Отборът на Барселона е новият-стар носител на Купата на Краля! Каталунците постигнаха златен дубъл през този сезон, след като спечелиха националното отличие в драматичен финал срещу Севиля. Във двубой белязан от три червени картона и тежката контузия на Луис Суарес, „блаугранас“ триумфираха с 2:0 след продължения. Изненадващият герой се казваше Жорди Алба, който реши мача с гол в 97-ата минута. Принос за попадението имаше и авторът на уникалната асистенция Лионел Меси. Точка на спора пък сложи бразилската звезда Неймар.

Барселона игра близо 50 минути с човек по-малко, след като през първото полувреме бе изгонен Хавиер Масчерано. Футболистите на терена се изравниха по 10 в края на редовното време, когато червеният картон видя и Банега от Севиля. В последните секунди изгонен бе и Даниел Карисо

Момчетата на Унай Емери се бориха храбро, но в крайна сметка опитът, а и по-големите запаси от физически сили, се оказаха решаващи и за крайния изход на финала.

Барселона - Севиля 2:0 (развой на срещата по минути)

"Блаугранас" триумфираха след голове на Алба и Неймар

Секунди преди началото на двубоя, на „Висенте Калдерон“ се разигра любопитна случка. Испанската футболна федерация се беше постарала озвучаването на националния химн да бъде на много високо ниво, за да заглуши бурните освирквания барселонската публика. Припомняме, че на феновете на „блаугранас“ им бе забранено да веят знамена на Каталуния по трибуните.

Севиля отправи първото предизвикателство в мача след само 4 минути игра. Кевин Гамейро премина лесно през Пике и само навременната реакция на Дани Алвеш спаси каталунците от почти сигурен гол в тяхната врата.

Снимка 235460

Барса отговори с опасна атака в 7-ата минута. Това се случи след миг гениалност от страна на Андрес Иниеста, който копна елегантно коженото кълбо и го достави за непокрития Суарес. Луисито не изгуби никакво време и моментално отправи изстрел, който премина на сантиметри от страничната греда.

Като цяло, отборът на Севиля беше далеч по-активният. Атаките на андалусци бяха изключително опасни, но им липсваше точен завършек. Барселона пък действаше разпиляно и не можеше да наложи своя типичен стил на игра.

Един от ключовите моменти във финала се случи в 35-ата минута. Жерар Пике изненадващо бе надскочен за една висока топка от Висенте Ибора. Играта с глава на аржентинеца се превърна в извеждащо подаване за Кевин Гамейро, който се откъсваше сам срещу Тер Щеген. В ход на отчаяние, притичалият Хавиер Масчерано събори френския голаджия, което моментално означаваше директен червен картон и Барселона с човек по-малко до края на този драматичен финал!

Снимка 235463

Отсъденият пряк свободен удар без малко да бъде превърнат в гол от Банега. Аржентинският национал насочи топката към горния десен ъгъл. Тер Шеген обаче прояви страхотен рефлекс и с една ръка изби в корнер.

До почивката Пике можеше да се реваншира за грешката си. В 44-ата минута, Бранителят се извиси над всички при един корнер. Изстрелът му с глава профуча на сантиметри от горната греда.

На почивката Луис Енрике предприе тактическа смяна, подсилвайки отбраната с Жереми Матийо. Късата клечка изтегли Иван Ракитич, който бе заменен в името на прогреса.

Втората част можеше да стартира по мечтан начин за носителите на Лига Европа. Евер Банега се озова на отлична позиция, която му позволи да отправи тежък изстрел по земя. Коженото кълбо леко се чукна в крака на Пиле, след което срещна дясната греда на Тер Щеген.

Снимка 235479

Проблемите за Барселона обаче сякаш нямаха край! В 55-ата минута тежка травма получи Луис Суарес. При опит да спре една топка, уругваецът получи разтежение в областта на бедрото, което го принуди да напусне терена. Не негово място се появи Рафиня Алкантара.

Севиля като по чудо не поведе в резултата в 64-ата минута. Каталунската отбрана изчисти зле една центрирана топка и тя попадна в краката на полския национал Криховяк. Свирепият му шут обаче, за радост на Барса, срещна тялото на Бускетс и излезе в ъглов удар.

Редовното време на този финал завърши по изключително драматичен начин. Секунди, след като бе пожален от съдията, Евер Банега този път заслужено бе изгонен с директен червен картон. Отбраната на Севиля проспа един прекрасен пас на Меси към Неймар, който излизаше сам срещу Рико. Евер реши да действа безкомпромисно и посече бразилеца. Дел Черо моментално го изгони, а големият късмет за андалусци бе, че ситуацията се случи на няколко метра от наказателното поле.

Снимка 235480

Седем минути след началото на първото продължение, Барселона успя да поведе в този толкова драматичен финал. Голмайсторът беше изненадващ - Жорди Алба! Крайният бранител получи фантастичен пас от Лео Меси, пребори се с уморения Ибора и след това отправи лек, но много точен, диагонален шут в далечния ъгъл на Серхио Рико.

Жерар Пике бе на път да реши мача за Барселона в 103-ата минута. Бранителят се озова непокрит на далечната греда и отправи изстрел с глава. Серхио Рико обаче даде всичко от себе си и сътвори витално спасяване с една ръка.

Снимка 235461

До края Севиля не успя да създаде реално голово положение. Интересното бе свързано със съдията Дел Черо, който получи схващане и без малко да бъде заменен принудително.

Всички окончателно приключи в 119-ата минута, когато оредялата отбрана на Севиля се оказа безпомощна при извеждащ пас на Меси към Неймар, който с лекота оформи крайното 2:0 Така Барса постигна златен дубъл и до голяма степен изпълни всички основни цели през този вече отминаващ сезон.