпревари Башлиев и отблизо остави Орлинов без шанс за адекватна намеса.

След ролята си на асистент, правещият много силен мач днес Спас Делев заслужено отбеляза и гол. Техничарят от село Ключ направи класически рейд за флангови футболист. Бившият играч на ЦСКА навлезе остро в полето на Монтана, след което матира Орлинов с изстрел в близкия ъгъл за 3:0.

До края под светлините на прожекторите главно попадна резервата Жуниньо. Бразилецът имаше две добри положения за нов гол, но Орлинов, а след това и лошият му мерник, го разделиха от негово дебютно попадение в efbet Лига.

Снимка 507360

В даденото от съдията продължение, гостите от Монтана бяха близо до почетното попадение. Йордан Йорданов се извиси над всички при центриране от фаул, но ударът му с глава срещна гредата.

Арда - Монтана 3:0 (Развой на срещата по минути)